DİĞER
Giriş Tarihi : 02-05-2022 11:06

TÜRK ALMAN TİCARET BİRLİĞİ GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ

“Ramazan, din, mezhep fark etmeksizin her görüşten ve milletten insanın bir araya gelebildiği, hoşgörü ve karşılıklı anlayışı temsil eden çok kıymetli geleneğimizdir.”

TÜRK ALMAN TİCARET BİRLİĞİ GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ

 

 

Türk Alman Ticaret Birliği DTGB Kelsterbach Congresium‘da verdiği geleneksel iftar yemeğinde Türk ve Alman işverenleri bir araya getirdi.

Birliğin Başkanı Turgut Sezgin açılış konuşmasında, ‘İki yıldır ertelediğimiz geleneksel iftar yemeğimizde sizlerle yeniden buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz’ dedi.

Sezgin, ‘Bu yıl Derneğimizin kuruluşunun 20. Yılı. Bu tarih aynı zamanda Türklerin de Almanya‘ya göçünün 60. Yılı, yani iki kutlamayı bir arada yapıyoruz. Türklerin Almanya’da kat ettiği yol ve derneğimizin ilerlemesini göstermek açısından 2021 yılı önemli bir dönüm noktasıdır.

Coronadan sonra Ukrayna‘da çıkan savaş Dünya ekonomisini olumsuz yönde büyük ölçüde etkilemiştir. Dileğimiz en kısa zamanda Corona illetinin ve savaşın sona ermesi, barışın sağlanmasıdır. İftar soframızda çeşitli kültürlerden dostlarımızın bir araya gelmesi toplumun birbirine gösterdiği saygının, dostluğun en güzel bir ifadesidir’ diye konuştu.

İftar yemeğinde katılan Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tuncer de konuşmasında, ‘İftar yemeğine katılan birbirinden değerli konuklarla bu vesilesi ile bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu’ ifade etti.

Erdem Tuncer, ‘Tüm insanlığa hayırlı, bereketli Ramazanlar diliyorum. Kültür ve geleneklerimizde özel bir yeri bulunan, maneviyatın yoğunlaştığı ay olan Ramazanı idrak etmenin heyecan ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Covid19 salgını iki yıldır bizleri bu manevi atmosferden, kalabalık iftar sofralarından uzak bırakmıştı. Şimdi yeniden tekrar aynı masa etrafında toplanabiliyor olmak bizi ziyadesiyle memnun ediyor’ dedi.

Tuncer, ‘Organizasyonun gerçekleşmesine, bir araya gelmemize vesile olan DTGB Rhein Main ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. İftar sofralarının hangi kimlik, görüş ve yaşam tarzına sahip olursa olsun insanları bir araya getirebilme gücünün ve öneminin altını özellikle çizmek isterim. Ramazan, din, mezhep fark etmeksizin her görüşten ve milletten insanın bir araya gelebildiği, hoşgörü ve karşılıklı anlayışı temsil eden çok kıymetli geleneğimizdir.

İnsanlığın acımasız bir savaşla sınandığı bu günlerde bu güzel geleneğimizi Alman dostlarımızla Hessende devam ettiriyor olmamız memnunluk veriyor. Bu geleneği yaşatmamız büyük önem arz ediyor. Kardeşliği, barışı, dostluğu, şefkat ve merhameti temsil eden Ramazan ayının tüm insanlığa barış ve sağlık getirmesini diliyorum’ diye konuştu.

Türk Alman Ticaret Birliği tarafından DTGB, Kelsterbach Congresium‘da düzenlenen geleneksel iftar yemeğinde FDP Milletvekili Yankı Pürsün, Bündnis Die Grüne Milletvekili Taylan Burcu, Flörsheim Belediye Başkanı Dr. Bernd Blish, Raunheim Belediye Başkanı Thomas Jühe ile Türk Parlamenter Afif Demirkıran da birer konuşma yaptılar.

 

HAMİDE KÜÇÜKLER

Ökkeş TOYÖkkeş TOY