DİĞER
Giriş Tarihi : 05-05-2022 22:52   Güncelleme : 05-05-2022 22:55

Ramazan Bayramında Yaşlılarımız Unutulmadı

Müslümanların dini ve kültürel hassasiyetlerini dikkate alarak yaşlı bakım hizmeti veren Victor-Gollancz-Haus yaşlı bakımevinde Ramazan Bayramı kutlandı.

Ramazan Bayramında Yaşlılarımız Unutulmadı

 

İki yılı aşkın bir süredir, Covid19 pandemi ile mücadele kapsamında sıkı tetbirlerin uygulandığı Victor-Gollancz-Haus yaşlı bakımevinde insidans değerlerinin düşmesi ve yaygın Covid10 varyantının tehlikeli/ölümcül semptomlar göstermemesine bağlı olarak kanun koyucunun tetbirleri azda olsa  gevşetmesi fırsat bilinerek, aktuel pandemi tetbirleri altında dar çerçevede Ramazan Bayramı kutlaması gerçekleştirildi.

Sınırlı sayıda, bakım hizmeti gören çoğunluğu Müslüman yaşlının hazır bulunduğu  Ramazan Bayramı kutlamasına, Frankfurt Şehir Meclisi Başkanı Hilime Arslaner-Gölbaşı, TC Frankfurt Başkonsolos Yardımcısı Gürol Baş, Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım, Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran, Frankfurt Yabancılar Meclisi Başkanı Jumas Medoff, Darmstadt Şehir Meclisi Üyesi Eda Kurt, Ditib Hessen Eyalet Birliği eski başkanı Fuat Kurt, Ditib Frankfurt Başkanı Turan Kuzpınarı, Atib Höchst Başkanı Şaban Duran, Din Görevlisi İsmail Hakkı Gürbüz, Ditib Höchst Başkanı Hakkı Akkaş ve Hamidiye Camii başkanı Rahmi Şeker davetli olarak katıldılar.

Din Görevlis İ-H. Gürbüz´ün Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başlayan kutlamada Victor-Gollancz-Haus bakımevinin taşıyıcı kurumu Frankfurter Verband bakim hizmetleri müdiresi Ute Bychowski 20 yıldır Müslümanların dini bayramlarını Victor-Gollancz-Haus bakım evinde kutladıklarını ve pandemi nedeniyle kutlamalara iki yıl ara vermek zorunda kaldıklarını dile getirerek, dar çercevedede olsa tekrar beraberce Ramazan Bayramı kutlama fırsatı buldukları için duyduğu memnuniyeti dile getirerek davete icabet eden misafirlere teşekkür etti. U. Bychowski Covid19 salgınının ilk dönemlerindeki zor şartlardan bahsederek, büyük özveriyle çalışan personele ve ağır pandemi şartlarında bakım hizmeti gören yaşlılara değinerek, alınan tetbirlere her iki tarafında dikkatle uyması ve Tanrının takdiriyle bugüne kadar covid19 salgınını ciddi zarar görmeden atladıldığı belirterek, personele,  bakım hizmeti gören yaşlılara pandemi dönemin göstedikleri sabır ve anlayış için teşekkür etti ve yakın zamanda Covid19 salgınından kurtulma konusundaki ümitvar olduklarını söyledi. U. Bychowski konuşmasının sonunda Frankfurt´un Sossenheim semtinde bulunan Victor-Gollancz-Haus bakımevinde Müslümanların dini ve kültürel hassasiyetlerini dikkate alarak bakım hizmeti vermeye başladığı 2004 yılından bu yana bakım hizmeti alan „en kıdemli“ yaşlı Elife Gür´ü tanıtarak kendisine daha uzun yıllar sağlıklı ömür diledi, çiçek takdim etti.

Daha sonra Frankfurt Şehir Meclisi Başkanı Hilime Arslaner-Gölbaşı, Başkonsolos Yardımcısı Gürol Baş, Frankfurt Yabancılar Meclisi Başkanı Jumas Medoff, Darmstadt Şehir Meclisi Üyesi Eda Kurt ve Din Hizmetleri Başkanı Sıddık Yıldırım birer selamlama konuşması yaptılar. Konuşmacılar 60´lı yıllarda Almanya´ya misafir işçi olarak gelen ve yaşlanan Müslümanlar´ın dini ve kültürel hassasiyetlerini dikkate alan bakım hizmeti vermesine duydukları memnuniyeti dile getirerek, Frankfurt´un liberal, çok dinli ve çok kültürlü yapısına uygun hizmet verdiğini söylediler. Konuşmacılar bakım hizmeti gören Müslüman yaşlılar ve onların nesillerinin ağır şartlarda çalıştıklarını, Almanya´nın kalkınmasına büyük katkıda bulunduklarını hatırlatarak, arkadan gelen nesillerin ise onlar sayesinde çok daha rahat şartlarda hayatlarını sürdürme fırsatı bulduklarını belirterek, birinci nesle nekadar teşekkür edilse az olduğunu ve kendilerine verilen bu hizmetleri fazlasıyla hakettiklerini belirterek Frankfurter Verband kurumuna 2004 yılından Müslüman yaşlılara yönelik verilen bakım hizmetleri için teşekkür ettiler. Bayramların insanlar ve toplumlararası barışa katkısına değinen konuşmacılar dünya barışını ve demokrasiyi tehlikeye sokan Ukrayna´daki savaşın bir an önce sonu bulmasını temenni ettiler.

Konuşmaların akabinde 30 yıldır Victor-Gollancz-Haus yaşlı bakımevinin mutfak bölümünde çalışan, bıkmadan usanmadan bakım hizmeti gören Müslümanların damak tadına uygun helal yemekler yapan Yıldız Karaca tarafından hazırlanan mercimek çorbası, karnıyarık, pirinç pilavı, salata, cacık ve ev yapımı baklavadan oluşan bayram mönüsü misafirlerin ve yaşlıların beğenisine sunuldu. Bayram kutlama programı imam İ-H. Gürbüz tarafından okunan sofra duasından sonra çay ikrami ile devam etti. Başksonsolos yardımcısı Gürol Baş, maske, mesafe ve hijyen kurallarında dikkat ederek, bayram programına iştirak eden yaşlıların bayramlarını tektek kutladı, birer gül takdim etti.

Bayram kutlama programının moderatörlüğünü yapan Frankfurter Verband göçmen konuları sorumlusu Dr. Hüseyin Kurt yaptığı değerlendirmede, iki yılı aşkın bir süredir devam eden Covid19 pandemi dönemindeki uyulması gereken tetbirler nedeniyle, bakım evinde personelin ve bakım hizmeti gören yaşlıların çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğini hatırlatarak, bugün dar çerçevede de olsa davetlli misafirlerle Ramazan Bayramı kutlamasının personele ve bilhassa yaşlılara büyük moral verdiğini dile getirerek, 18 yıldır devam eden Müslümanların dini ve kültürel hassasiyetlerini dikkate alan yaşlı bakım hizmeti için Frankfurt ve çevresindeki Müslüman toplumdan bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada destek olmaları çağrısında bulundu.

 

Ökkeş TOYÖkkeş TOY