EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-03-2022 21:53   Güncelleme : 05-03-2022 21:58

ULUSLARARASI FUARDA TÜRK SİLAHLARINA BÜYÜK İLGİ

Dünya’nın önde gelen fuarlarından biri olan 47.Uluslarası Nürnberg Avcılık, Atıcılık ve Güvenlik Silah Fuarı (IWA Outdoor Classics) ziyaretçilerine kapılarını açtı.

ULUSLARARASI FUARDA TÜRK SİLAHLARINA BÜYÜK İLGİ

 

 

Covid-19 nedeniyle 2019 senesinden bugüne kadar düzenlenemeyen Uluslarası avcılık, atıcılık ve güvenlik silah fuarında, resmi ve sivil kuruluşlar tarafından kullanılan silahlar ile silah aksesuarları sergileniyor.

03-06 Mart tarihlerinde açık kalacak silah fuarına toplam 54 ülkeden 918 firma katılırken, fuara Türkiye’den silah imal eden ve silah malzemeleri satan 100 firma katıldı.

Fuarda, yeni üretilen silahlar ile silah bileşenleri, mühimmat, aksesuarlar, av giysileriyle birlikte av malzemelerinin yer aldığı toplam10 salonda ziyaretçilere gösterilecek. Fuarı,100 bine yakın uzman ve işadamının ziyaret etmesi bekleniyor.

TÜRK YAPIMI SİLAH VE AKSESUARLAR KALİTELİ

Fuara katılan Sarsılmaz Silah Firmasının Genel Müdürü M. Nuri Kızıltan, ‘Sarsılmaz silahları olarak dünyanın önde gelen silah firmalarından biriyiz’ dedi.

Kızıltan‚ ‘Silah konusunda Türkiye’nin önde gelen firmasıyız. Türkiye başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinin silahlı kuvvetlerine, emniyet güçlerine yüzde 80 oranında silah vermekteyiz. Sadece tüfek veya tabanca değil helikopterlerin ön toplarını da yaptığımız gibi özel kuvvetlerin kullandığı susturucu, sat 9 modeli, kompakt modellerimiz büyük ilgi görmektedir. 50 den fazla ülkeye ihracatımız var’’ diye konuştu.

ÖZEL TİMLERİN KULLANDIKLARI SİLAHLARI BİZ VERİYORUZ

Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş genel Müdür Yardımcısı Servet Akkaynak, ‘Türkiye’de bu alanda üretim yapan önde gelen, sektörde okul ve ekol olarak bilinen kuruluşuz. Ürünlerimizi geliştirerek siviller dahil ürünlerimizi her alanda tanıtmaya çalışıyoruz’ dedi.

MKE Almanya Koordinatörü Lütfi Boz da,  ‘Devletin kurumu olarak dünya çapında bir kurumuz. Özel timlerin kullandığı keskin nişancı yarı otomatik T12 ve T 50 silahlarını biz vermekteyiz’ diye konuştu.

TÜRKİYE SİLAH İHRACAT ÇITASINI YÜKSELTİYOR

Silah fuarına ilk defa katılan Havacılık, Savunma Sanayi ve İhracatçılar Birliği Başkanı Engin Yalçın, ‘Fuara 13 milli Türk firmasının katılımını sağladık. Çok sayıda milli firmamız keskin nişancı silahları, mermiler, aksesuar malzemeleri üretmekte. Genellikle tüfek, tabanca, mermi, silah aksesuarları ihracat ediyoruz ve pandemi de olsa ihracatımız yaklaşık 900 milyon doları buldu. Amacımız ihracatımızı artırıp Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamaktır’ dedi.

İhracatçılar Birliği adına fuara katılan Erdem Kara da (EMT Savunma), ‘İş sağlığı ve güvenliğini ön planda tutarak poligona çıkmadan kapalı alanda özel havalandırma sayesinde atış yapılan yer yapıyoruz. Yeni cihazlarımız büyük ilgi görüyor’ dedi.

Fuara katılan Türk firmalarının yetkililerinden Caselta Firması yetkilisi Metehan Orman da; ‘İlk defa katıldığımız bu fuara olan büyük ilgiyi gördük. Fuarda kurduğumuz temaslar sayesinde büyük ihtimal ihracat yaptığımız ülke sayısını çoğaltacağız’ dedi. ‘Silahlarda kullanılan mermi çekirdeklerini üretmekle birlikte 20 fişekli özel bir silah üretmenin gururunu yaşadıklarının altını çizen Sasa Savunma Silah Firması yetkilisi de, ‘Radikal, Balistik, Tümersan silah fuarlarında önce ziyaretçi olarak yer aldık, şimdi de aynı fuarda katılımcı olarak stand açtık. Fuarın ilk gününde fazla bir şey söylemek mümkün değil. Gördüğümüz kadarı ile ürünlerimize ilgi büyük, bu yönde görüşmelerimiz de olumlu geçmektedir’ dedi.

FUARDA SİLAHLARIMIZLA BİRLİKTE TÜRKİYE DE TANITILIYOR

Silah fuarında silahlarımızla birlikte Türkiye de tanıtılmaktadır diyen Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Fuara katılan firmaların yetkilileriyle görüşerek silahlar hakkında bilgi aldı. Başkonsolos Deniz, ‘Fuarda Türk firmaları tarafından kendi mamulleri tanıtılırken Türkiye’nin de tanıtımına büyük katkı sunmaktadırlar’ dedi.

AVRUPALI UZMANLARDAN FUARIN ÖNEMİNE VURGU

IWA Outdoor Classics'in yöneticisi Rebecca Renn,"Covid-19 kuralları bize birçok yeni olumlu deneyim kazandırdı. Koronayla ilgili verilen kararların alternatifi hiç yoktu. Tüm aksiliklere rağmen, bugün neler başarabileceğimizi gösterdik ve artık sıkı çalışmanın sonuçlarını fiziksel bir ticaret fuarında sergilemeyi başardık” diye ifade etti.

Alman Silah Ustaları ve Silah Satıcıları Birliği VDB'nin temsilcisi Peter Bras, ‘‘Silah fuarı IWA, ruh hali barometre rolünde. Avrupa'da silah endüstrisini çevreleyen mevcut siyasi olaylar göz önüne alındığında 2022 yılı itibariyle ECHA, AB Ateşli Silahlar Direktifi ve Ateşli Silahlar Yönetmeliği ve koalisyon anlaşmasında ilan edilen Alman Ateşli Silahlar yasasının değerlendirilmesi gündeme geleceği kesin. Bu nedenle, silah uzmanların ruh hali barometresi görevi gören Nürnberg'deki IWA'da buluşması önemli" dedi.

IEACS'nin (Avrupa Avcılık ve Spor Silahları Enstitüsü) Başkanı Nicola Perrotti, ‘‘Avrupa sivil ateşli silah pazarı pandemiye meydan okuyor. 2.7 milyonu 2020 yılında olmak üzere 3,6 milyon ateşli silah üretilerek, küresel sivil ateşli silah üretimi arttı. Geçen yıla kıyasla, bu sene Avrupa ateşli silah üretimini yüzde 34 artırdı’ diye konuştu.

Silah Fuarına katılanTürk firmaları:

47.Uluslarası Nürnberg Avcılık, Atıcılık ve Güvenlik Silah Fuarı’na (IWA Outdoor Classics) ilgi büyük olurken Türk Firmaları fuara damgalarını vurdular. Silah fuarına Türkiye’den, ‘MKE A.Ş, Huğlu, Sarsılmaz, Savunma Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği (SSİ), Türkisch Defence Savunma, 3 e Elektro, Optikal Sistem, Adler, Ağaoglu, Ak Savunma, Akdaş Silah, Akar Silah, Aksa, Altek, Anadolu Fişek, Archercamp, Armed, Artech, Aselkon, Ata Kalıbı, Atef Dış Mekan, Ateşci, Baf Makina, Balistik Savunma, Bilsa Savunma, Darbe Silah, Borucase, Canik, Cesalta Endüstri, Çatma Kolları, Chalender Meydan Okuma, Deni Dipçik, Derya, Kommando Av, Disechi Av ,DKC, DLG Taktik, Emt Savunma, Doruk Silah, Garanti Kompozit, Gençoğlu Orman Ürünleri, Gençpolat Ceviz Boşlukları, Gi-San Makina, Gürel Fişek, Hatsan Silah, Heper Metal, Hepteknik, Magguns, Hidrotim, Hunt Group, Husan Arms, İstanbul Silah, Kayhan Av Tüfekleri, Kral Arms, KSD Kavramlar, Kudret Metal, Kuzey, Leadmac Teknoloji, Madencan Çelik, Masetro Silah, Tactcal Makgrips, Maktel, Medef Savunma, Merak Savunma, Navek Spor, Niksan, Nokta Makro, Özkursan Mühimmat, Promotch A.Ş.Radikal, Rahman Orman, Retay Arms, Reximex, Sasa Grup, Sega Silah, Kobi Teknikleri, Supra Savunma Taktik, Tekstil, Tarpa Takstil, Temka Gunstock, TisAS Trabzon Yapısı, Toros Armas, Tuğra Silah, Turaç Dış Tic., Turan Mühimmat, Türmersan, Unimetal, Utaş Savunma, Van Ağaç, Vaneda, Vezir Silah, Voltran Av, Yakupoğlu, Yazıcılar, Yukarıtepe San, Yurttaş Gunstock, ZsR Patlayıcı San gibi firmaların yönetici ve temsilcileri’ katıldı.

İlhan Baba-Nürnberg

Ökkeş TOYÖkkeş TOY