RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 12-10-2015 01:02   Güncelleme : 12-10-2015 01:06

Gaziantep AKP Milletvekili Mehmet Erdoğan kimdir? Okurlarımıza kendinizi tanıtır mısınız?

CEVAP (1): 23.ve 24.Dönem Gaziantep Milletvekili Mehmet ERDOĞAN sanayi ve iş hayatının yanı sıra cemiyet hayatından gelmektedir. Parlamento da İçişleri Komisyonu, Uyuşturucu ve Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu, Sanayi, Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyeliği, Bilişim ve İnternet Komisyonu Üyelikleri, E Ticaret Elektronik Ticaret Komisyonu Başkanlığı, Ak Parti Genel Merkez Sivil Toplum ve Medya Çalışma Grubu Başkanlığı, Ak Parti Genel Merkez Çanakkale ve Kocaeli Bölge Koordinatörlüğü, Ak Parti Genel Merkez Erzurum İl Koordinatörlüğünde bulundu. Hatay İl Koordinatör Milletvekilliği görevini sürdürmektedir. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye-Moğolistan Parlamentolararasi Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Gaziantep AKP Milletvekili Mehmet Erdoğan kimdir? Okurlarımıza kendinizi tanıtır mısınız?

 

         Milletvekilliği öncesinde 1986 yılında iş hayatına atıldı. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında yöneticilik ve başkanlık yaptı. Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreterliği, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası Üyeliklerinde bulundu. Gaziantep Ekonomisini Güçlendirme Vakfı Başkan Vekilliği, Gaziantep Halıcılar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Gaziantep MÜSİAD Şube Başkanlığı görevini üstlendi. MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

 

2. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptığınız dönem ve sonrasında yaptığınız hizmetlerden dolayı, "Uluslararası Bilge Kağan Barış Ödülü" ne layık görüldünüz. Moğolistan'daki Bilge Kağan ve Kül Tığın yazılı kitabeler başta olmak üzere sizin bu konuda çok destek olduğunuz çalışmalar oldu. Okurlarımıza bunlardan bahseder misiniz?

CEVAP (2): 2007-2011 yılları Türkiye ve Moğolistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığım sırasında iki kez Moğolistan’ a ziyarette bulundum.

2008 Ekim ayında Başbakanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sn. Hayati YAZICI, Devlet Bakanı Sn. Said YAZICIOĞLU, Ak Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkanı Sn. Egemen BAĞIŞ ve MHP Grup Başkan Vekili Mehmet ŞANDIR’ın katılımlarıyla önce Türkmenistan’ a gidilmiş. Türkmenistan ziyareti sırasında alınan acı haber ile Sn. Başbakanımız ve Sn. Egemen BAĞIŞ, Aktütün Karakoluna yapılan saldırı sonucu Türkiye ye dönmüşlerdir. Başbakanımızın talimatıyla kalan heyetle beraber Moğolistan’ da;

Ø Orhun Abidelerine giden 46 km’ lik yolu açtık.

Ø Orhun Abideleri Müzesini açtık.

Ø Atatürk İlköğretim Okulunu açtık.

Ø Atatürk Caddesini açtık.

 Moğolistan’ a yapmış olduğumuz ikinci ziyaretimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sn. Mehmet Ali ŞAHİN, Adalet Komisyonu Başkanı Sn. Ahmet İYİMAYA ile birlikte oldu. Bu ziyaretimizde;

Ø TİKA tarafından yapılan ilk camii olan Ulan Batur’ da ilk camisini ibatede açtık.

Ø TİKA tarafından yapılan Kan Bankasını hizmete açtık.

Ø TİKA tarafından yapılan Devlet Arşiv binasını hizmete açtık.

         Moğolistan’a yapmış olduğumuz ziyaretlerde Moğolistan'daki Bilge Kağan ve Kül Tiğin yazılı kitabelerinin yerlerde perişan halde olduğunu gördük. Sn. Başbakanımızın vermiş olduğu talimatla Bilge Kağan ve Kül Tiğin yazılı kitabelerinin restore edilmesi ve müzeye dönüştürülmesi ve bu tarihi eserlerin en güzel şekilde korunmasının sağlanması ve Orhun Müzesi'nin ve 46 kilometrelik Bilge Kağan yolunun yapılması için TİKA aracılığıyla bu eserlerin tarihe ışık tutması sağlandı.

         Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye-Moğolistan Parlamentolararasi Dostluk Grubu Başkanlığı yaptığım dönemde; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Ulan Batur şehri kardeş şehir oldular.

         Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz ile yapmış olduğumuz çalışma sonucu Orhun Abidelerinin sergilendiği Orhun Müzesi Parkının açılışını Gaziantep şehrimizde gerçekleştirdik.

         Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye-Moğolistan Parlamentolararasi Dostluk Grubu Başkanlığı yaptığım dönemde yapmış olduğum çalışmalar sonucunda Türkiye Moğolistan Büyükelçimiz ve Moğolistan’da bulunan değerli dostlarımız bizi 1.Uluslararası Bilge Kaan Barış Ödülüne layık görmüşler. 4 Temmuz 2012’ tarihinde Moğolistan’da de verilen plaket törenine Türkiye Büyük Millet Meclisinde ki Genel Kurul çalışmalarım nedeniyle katılamadım. Maliye Bakanımız Sn. Mehmet ŞİMŞEK ile Sn. Başbakanımızın Baş Danışmanı Sn. Necati ÇETİNKAYA şahsım adıma plaketimizi almışlardır.


3. Gaziantep'te Elif, Hisar ve Hasanoğlu anıt mezarlarının restorasyon çalışmalarının yapılması için 5 yıldır mücadele ettiğinizi biliyoruz. Son gelişmeler hakkında “Değişim Rüzgârı” okuyucularını bilgilendirir misiniz?

CEVAP (3): Anıt Mezarlardan ayakta kalan 3 tanesi Elif Beldemizde Hisar ve Hasanoğlu köylerimizde bulunmaktadır. Gaziantep’in tarihi ve kültürel değerlerinin bölge turizmine kazandırılmasına yönelik çalışmalara çok önem vermekteyim. Elif Beldesi, Hisarköy ve Hasanoğlunda bulunan anıt mezarların röleve, restitüsyon, restorasyon ve statik sağlamlaştırma projelerinin onaylanarak gerekli maddi ödeneğin teminine yönelik çalışmalar tamamlanmıştır.

Ülke genelinde yapmış olunan yatırımlarla sanayide ön plana çıkan şehrimizin tarihi ve kültürel dokularının koruma altına alınmasıyla Gaziantep ilimizi turizm alanında ön plana çıkarmayı hedeflemekteyiz.


4. “Gaziantep milletvekillerinin dayanışma ve birlikteliğinin Meclis’teki diğer milletvekilleri tarafından imrenilerek takip edildiğini” dile getirmiştiniz. Hatta Gaziantep Milletvekilleri arasında gruplaşmalar olduğu, söyleniyor. Falan falanla hareket ediyor, deniliyor bu durumu okurlarımıza yorumlar mısınız?

CEVAP (4): Gaziantep Milletvekilleri parlamentoda sıkı dostluğu ve arkadaşlığı ile bilinmektedirler. Ülke meselelerinde birlikte hareket eden, dayanışma içerisinde olan sürekli aramızda toplantılar yapan teknik çalışan bir ekiptir. Gaziantep Milletvekillerimiz, ben değil biz düşüncesi ile çalışan bir ekiptir. Milletvekilleri arasında ki bu birliktelik tüm parlamentonun da dikkatini çektiği gibi bu dayanışmamız Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında örnek olarak gösterilmektedir.  

 

5. Gaziantep milletvekili olarak size kentimizden en çok hangi talepler geliyor?

CEVAP (5): Genel olarak halkımızdan iş, eğitim, sağlık destekleri, yol, su, elektrik vb talepler gelmektedir.


6. Gaziantep’in kronikleşen bir eğitim sorunu var. Başarılı illerle eşitlenmesi için özel bir çalışma var mı?

CEVAP (6): Ak Parti Hükümeti olarak iktidara geldiğimiz ilk günlerden itibaren en yüksek Merkezi Bütçeyi eğitime ayırdık. Ülkemizde ki ve Gaziantep’te ki öğretmen açığımızı gidermek için düzenli olarak her yıl öğretmen ataması yapmaktayız. Öğretmen açığının giderilmesi için Gaziantep ilimiz de en fazla kontenjan açılan iller arasında bulunmaktadır. Yine derslik sayılarımızın artırılması ve öğrencilerimizin teknolojiden en iyi şekilde istifade edebilmesi için yapmış olduğumuz çalışmalar var. Öğrencilerimizin Teknolojiyi daha yakından takip edebilmesi adına Fatih Projesi kapsamında her öğrencimize bir bilgisayar verilmektedir. İlimizdeki mevcut öğretmen sayımızı artırmak için yapmış olduğumuz çalışmaların yanı sıra bu konu ile ilgili sosyolojik çalışmalar da yapılmaktadır.

7. Barajlar konusundaki duyarlılığınızı biliyoruz. Barajlarla ilgili yeni bir müjde var mı?

CEVAP (7): Önümüzdeki birkaç ayda Gaziantep ilimizde barajlarla ilgili yoğun bir sürece girileceğinin müjdesini verebilrim. Milletvekili seçildiğim günden bu güne Gaziantep ilimizin ve bölgemizin sulu tarıma geçmesi ve ürün çeşitliliğinin artırılması için yoğun çalışmalarda bulundum. Yarım asırdan fazla zamandır onlarca engellerle rantabl bulunmayarak yapımı iptal edilen Ardıl Barajı, 55 yıldan beri her seçim zamanı gündeme gelmiş seçimlerden sonra unutulmuştu. Gaziantep ilimiz ve Bölge için çok önemli olan Ardıl Sulama Barajı'nın bugün ihale aşamasına gelmiş olmasının ve inşaatının başlatılacak olmasının müjdesini verebilirim.

         Yine önümüzde ki aylarda Çetintepe Göleti ihaleye çıkacak ve arkasından Doğan Pınar Barajı ihaleye çıkacak.Ardından Çetinkaya ve Kılavuzlu Barajları için de bu müjdeyi verebilirim. Yapılması planlanan bu barajlar ile Gaziantep ilimiz ve bölge tarım da cazibe merkezi haline gelecek.

8. AK Parti İl Teşkilatını nasıl buluyorsunuz?

CEVAP (8): Sn. Ahmet UZER Başkanlığındaki Ak Parti İl Teşkilatı şehrimizin tüm kesimlerini temsil eden bir yapıdadır. Ahmet UZER 22.Dönem Milletvekilliği yapmış ağabey konumundadır. İlimizde her kesime ulaşarak teşkilatımızın güçlenmesi adına büyük çabalar göstermiştir.