KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 21-12-2021 15:13   Güncelleme : 21-12-2021 15:21

FRANKFURTTA SIRA GECESİ RÜGARI ESTİ

“Tük Müziği Gönül Dostları Sıla Gecesinde gönüllere taht kurdular”

FRANKFURTTA SIRA GECESİ RÜGARI ESTİ

 

 

Frankfurt Türk Müziği Gönül Dostları Kültür Derneği’ni tarafından düzenlenen sıra gecesinde türküler söylendi, çiğ köfteler yoğuruldu.

İkincisi Turkuaz Düğün Salonu’nda düzenlenen sıra gecesinde türkü dostları geç vakitlere kadar eğlendiler.

Frankfurt Türk Müziği Gönül Dostları Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen geceye Hessen Eyaleti CDU Milletvekili İsmail Tipi, Gaziantep Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ökkeş Toy, sivil toplum örgütleri ve 350’ye yakın davetlin katıldı. Gecenin düzenlendiği salonun girişinde 2 G+ pandemi kuralları uygulandı.

Sunuculuğunu Deniz Okan Zobo’nun yaptığı ve türkü dostlarının buluştuğu 2." Sıla Gecesi´nde, sıra geceleri gelenekleri yaşatıldı. Urfa, Gaziantep yöresi geleneksel sıra geceleri türkülerinin söylenmesinin yanı sıra ustalar tarafından çiğ köfte yoğuruldu. İki bölümden oluşan gecenin ilk bölümde ayrıca solo ve koro türküler okundu.

Frankfurt Türk Müziği Gönül Dostları Kültür Derneği Koro Şefi Hasan Nar eşliğinde güzel bir çalışmayla aylar boyunca uzun bir çaba harcayan koro üyelerinin performansları bu yorgunluklarına değer bir beğeni ile meyvelerini verdi.

Dernek Başkanı Selma Ateş, ‘Türk kültürünü Almanya´da layık olduğu şekilde temsil etmek ve tanıtmak için her hafta sonu yoğun bir çalışma temposunun ardından emeklerimizin karşılığı olan bir başarı ile arzuladığımız gibi geceyle sonuçlandırıyoruz.

İlk sıla gecemizi Offenbach kentinde gerçekleştirmiştik. İkinci gecemizi de Frankfurt’ta gerçekleştirmek istiyorduk. Gecemizin güzel ve özel bir salonda olması en büyük arzumuzdu, bunun için geceyi Turkuaz Düğün Salonu’nda yaptık.

Bilinmeyen türküleri seslendirerek ön plana çıkarmak istedik. Biz Türk Müziği Gönül Dostları olarak pop, arabesk kısacası bize ait olan her türlü müzik çeşidimiz ile etkinliklere devam edeceğiz’ diye konuştu.

Urfa yöresi türküleri solo seslendiren Selma Ateş ile Deniz Okan Zobo, Ebru Özdemir, Nimet Keklik, Ayla Altun, Fatma Köksal, Mehmet Seyhan, Yılmaz, Aydin, Bülent Eskimez, Yasar Atalay, Murat Kunduz, Levent Sungur, Zafer Çiçek’ten oluşan, Türk Müziği Gönül Dostları Kültür Derneği korosu üyeleri seslendirdikleri türkülerle yoğun alkış aldılar. 

 

Necdet- Hamdiye KARAŞAHİN-FRANKFURT