DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-11-2021 18:04   Güncelleme : 03-11-2021 18:12

Göçün 60.Yıl Kutlamasında Duygulu Anlar Yaşandı

Nürnberg Belediyesine bağlı çalışmalarını sürdüren Kültür Dairesi, Türkiye ile Almanya arasında 1961’de imzalanan işgücü anlaşmasının 60.ıncı yılı nedeniyle bir tören düzenledi.

Göçün 60.Yıl Kutlamasında Duygulu Anlar Yaşandı

 

Nürnberg Heilig-Geist-Spital’de, Hans-Sachs-Platz 2 adresinde düzenlenen ve sunuculuğunu Süheyla Ünlü’nün yaptığı törende, Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König, Nürnberg 2. Belediye Başkanı Prof. Dr. Julia Lehner, Nürnberg Uyum ve Göçmenlik Konseyi Başkanı İlhan Postaoğlu hazır bulundu.

3 G kurallarına uygun olarak yapılan etkinlikte, birinci kuşak Türk kökenli ailelerden emekli öğretmen Ayla Çokbudak, Mehmet Elbistan ve Metin Demirel, ikinci ve üçüncü kuşak Türk kökenli ailelerden İbrahim Altunkaymak, Melissa Ayçiçek, Sevinç Ayçiçek, Ferda Ayçiçek Almanya’daki yaşamlarından anlatılar yaptılar.

Emekli öğretmen Ayla Çokbudak 1965 senesinde Almanya’ya geldiğini ve binlerce çocuğa Türkçe dilini unutturmamak için eğitim verdiğini belirtti.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden Almanya’ya gelen Mehmet Elbistan, ‘Türkiye’de teknik Astsubay olarak çalıştığını ve Almanya’daki doktor olan kardeşinin yanına geldiğini, sonra annesinin rahatsızlığı nedeniyle Türkiye’ye geri döndüğünü fakat Türkiye’deki ekonomik sıkıntılardan kurtulmak için geri Almanya’ya geldiğini’ anlattı.

Elbistan ‘Almanya’ya geldikten sonra Türk Danış başta olmak üzere çok sayıda kuruşta sosyal danışman olarak çalışarak, vatandaşların var olan sorunlarının çözümüne katkı sunduğunu' söyledi.

Müziği çok sevdiğini, müzik sayesinde insanlarla bir araya geldiğini de belirten Metin Demirel, 10’un üzerinde müzik aleti çaldığını sözlerine ekledi.

Nürnberg ve çevresindeki çok sayıda dernek de programa katkıda bulunurken, DİDİF Nürnberg Junge Stimme derneğinden 3 kişi sahnede sunum yaptı. Türkçe’den-Almanca’ya, Almanca’dan-Türkçe’ye çevirimlerin simultine ile Belediye Başkanı tarafından yapılan etkinlikte, Metin Demirel Tambur ile Zülfi Livaneli’nin Aşk Şarkısını ve Sadık Kırıcı’nın Bağlamasıyla Eylem Balaban Engin Ol Gönlüm Türküsünü söylerken, öğretmen Murat Külte şiiriyle programa renk kattı.

Birinci kuşak vatandaşlarımız kendi yaşam hikâyelerini anlatırken, programı izleyenler duygu dolu anlar yaşadı.

Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König, 1961 yılında imzalanan işgücü anlaşmasıyla gelen ve uzun süre ’Misafir işçi’ diye adlandırılan göçmenlerin, Almanya’daki yaşamlarının hiç de kolay olmadığını hatırlatarak, farklı ülkelerden gelen insanlar sayesinde Almanya’nın

geliştiğini, güçlendiğini vurguladı.

 

Türkiye-Almanya arasında yapılan göç anlaşmasına benzer anlaşmaların İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerle de imzalandığını da belirten König, ‘Farklı kültüre sahip etnik grupların yaşadığı ülke içinde birbiriyle uyum içinde olmaları sorunların çözümünü kolaylaştırır. Nürnberg’de yaşıyoruz ve kendimizi Nürnbergli olarak görmeliyiz. Biz Nürnbergliyiz diyebilmeliyiz’ dedi.

‘Göç ve uyum alanında yapılacak çok şeyin olduğunu’ belirterek sözlerine başlayan Nürnberg 2. Belediye Başkanı ve Kültür Dairesi Müdürü Prf. Dr. Julia Lehner, ‘İkinci Dünya Savaşı sonrasında yeniden kalkınma programları uygulanan Almanya’da oluşan işgücü açığının giderilmesi amacıyla 30 Ekim 1961’de Türkiye ile Almanya arasında bir anlaşma imzalandığını’ belirtti.

Lehner, ‘Almanya’da yaşayanlar arasında çok farklı kültüre sahip olunsa da, yaşadığımız ülkenin bir parçası olarak kendimizi görmeliyiz. Biz Almanyalıyız ve biz Nürnbergliyiz diyebilmeliyiz’ dedi.

Nürnberg Uyum ve Göçmenlik Konseyi Başkanı İlhan Postaoğlu da, ‘Almanya’ya iş göçünün resmen durdurulduğu 1973 yılı öncesi Almanya’ya gelen kişiler ailelerini yanına almaya başladı. Almanya’da yaklaşık 3 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı bilinmekte. Bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olarak görülen, bu ülkenin kalkınmasında büyük çaba sarf etmiş vatandaşlarımızın çocuklarına, Belediye kurumu dahil olmak çok resmi kurumun bugün kapıları sonuna kadar açıktır’ dedi.

İlhan Baba-Nürnberg