DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-11-2021 13:46   Güncelleme : 05-11-2021 13:52

SPD Parlamento Grubu 60. Yıl Türk- Alman İşgücü Anlaşması etkinliği düzenledi.

Bavyera Eyalet Parlamentosu SPD (Sosyal Demokrat Parti) Grubu Türk-Alman İşgücü Anlaşmasının 60.yılı dolayısı ile etkinlik düzenledi.

SPD Parlamento Grubu 60. Yıl Türk- Alman İşgücü Anlaşması etkinliği düzenledi.Bavyera Parlamentosu Soyal Demokrat Parti (SPD) grub başkan vekili ve parti genel sekreteri ve sözcüsü Arif Taşdelen'in girişimiyle, Bavyea Parlamentosunda , birinci ve sonraki kuşak işçilerden bazılarının katılımıyla etkinlik düzenledi. Etkinlikte SPD Grub Başkanı Florian Brun,SPD Grub Başkan Vekili ve Parti genel Sekreteri Arif Taşdelen,Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, Almanya ilk gelen vatandaşlarımızdan İlkin Akal,Recep Uzunkaya ile araştırmacı tarihçi Dr.Latif Çelik birer kısa konuşma yaptı.Grub Başkanı Florian Brunn , '' hoşgeldiniz '' diyerek davetlileri selamladı ve 30 Ekim 1961 yılında imzalanan İşgücü Anlaşmasının yıl dönümü olan ''ülkemizin yüzünü değitiren bugün hepimiz için çok önemlidir, Almanya siz olmadan düşünülmez'' şeklinde konuştu. 

Grub Başkan Vekili ve sözcüsü Arif Taşdelen'de, ilk olarak Türkçe sonra Almancaolarak yaptığı konuşması öncesi meclis Parti Grubu adına, Bavyeranın kalbi olan Meclisten davetlileri selamlamlıyorum dedi.Bir işçi çocuğu olarak geldiği Bavyerada, babasına '' benim için ne yaptın'' şeklinde yöneltiği sorununa babasının '' Almanyaya getirdim'' yanıtını verdüğini ve ileriyi gören, saf ve temiz insanların günümüzde artık misafir değil toplumun bir parçası olduğuna dikkat çekerken, Bavyera Eyalet Hükümetine, AB Vatandaşı olmıyan ancak 60 yıldanberi burada yaşıyan Türklere belediye seçimlerinde '' oy hakkı '' verilmesi yönünde önerge verdiklerini söyledi ve ayrıca yeni oluşacak Federal Hükümetteyer alacak parti genel başkanları Olaf Scholz'un, Türklerin kendi kimliklerini muhafaza edevilecekleri bir çifte vatandaşlaık yasasını prgramına alacağınıdüşündüğünü belirtti. 

Etkinlğe davetli olarak katılan Münih Başkonsolossu Mehmet Günaybizler için de çok önemli olan yıldönimini kutladığımız bugün ayni zamanda 4 Nısan 1961 açılan TC Münih Başkonsolosluğunun da yıldönümüdür , ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişi bundan 150 yıl öncesine 1870 de Osmanlı Devletiyle Bavyera Krallığı arasındaki yazılı sözleşmeye dayanmaktadır şeklinde konuşmasına devamla,sadece Bavyerada değil Almanya genelinde günümüzde toplumun her kesiminde kültür. San'at, bilim ve politika alanlarında yeri olan , zamanında misafir olarak genlerin çocukları , Milletvekili, Federal Parlamento Başkanvekili olarak en mümtaz mevkilere gelebiliyor şeklinde konuştu. Toplantıya katılanlardan İşgücü Anlaşmasıyla ilk gelenlerden Recep Uzunkaya, Münir İlkin anılarını anlatıktan sonra Dr. Latif Çelik işgücü göçünün tarihsel tanımını yaptı. Bavyera Parlamentosunda SPD insiyativiyle gerçekleşn etkinlik, müzik ve ikram eşliğiyle katılımcıların aralarında sohbeti şeklinde devam etti.

İlhan Baba-Münih