EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-11-2021 20:44   Güncelleme : 08-11-2021 21:04

Çocuğun Korunması ve Ailenin Sorumluluğu başlıklı aile eğitim programları devam ediyor

T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun himayesinde Bochum DİTİB Merkez Camii’nde ‘Çocuğun Korunması ve Ailenin Sorumluluğu’ başlıklı aile eğitim programı düzenlendi

Çocuğun Korunması ve Ailenin Sorumluluğu başlıklı aile eğitim programları devam ediyor

 


T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun himayesinde, T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği ve DİTİB Genel Merkez Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü 05.11.2021 tarihinde ortaklaşa bir aile eğitim semineri düzenledi.


DİTİB Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Osmanbey Şahin yaptığı selamlama konuşmasında programın amacının çocuklarımızın alınmasının önlemek olduğunu, bu tür toplantıları yapmaya devam edeceklerini belirtti.


T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci yaptığı selamlama konuşmasında devletimizin 2015 yılında Aile Ataşeliklerini kurarak artık bu konulara el attığını, ailelerimizin yanında daha güçlü yer aldığımızı ifade etti.
T.C. Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı selamlama konuşmasında gençlik dairelerinin yoğun müdahalelerinin arka planında her yıl sürekli olarak artış gösteren çocuklara karşı işlenen suçlardaki istatistiklerin olduğunu dile getirerek, bunları önlemeye yönelik yasaların da çok ağırlaştığının altını çizdi.
Daha sonra uzman pedagog Sabri Aydın’ın sunumuna geçildi. Sunumda çocuk eğitiminin hassas bir konu olduğu, eğitimde yapılan her hatanın çocuğun karakterini olumsuz şekillendirdiği ve bu nedenle eğitim metotları konusunda her anne babanın kendini geliştirmesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca gençlik dairelerinin çocukları aileden aldıktan sonraki süreçte çocukların geri verilip verilmemesinde mahkemenin tayin ettiği bilirkişilerin yazdığı raporların belirleyici önemde olduğuna dikkat çekildi. Bu raporlarda da anahtar kavram ‘eğitim becerisi’ (Erziehungsfähigkeit) olduğundan ailelerin bu yönlerini güçlendirmelerinin önleyici fonksiyonu üzerinde duruldu.


Bu girişten sonra ‘çocuğun selameti’(Kindeswohl) kavramı ve çocuk eğitiminin temel esasları açıklandı. Son bölümde ise gençlik daireleri tarafından hangi durumlarda ve hangi sebeplerle çocukların koruma altına alındığı, çocukların davranışlarında hangi belirtilerin kuşkulara yol açtığı, ailelerin önleyici tedbir olarak nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda ayrıntılı bilgiler verildi.
2020 yılının istatistiklerinden de örnek veren Aydın, Almanya genelinde koruma altına alınma sebepleri arasında ‘Überforderung’ (çocukların eğitimleriyle baş edememe, üstesinden gelememe) sebebinin çocukların ihmal edilmesi, çocukların şiddete uğrama veya çocukların cinsel istismarından dolayı alınma sebeplerinden 4 kat daha fazla olduğu, birinci öncelikli sebep olduğu ve bütün koruma altına alma sebepleri arasında 1/3’lik bir orana karşılık geldiğini hatırlattı.

Ebeveynlerin çocuk eğitiminin temel esasları konusunda bilinçlenmesinin bu sebepten dolayı da koruma altına alınmaları azaltacağının altını çizdi.
-----------------------------------------------------------------------------------

Aile Eğitim Seminerlerinin kendi kurumlarında düzenlenmesini isteyen STK'lar aşağıdaki irtibat bilgileri üzerinden bizimle temasa geçebilirler.


Telefon: +49 211 53 818 853
Faks: +49 211 53 818 854
E-posta: dusseldorf1@ailevecalisma.gov.tr