KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-03-2022 22:54   Güncelleme : 20-03-2022 23:00

MİSAFİR BAVUL 1 NİSAN’DA SAHNE DİYECEK

Almanya’ya 60 yıl önce gelen misafir işçilerin çocukları ve torunları yeni yaşama uyum ve özlemle karışık yaşananları sahneye taşıdılar

MİSAFİR BAVUL 1 NİSAN’DA SAHNE DİYECEK

 

Türkiye`den Almanya`ya gelen misafir işçilerin 60 yıl boyunca yaşadığı hikâyelerden derlenen `Misafir Bavul `adlı oyun 1 Nisanda sahnede seyirciyle buluşacak.

Türkiye`den gelen misafir işçilerin Almanya`da 60 yıl boyunca yasadığı hikâyelerden derlenen `Misafir Bavul `adlı oyunun senaryosu sahne araştırmacısı ve rejisör Burcu Fırat Uygur tarafından kaleme alındı.

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz ve Yurtdışı Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından desteklenen, koreografisini Dance Anatolia ekibi tarafından yapılan oyunun yönetmenliğini Yavuz İmsel ve Burcu Fırat Uygur yaptılar.

Nürnberg`de yeni bir tiyatro oluşumu olan Sanat Fabrikası Tiyatrosu’nun adımını atan Yavuz İmsel öncülüğünde hayata geçen oyuna 15 kişilik dev bir oyucu kadrosu ve 13 kişilik dans ekibi eşlik ediyor.

Misafir Bavul oyunu 1 Nisan Cuma günü Langwasser Gemeinschaftshaus`ta Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz ve Eğitim Ataşesi Dr. Mune Savaş‘ın katılımıyla seyirci karşısına çıkacak.

Misafir Bavul isimli oyuna 6 ay boyunca çalıştıklarını belirten Uygur, ‘‘Oyuncu kadrosunda bulunan arkadaşlarımızın çoğu amatör olmakla beraber buraya 60 yıl önce gelen misafir işçilerimizin çocukları ya da torunlarıdır. Oyunda, geldikleri günden bu yana yaşadıkları uyum problemleri, dil zorlukları ve ailelerine duydukları özlem anlatılmaktadır. Bu sürenin sonunda geldikleri nokta da önemli bir şekilde oyuna öncülük etmektedir‘‘ dedi.

‘Çocuklar için yaratıcı drama kursu, tiyatro ve temel oyunculuk kursu, kamera önü ve arkası kursunun da verildiği Nürnberg Sanat Fabrikası Tiyatro grubunun da açılış kokteylinin oyun sonunda gerçekleşeceğini’ belirten Burcu Fırat Uygur,’ Quantensprung müzik grubu da canlı olarak eşlik edecektir’ diye konuştu.

Oyunun koreografisi Dance Anatolia ekibi tarafından yapılacaktır. Oyun sonunda, Nürnberg Sanat Fabrikasının kurulması dolayısıyla kuruluş pastası kesilecek ve  Quantensprung müzik grubu da canlı performans sergileyecektir.

 

İlhan Baba-Nürnberg

Ökkeş TOYÖkkeş TOY