SİYASET
Giriş Tarihi : 29-11-2021 18:02   Güncelleme : 29-11-2021 18:02

KONAD Başkanı Sait Özcan’dan Üçlü Koalisyona iyimser değerlendirme;

Yeni Alman Hükümeti’nin proğramındaki Türk göçmenlere yaklaşımı heyecan verici”

KONAD Başkanı Sait Özcan’dan Üçlü Koalisyona iyimser değerlendirme;

 

Almanya’da yeni hükümetin kurulmasına saatler kala medyaya sızan haberlerde satır aralarındaki Türk göçmenlere isim vererek atıflarda bulunulması sosyo-kültürel alanda ancak 4. nesilde kabul gürdüğümüzü ortaya koyuyor.

Türk-Alman ilişkileri bağlamında önemli çalışmaları olan KONAD Sosyal ve Siyasal Aarştırmalar Merkezi Başkanı Sait Özcan yaptığı sizasi analizlerde, “Öncelikle yeni hükümetin proğramından iyimser olduğumu söyleyerek söze başlamak isterim. Koalisyon anlaşmasının satır aralarına baktıkça özellikle çocuk paralarının geliri düşük aileleler için yükseltilmesi, eğitim ve meslek öğreniminde kullanılacak devlet yardımlarının artırılması ve yılda 400 bin yeni konutun inşa edileceğinin belirtilmesi hükümetin en alttakilere olan samimi yaklaşımını işaret etmektedir” şeklinde yorumladı

Berlin siyasetine önümüzdeki 4 yıl boyunca yönlendirecek olan yeni hükümetin özellikle Türkiye kökenli göçmenlere karşı olumlu bir yola girerek, geçmişin yaralarını da sarmak isteyen bir tavır farkettiğini belirten KONAD Başkanı Özcan, “Partilerin meclis gruplarının onayını almasının ardından yeni hükümetin Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından görevlendirileceği kesinleşmiş Olaf Scholz hükümeti ile igili değerlendirmelerini açıklayan KONAD Başkanı Özcan, “Üçlü koalisyondaki satır arası görüşme tutanaklarından önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntı içinde olan Türkiye kökenli göçmenler başta olmak üzere en alttaki geniş halk kesimlerinin mutluluğunun amaçlanıp sosyal devletin şemsiyesinin daha da genişlediğini farkediyoruz. “Almanya’ya gelen göçmenler, onların çocuk ve torunları bu ülkeyi inşa edip kalkındırdılar. Bunun en güzel sembolü “Türkiye - Almanya İşgücü Anlaşmasının 60. Yılı.” şeklinde yapılan tarif ise Türk kökneli kitlelelerin Gerhard Schröder döneminden sonra ilk defa bu kadar gönlüne girildiğini söyleyebiliriz. Koalisyon protokolü ve hükümet praogramı tam olarak önümde olmadığı için siyasi partilerden aldığım kulis bilgileri ile ancak bu kadar değerlendirme yapabilecek durumdayım. Özellikle çifte vatandaşlıktan bahsedilerek Almanza|da belli bir süre kalan Türkiye kökenli anne ve babanın çocuklarının her iki ülkenin pasaportunu taşıyabilecek olması Almanya’nın göçmen gerçeğini tam olarak kabullendiğinin açık bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Hükümet programındaki göçmenlerin daha fazla öne çıkacağı, kamu şirketlerinde yabancı kökenli çalışanların sayısı arttırılacağı, meslek eğitimin kolaylaştırılacağı, çifte vatandaşlığın beş yılda gercekleşebileceği ve NSU cinayetlerinin unutulmaması için Dokumentationszentrum kurulacağının belirtilmesi konularının son derece önemli bir değişim olduğunu belirten KONAD Başkanı Sait Özcan, önümüzdeki hafta KONAD merkezinden yeni bir açıklama yapılacağını belirtti.