DİĞER
Giriş Tarihi : 07-06-2022 22:02

Camiler Birliği CDU Frankfurt Meclis Grubu Üyelerini Misafir Etti

CDU Frankfurt Meclis Grubu üyeleri Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği ile diyaloğunu geliştirerek İslam Kültür Merkezleri Frankfurt Şubesi ile Hamidiye Camii´ni ziyaret ettiler.

Camiler Birliği CDU Frankfurt Meclis Grubu Üyelerini Misafir Etti

 

İKMB Hessen Teşkilatı Başkanı Yusuf Çolak ile yönetim kurulu üyesi İsa Çöl´ün hazır bulunduğu İslam Kültür Merkezleri Frankfurt Şubesi ziyaretine CDU´dan şehir meclisi başkan yardımcısı Claudia Korenke, şehir meclisi üyesi Christina Ringer, Gallus ve şehir merkezi mahalle meclisi üyeleri Michael Weber ve Sara Steinhardt katıldılar. Ziyaret esnasında camiler birliği ve İKMB Hessen Teşkilatı ve Frankfurt şubesi ve çalışmaları hakkında bilgi verildi. CDU´lu delegasyonu yetkilileri camiler ile diyaloğu geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek benzeri karşılıklı ziyaret ve görüşmelerin devam etmesini dilediklerini söylediler. 

Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt ve Hamidiye Camii derneği başkanı Rahmi Şeker´in hazır bulunduğu Hamidiye Camii ziyaretine  uyum  ve çeşitlilik konuları sözcüsü Anita Akmadza, şehir meclisi üyeleri Verena David ve Ömer zengin ile Gallus ve şehir merkezi mahalle meclisi üyeleri Micahel Weber ve Sara Steinhardt katıldılar. 

Rahmi Şeker misafirlere Hamidiye Camii derneğinin tarihi  ve faaliyetleri hakkında kısa bilgi verdi. Dr. H. Kurt CDU Frankfurt Meclis grubunun Frankfurt idaresinde söz sahibi  ve saflarından Frankfurt Belediye Başkanı görevde iken, cami dernekleri ile diyaloğa geçmemiş olmasını, muhalefete düştükten sonra  diyalog arayışına girmesine dikkat çekip,  söze başlayarak Frankfurt´ta yaşayan Müslümanların yarıya yakınının Alman vatandaşı olduğunu dile getirerek, Müslümanlar ile ilgili sorunların sadece Uyum encümenliği ve ona bağlı AMKA üzerinden değil, konunun içeriğine göre doğrudan belediyenin ilgili encümenlikleri ve onlara bağlı kuruluşlar tarafından ele alınması gerektiği konusunda destek istedi. Dr. H. Kurt camiler birligi olarak CDU Frankfurt Grubu ile diyaloğun gelişmesine hazır olduklarını Frankfurt`ta Müslümanların sorunları ve çözüm yolları konularında ortak etkin yapmaya hazır olduklarını dile getirdi, ancak Camiler Birliği ve çalışmalarına destek veren cami derneklerinin demokratik her partiye eşit mesafede olduğu ve herhangi bir siyasi partiye doğrudan destek verme konusunda fikir beyan edemiyeceğini söyledi.

CDU´lu delegasyonu yetkilileri camiler ile diyaloğu geliştirmeyi arzu ettiklerini dile getirerek, kendilerine karşı gösterilen misafirperverlik ve verimli geçen ziyaret için teşekkür ettiler.   

 

 

 

 

Ökkeş TOYÖkkeş TOY