RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 18-10-2015 13:44   Güncelleme : 18-10-2015 13:44

Biz sizi yakinen tanıyor ve biliyoruz. Kıymetli okurlarımız için bize kendinizden söz eder misiniz? Nejat Koçer kimdir?

“2012 seçimleriyle Gaziantep Milletvekili olarak Ankara’ya geldim ancak mecliste hala bana “Başkan” diye hitap ediyorlar. Bundan rahatsızlık duymuyorum. Kolay değil, 13 sene Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanlığı, 11 sene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptım. Siyasete girerken de ‘bu bilgi birikimi ve tecrübemi gerek ülkemle, gerek şehrimle paylaşmak üzere siyasete giriyorum’ demiştim. Siyasete girişim bugüne kadar taşıdığım misyonla doğru orantılı. Gaziantep gibi bir şehrin uzun yıllar sanayi odası başkanlığını yaptım ve önemli pek çok proje yürüttüm.”

Biz sizi yakinen tanıyor ve biliyoruz. Kıymetli okurlarımız için bize kendinizden söz eder misiniz? Nejat Koçer kimdir?

 

2. Bu güne kadar birçok kurumda görev aldınız. Bunlardan hangisinde Abdullah Nejat Koçer olarak, tam anlamıyla kendinizi ifade ettiğinizi düşündünüz?

“Bugüne kadar inanmadığım hiçbir işe soyunmadım. İnancınız tam olduğunda da öyle bir ifade sorunu yaşamıyorsunuz. Siyaset bir iddia işi. Tıpkı sanayi odası başkanlığında olduğu gibi, tıpkı diğer görevlerimde olduğu gibi. Açıkçası, sadece bir milletvekili unvanını taşımak değil, o unvanı taşırken onun gereklerini yerine getiren ve Gaziantep’i temsil ederken, Gaziantep’e layık olan, layık olması gereken, benim şahsımda bu şehirde yaşayan insanların temsil edildiği bir siyaset düşündüğüm. Bugüne kadar hep böyle baktım. Oda başkanlığı dönemimde de, diğer görevlerimde de şehrin ekonomik temsilini yaparken de, attığım her adım, Gaziantep’i ileriye götürmeli dedim. Yaptığım her iş, ortaya koyduğum her proje, Gaziantep’in geleceğine katkı olmalı diye düşündüm.”

 

3. Geleceğe dönük projelerin önemli ismi Abdullah Nejat Koçer, Gaziantep için önem arz eden bir isim. Uygulamayı planladığınız, hayata geçirilmesi için destek olduğunuz projeleriniz var mı? Bize bunlardan bahseder misiniz?

“2008 yılında Gaziantep’te başlattığımız inovasyon projesi, ilk başta çok farklı anlaşılmıştı ama şimdi yenilikçi bir anlayışın ortaya çıktığı görülüyor, tüm Türkiye inovasyonu konuşuyor. Gaziantep’te 5. Organize Sanayi Bölgesine doğru gidiyoruz. Geçmişte yürüttüğümüz,2003 yılında başlattığımız “Gaziantep Marka Şehir” Projemizde marka patent enstitümüzle çok büyük bir başarıya imza attık. Proje bilinci ve işbirliğiyle hareket edilirse, sonuç mutlaka ortaya çıkıyor. Son 7 yıl içerisinde Anadolu şehirleri arasında Gaziantep, marka ve patent tescilinde rekor kırdı.2008 yılında Gaziantep’te “ARGE ‘de Atılım Projesi”ni başlattığımızda, ARGE de 13. sırada olan bir ildik. Şu an 10. Sıradayız Ben siyasete de proje bazında bakan bir insanım. Ve bu projenin de bir girişi, gelişmesi ve sonucu olması gerektiğini düşünerek yola çıktım. Nedir bu bakış derseniz, öncelikle siyaset; kurallarıyla, prensipleriyle doğru düzgün yerine oturtulması gereken bir kurum.”

4. Sizin siyasetçi kimliğinizin yanı sıra, edebiyat ve şiire olan tutkunuzu da biliyoruz. İleride bu yönünüzü kullanarak şiir kitabı yayınlamayı düşünüyor musunuz?

“Yiğit ölür, şan kalır; Söz uçar, yazı kalır. İyi ya da kötü insanoğlu geride bıraktıklarıyla anılıyor. Çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalem var. 2001-2007 yılları arasında Dünya Gazetesi'nde “Uzman Gözüyle” köşesinde ekonomik içerikli makaleler yazdım ve bu makalelerimden oluşan “Üretimden Dönenin Kaşığı Kırılsın” adlı kitabım, 2004 Nisan ayında Dünya Yayınları'ndan piyasaya çıktı. Halen www.nejatkocer.com alan adlı internet sitemde yazmaya devam ediyorum.”

6. Avrupa’da, Gaziantep’in sesi olmaya hazırlanan,  Avrupa’da ve Bölgemizde yaşayan hemşerilerimizin kültür, sanat, edebiyat, sanayi ve alanında gelişimlerini konu alacak olan ‘Gaziantep’te Değişim Rüzgârı’ isimli dergimiz, gerek röportajları gerekse kültür sanat aktiveleri ile ses getirecek bir içeriğe sahip olacak niteliktedir. Sizin de Gaziantep’teki sosyo kültürel gelişimler, sanat ve edebiyata dair çalışmalar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Derginizi beğeniyle okuyorum ve çıktığınız bu yolda başarılar diliyorum. Şehrimizin ihtiyaçları, talepleri var. Yaptıklarımızın yanında şehrimizde yapılacak şeyler var. Bizim kaynak sorunumuz yok. Önemli olan proje üretmek. Şehirden proje gönderdiğimiz zaman birçok bakanlığın çok hızlı bir şekilde artık bize çok daha hızlı kaynak aktardığını görmeye başlıyoruz. O anlamda bu bir yıl içerisinde gerek eğitimle ilgili, gerek sağlıkla ilgili Gaziantep’in altyapısına yönelik hemen hemen tüm konularda şehre yeterli kaynağın sağlanmasında bakanımız başta olmak üzere vekil arkadaşlarımızla önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Mesela Zeugma gibi bir dünya kültürümüz var. Bu kültürün sadece Türkiye’ye değil, en büyük mozaik müzesi haline getirilerek dünyaya kazandırılmasını takdir ediyorum. Duluk Harabeleri ve daha önemlisi önümüzdeki yıllara damga vuracak olan Karkamış’ın durumu çok önemli. Karkamış, Zeugma’dan sonra gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın gündemine oturacak büyük bir tarih mirasıdır. Gaziantep’in ihracatta 6. şehir oluşu, sanayide gelmiş olduğu seviye ve sahip olduğu nüfus ölçeğine karşılık kültürel aktivite anlamında yeterli desteği alamamış olmasından da üzüntü duymuyor değilim. Ancak, Gaziantepli hemşerilerimin sanata, tiyatroya, sinemaya ve her türlü kültürel faaliyete çok daha fazla ağırlık verilerek, kendine yakışır bir seviyeye ulaşacağına yürekten inanıyorum.

 

7. Gaziantep, sanayisi ile dünyanın nabzını tutan güzide illerimizden biridir. Siz de bir Gaziantepli olarak, gazi şehrimizi 2023 yılında nerede görüyorsunuz?

 

Dün Markaşehir Sanayi Odası Başkanlığını gururla yaparken bugün bilgi birikimimizi paylaşmak ve ülkemize katkı koymak için TBMM’nde, Gaziantep’e hizmet etmeyi ibadet sayan bir anlayışla Gazi Şehri Yüce Mecliste temsil etmekteyim. Markalaşan, yenilikçi ve rekabetçi bir sanayi şehrini 2023 e taşıma; eğitimde, sağlıkta, ulaşımda ve sosyal alanda şehre gelecek vizyonu sağlama; 2023 e doğru yol alırken şehre kattığımız ve sahip çıktığımız değerleriyle  daha da ileri götürmek gibi bir  hedefim var. Ortak aklın başarının anahtarı olduğunu bilerek hareket ediyor ve yeni hedefler ve projeler ortaya koymak için çalışmalara devam ediyorum.2023 te 30 milyar dolar ihracat yapan, ihracatının %50 si sanayi ürünlerinden oluşan; 190 ülkeye ihracat yapan; ARGE ve inovasyonda Türkiye’de 1 inci sırada yer alan; Eğitim ve Sağlıkta ülke sıralamasında ilk 5 içerisinde olan;100 bin üniversite öğrencisiyle Türkiye’de ilk 5 arasında yer alan; Marka ve Patent tescilinde ilk 3 il arasında olan; Aldığı göçü fırsata dönüştüren ve ortak yaşam kültürüyle Türkiye’ye örnek olan; Yılda 24 fuar,6 kongre ve uluslararası toplantının yapıldığı bir il olmak için gece gündüz demeden çalışmak üzere yollardayız.

 

 

 

8. Son yıllarda çok fazla göç alan Gaziantep’te, erken yaşta evliliklerin sayısında da bir artış olduğu gözlenmektedir. Bu duruma 12 yıl zorunlu eğitim bile çoğu kez çare olamamaktadır. Konu ile ilgili olarak ne gibi projeler düşünülmektedir?

 

“Maalesef, toplumumuzun kanayan yaralarından biridir erken yaşta yapılan evlilikler. Bazı bölgelerde ataerkil ve geleneksel toplum yapımız, erken yaşta evlilikleri normalleştirmiş ve meşrulaştırmış. Fakat toplum olarak ilerlemiş bir ülke, iyi koşullarda yaşamını sürdüren insanlar ve mutlu çocuklar beklentimiz varsa, erken yaşta yaşanan evliliklerin önüne geçilmeli. Bu noktada hem devletimize hem medyamıza hem de ailelere çok fazla iş düşüyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın sürdürdüğü ve planladığı ebeveynlerin çeşitli eğitimlerle medya da kullanılarak erken yaşta evlilik, kadın hakları ve çocuk hakları, aile içi şiddet gibi önemli konularda bilinçlendirme çalışmaları var. Bilhassa küçük yerlerde, din görevlilerimizin de erken evliliğin sakıncalarını gündeme getirerek vurgulamalarının yararlı olacağını düşünüyorum.”