GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 18:40

Frankfurt Yabancılar Merclisinden Uluslarası-Renkli İftar

Frankfurt Yabancılar Meclisi (KAV), Frankfurt Merkezinde bulunan „Empire Otelinde“ Türkiye, Almanya, Fransa, Italya, Fas, Bosna Hersek, Ukrayna, Sirbistan, Brezilya, Iran, Suriye, Özbekistan, Azerbaycan, Hindistan, Pakistan´dan 100´den fazla davetli misafirin katılımıyla ilk defa neșeli ve renkli bir iftar verdi.

Frankfurt Yabancılar Merclisinden Uluslarası-Renkli İftar

 

 

TC Frankfurt Bașkonsolosu Erden Tunçer´in yanısıra Bosna-Hersek, Özbekistan ve  Ukrayna konsolosları, Frankfurt Șehir Meclis Bașkanı Hilime Arslaner-Gölbașı, Frankfurt Șehir Meclisi üyeleri, eski ve yeni yabancılar meclisi üyeleri, Rat der Religionen Frankfurt (Frankfurt Dinler Konseyi) Bașkanı Prof. Dr. J. Valentin, Frankfurt Üniversitesi Öǧretin Görevlisi Prof. Dr. Prof. Dr. B. Trochlepczy, Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşaviri Selamli Açan, çok sayıda cami derneǧi bașkanı, ve sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldıǧı iftarda renkli ve neșeli anlar yașandı.

Frankfurt Yabancılar Meclisi Üyesi Dr. Hüseyin Kurt moderatörlüǧünde gerçekleșen iftar programı Ditib Franfurt Din Görevlis Muammer Gündoǧa´nın  Kur´an-ı Kerin tilavet ile bașladı. Açıș konușmasını KAV Bașkanı Jumas Medoff yaptı. J. Medoff KAV üyesi Bilal Can´ın önerisi ile  bir hafta gibi kısa bir sürede organize edilen iftar programına beklemedikleri șekilde yoǧun katılıma duyduǧu memnuniyetini dile getirerek KAV ve faaliyetleri hakkında kısa bilgi verdi. J. Medoff Empire Oteli´nin sahibi ve KAV üyesi Ashwani Tuwari´ye mekanında iftar verme fırsatı verdigi için teşekkür etti.

Daha sonra sırasıyla Frankfur Şehir Meclisi Başkanı Hilime Arslaner-Gölbaşı, T.C. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Ukrayna Konsolosu Serhii Dragan, ailevi sebepten iftar programına teşrif edemeyen Frankfurt Belediye Başkanı Yardımcısı Dr. Nargess Eskandari-Grünberg´in özel kalem müdürü Bernd Maier ve Frankfurt Dinler Konseyi Başkanı Prof. Dr. Joachim Valentin kısa selamlama konuşması yaptılar. Konuşmacılar orucun dinlerdeki yerine ve insan sağlığına katkısına, sosyal yardımlaşmaya ve insanlar arasındaki barış ve kardeşliğe müsbet etkisine değindiler. Ukrayna devam eden dünya barışının ciddi şekilde tehdit eden savaşın bir önce bitmesi ve demokrasiye zarar gelmemesini temenni eden konuşmacılar Müslümanların Ramazanını ve önümüzdeki günlerde ifa edilecek Ramazan bayramını kutladılar.

Konuşmalarda sonda huşu içinde dinlenen akşam ezanının akabebinde oruç tutanlar oruçlarını açarak beraberce „Eda Catering“ tarafından hazırlanan iftar yemeğini yediler. Sofra duasının akabinde söz almak isteyenlere kısa selamlama konuşma fırsatı verildi. İftar programının sonunda söz alan Dr. Hüseyin Kurt, çok kısa zaman zarfında planlanan ve ilk gerçekleştirilen iftar programındaki ufak tefek aksaklıklar için özür dileyerek önümüzdeki Ramazanlar´da yapılacak iftar programlarını edinilen tecrübeler ışığında daha mükemmel yapmaya çalışcaklarını söyleyerek misafirlere katılımları için teşekkür etti.

 

Ökkeş TOYÖkkeş TOY