DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-04-2022 23:54

YTB’DEN FRANSA’YA GÖÇÜN 57’NCİ YILINA ÖZEL KİTAPÇIK

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye Fransa İşgücü Anlaşması'nın 57’nci yılına özel olarak kapsayıcı bir kitapçık hazırladı. Anlaşma metninin incelendiği kitapçıkta ilk yıllara ait verilere ve göç hikâyelerine dikkat çekiliyor.

YTB’DEN FRANSA’YA GÖÇÜN 57’NCİ YILINA ÖZEL KİTAPÇIK

 

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye Fransa İşgücü Anlaşması’nın 57’nci yıldönümüne özel bir kitapçık hazırladı. Kitapçıkta bugün Fransa’da sayıları 800 bine yaklaşan Türk toplumunun temellerini oluşturan işgücü anlaşması, kapsayıcı bir şekilde ele alınıyor. Dosyanın ilk bölümünde anlaşma metninin hukuki boyutuna yer veriliyor. Ardından ise ilk yıllara ait verilere dikkat çekiliyor. Kitapçığın devamında ise Fransa’ya göç eden ailelerin farklı nesilleriyle röportajlar bulunuyor. Röportajlarda ilk neslin göç serüvenlerine ilişkin anılar ilk ağızdan aktarılıyor. Göç sürecine ilişkin fotoğraflar ve arşiv belgelerine yer veriliyor.

 

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra artan sanayileşme ile Avrupa’da işçi arayışının başlamasının ardından, Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre ve Hollanda gibi birçok ülke gerek Avrupa içinden gerek kıta dışından işçi alımı yapmak amacı ile farklı içeriklere sahip ikili iş gücü anlaşmaları imzaladı. Türkiye'nin 1961 yılında Almanya ile imzaladığı anlaşma ile başlayan Türk vatandaşlarının iş gücü göçü, diğer Avrupa ülkelerine de örnek oldu. 1965 yılında Fransa ile imzalanan işgücü göçü anlaşması Fransa’daki Türk toplumunun temellerinin atılmasını sağladı. İşgücü anlaşmasının 57’inci yılında ülkede yaklaşık 800 bin Türk bulunuyor.

 

YTB tarafından hazırlanan Fransa-Türkiye İşgücü Anlaşması kitapçığına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 

https://www.ytb.gov.tr/dosyalar/fransa-turkiye-isgucu-anlasmasi

 

Ökkeş TOYÖkkeş TOY