DİĞER
Giriş Tarihi : 10-05-2022 15:42

Köprü duvarları siyasi yazılı mesajlarla kirletilmesin

Nehirler, vadiler, kanallar, otoyol üstleri gibi alanlarda demiryolu ve karayolu trafiğin taşıması, üzerinden geçecek hareketli yükleri taşıması amacıyla inşa edilen köprülerin duvarlarının siyasi mesajlarla kirletilmesi büyük tepki topluyor.

Köprü duvarları siyasi yazılı mesajlarla kirletilmesinRegensburg Tuna Nehri üzerinde bulunan köprülerinde siyasi mesaj vermek icin ideolojik kişilerce boyayla ve yapışkanlı yazılarla kirletilmesine tepkiler büyüyor. Boyalı siyasi mesajlardan Regensburg'un sembolü UNESCO Kültür Mirası yapıtı 9 asırlık "Steinerne Brücke" (Taş Köprü) de nasibini aldı.

Regensburg’da yaşayanlar, köprüler üzerinde artış gösteren siyasi mesajlı duvar yazılarına tepki gösterdi.Belli bir engeli aşmak için yapılan, akarsu, yol, demiryolu üzerine yapılan sanatsal yapılar olarak gördüğümüz güzelim köprülerimizin duvarlarını kirletip görünümü bozmaya kimsenin hakkı yoktur ve siyasi mesajlı yazı yazanlara gereken ceza verilmelidir. Birilerine hangi amaçla olursa olsun mesaj vermek isteyenlerin, köprülerin güzelliklerini çirkinleştirmeye kimsenin hakkı yoktur diyerek tepkisini gösterdi.
İnsanların derin uykuya daldığı gece geç saatlerde "Eiserne Brücke"nin (Demir Köprü) siyasi mesajlarla boyanması nedeniyle Regensburg Güney Karakol polisleri köprüyü takibe aldı. Polisler 20'li yaşlarında bir erkek ve bir bayan tarafından siyasi mesajlı boyamaların yaptığını tesbit etti.Regensburg Emniyeti, yüzlerce Euro'luk masrafa yol açan siyasi eylem mesajlarını yazanlar görüldüğünde karakola ihbar edilmesini istedi.

İlhan Baba-Regensburg

Fotograf: Salih Altuner

 

Ökkeş TOYÖkkeş TOY