DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-12-2021 00:51   Güncelleme : 23-12-2021 01:01

Korona virüs tedbirlerine karşı bir araya geldiler !

Almanya’nın Nürnberg kentinin farklı bölgelerinde, korona virüs tedbirlerine karşı olan farklı gruplar bir araya geldi.

Korona virüs tedbirlerine karşı bir araya geldiler !


Nürnberg eski Nazi kongre binasının önünde bir araya gelen aralarında aşırı sağcılarında yer aldığı 12 bin kişi, aşı mecburiyetini ve güncel korona virüs tedbirlerini protesto etti. Protesto mitinginde maskeye hayır, aşıya hayır, bizleri rahat bırakın pankartları taşındı ve sloganlar atıldı. Nürnberg’in güney bölgesinde de 2 bin aşırı sağcı bir araya geldi. Demıkratlara karşı olan aşırı sağ Parti (AfD) yanlıların sayısınında 2 bin kişi olduğu açıklandı. Aşırı sağcı parti AFD başkanı ve Federal Milletvekili Alice Weidel ve Federal Milletvekili Tino Chrupalla katılımcılara seslendi. Katılımcıların büyük bir bölümünün maske taşımadığı dikkat çekti. Yüzlerce kişi AFD yanlıların toplantısını uzantan görüş mesafesinde protesto etti. Almanya’daki aşırı sağcıları destekleyici söylemleri ve yönlendirmeleriyle dikkati çeken ve üzerinde yakalama kararı bulunan Attila Hildmann Türkiye’de barındığı bilgiside toplantıda söylentiler arasında yer aldı.


Nürnberg’li Demokratlarda toplantısınada 2 bin kişi bir araya geldi.


Nürnberg Metropol Bölgesi Aşırı Sağa Karşı Birliği de (Allianz gegen Rechtsextremismus in der Metropolregion Nürnberg bu pazar Nürnberg’in İnsan Hakları Caddesi’nde bir toplantı düzenledi. Toplantıda Birlik Başkanı Stephan Doll, Nürnberg Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Joachim Ficker, Nürnberg Anakent Belediye Başkanı Marcus König ve Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann kalabalığa seslendiler. Herrmann, korona protestolarında aşırı sağ ve antisemitizm eğilimlerinin arttığını belirtti. „Demokratlar aşırı sağcılar ile omuz omuza yürümemeli” dedi. Başhekim Prof. Dr. Ficker ise korona karşıtı toplantılarda bilime aykırı tezlerin yayıldığını ve bu eğilimler insanların hayatını tehlikeye soktuğunu belirtti. „Elimizde yedi yüzden fazla insan bu virüs nedeniyle öldü. Aşıyı bir futbol takımının kalecisi olarak görmek gerekiyor. Dünyanın en iyi kalecisi de gol yiyebilir. Gol yiyiyor diye maça kalecisiz çıkmak aptallık” dedi.

Nürnberg Anakent Belediye Başkanı Marcus König de bu pandemiden çıkış yolunun azami aşılanmaktan geçtiğinin altını çizdi. „Maalesef Nürnberg’in çeşitli bölgelerinde bugün aşırı eğilimli insanlar sokaklarda. Biz demokratlar ise bu meydandayız. Halkımızın sağlığı ve bütünlüğü için bugün İnsan Hakları Şehri’nin İnsan Hakları Sokağındayız. „Birlik başkanı Stephan Doll da, her zaman olduğu gibi, birlik üyelerinin aşırı sağ eğilimlere karşı omuz verdiğini belirtti. Aşırı sağa karşı birlikte Nürnberg Metropol Bölgesi’nin hemem hemen her belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruşları üye. „Beraber Korona ve Bölücülüğe Karşı. Demokrasi ve İnsanlığa Destek” toplantıya çağrı görsellerinde Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu’nun da imzası vardı.
Etkinliğe aşırı sağ karşı faliyet gösteren birliğin üyelerinden Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu Başkanı (tgmn) Bülent Bayraktar ve Medina Derneği temsilcisi Ali-Nihat Koç da katıldı. Konuşmaların ardından iki bin kişi bir ışık zinciri kurdular, Nürnberg kentinde korona virüs dolayısıyla ölen bin kişi için mum yaktılar ve bir dakika saygı duruşunda bulundular.


Nürnberg Anakent Belediye Başkanı Marcus König ve Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann Metropol Türk Toplumu Başkanı (tgmn) Bülent Bayraktar’a desteklerinden ve katılımından dolayı teşekkür etti.

İlhan Baba-Nürnberg