RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 10-11-2015 20:40   Güncelleme : 10-11-2015 20:44

Merinos’un sesi Avrupa´da cok güclü

Merinos’un sesi Avrupa´da cok güclü

Merinos’un sesi Avrupa´da cok güclü

Merinos’un Avrupa’daki başarı hikayesi

Türkiye’den yola çıkarak Avrupa piyasasında büyük başarı yakalayan Medipa Handels GmbH Genel Müdürü Çağlar Kepekçi, Merinos Halı’nın başarı hikayesini gazetemize anlattı.

KÖLN – Merinos Halı’nın Avrupa temsilcisi Medipa Handels Genel Müdürü Çağlar Kepekçi, Avrupa’da yakaladıkları başarının sırlarını gazetemize anlattı. 30 bin metrekarelik depolama alanında hazır bulunan ürünleri en geç 72 saat içerisinde Avrupa’nın birçok şehrinde bulunan 3.000´in üzerinde satış noktalarına ulaştırabildiklerini kaydeden Kepekçi, doğru yerde ve doğru zamanda yatırım yapmanın önemine dikkati çekti.

Merinos Almanya’ya ne zaman yatırım yaptı?

Merinos olarak  daha önce Avrupa’da bayilikler düzeyinde çalışıyorduk ve kendimize ait bir yapının olmaması bizleri yatırım için düşündürüyordu. Türkiye’deki merkezimizde 2006 yılında hem Avrupa’daki trendleri daha yakından takip edebilmek hem de buraya uygun olan ürünleri sunabilmek adına Avrupa piyasasında yerimizi almaya karar verdik. Böylece 2006 yılında başladığımız faaliyetlerimizi başarıyla devam ettirmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Merinos Almanya’ya ilk yatırımı yaparken nelere dikkat ettiniz?

Bizim için ilk adım, Avrupa’nın herhangi bir noktasına hızlı nakliyenin sağlanabileceği bir yer bulmak oldu. Köln-Bonn bölgesinin bizim için coğrafi açıdan uygun bir nokta olduğunu tespit ettik. Bizim için en önemlisi, Avrupa’nın her noktasına günü gününe sevkiyat yapabilmekti. 500 kilometre çapı olan bir daire çizdiğinizde, doğuda Berlin, batıda Paris, kuzeyde Londra ve güneyde İsviçre gibi bölgelere ulaşan bir alana sahip oluyorsunuz. Bu bölgede yoğun olarak toptancıların bulunması, lojistik açıdan havaalanı ve otoyol bağlantısının çok yakın olması da yatırımı cazip kıldı. Aynı zamanda uzun vadede genişleyebileceğimiz bir yer olması hedeflerimiz açısından olumluydu. Köln ve Bonn arasında Troisdorf’ta istediğimiz gibi bir yer bulabildik. Buranın sanayi bölgesinde  ilk aşamada 10.000 metrekare yerimiz vardı. Şimdi 40 bin metrekarenin üzerindeyiz. Bundan sonraki hedefimiz ve planlamamız ise 100 bin metrekareye yöneliktir.

İnsan kaynakları konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?

Burası görece kolay iş gücüne sahip olabileceğimiz bir yer. Her ne kadar ağırlıklı olarak Alman firmaları ile çalışıyor olsak da, iki dili de konuşabilen Türk gençlerine ihtiyacımız oluyor. Çünkü işimizin bir kısmı Türkiye’de.

Medipa Handels GmbH olarak en çok nelere dikkat ediyorsunuz?

Bizim önem verdiğimiz işlerden birisi pazar araştırması yapmak ve pazara uygun ürünleri sağlamaktır. Yatırımları yaparken öncelikle pazar araştırması yaparak, ne tüketildiğini doğru olarak tespit etmek durumundayız. Örneğin Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunda yaşayan insanlar daha çorak bölgede yaşadığı için, canlı renkler bulunan ürünler tüketmekteler. Avrupa’ya baktığımız zaman her şeyin pastelleştiğini, pastel renklerin, yumuşak renklerin revaçta olduğunu görürsünüz. Tüm bunları araştırmamız, zaman içerisinde bizi ödüllendirdi. Merinos artık trend oluşturan bir firma haline gelmiştir.

 

 

Önümüzdeki dönemlerdeki hedefleriniz neler?

Medipa Handels olarak, Gaziantep’ten Troisdorf’a kadar halı döşemişizdir. Bundan sonraki hedefimiz geri dönüşü sağlamaktır .Biz bu piyasaya girerken kendimize hedef koyarak başlamıştık. Almanya’da satılan 10 halının 2 tanesi Merinos halıdır. Önümüzdeki 10 yılda yeni hedefimiz, tüm Avrupa’da satılan her 10 halının 3 tanesini Merinos yapmaktır. “Başarılı olmak istiyorsanız kısa vadeli kar peşinde olmak yerine, planli ve emin adimlarla uzun vadeli projelerle yürümek gerekir