RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 21-06-2017 23:04   Güncelleme : 21-06-2017 23:12

TÜRK DÜNYASINDA SEVİLEN BESTECİ SEVİNÇ TOFİQQIZI İLE SÖYLEŞİ

“Sevinç Tofiqqızı kimdir?” diye sorsam kendinizi nasıl anlatırdınız? “Sevinç Tofiqqızı öncelikle Türk dünyasını, vatanını, milletini çok seven ve bu uğurda canını feda etmeye hazır olan bir Türk kadınıdır. Sonra bestecidir aynı zamanda da çocuklara müzik dersi vermektedir.” derdim.

TÜRK DÜNYASINDA SEVİLEN BESTECİ SEVİNÇ TOFİQQIZI İLE SÖYLEŞİ

 


      Beste yaparken kimlerden destek ve teşvik gördünüz?

     Her şeyden önce yüce Allah’ımın yardımıyla bugünlere geldim. Allah’ımın bana verdiği özgücümle ayağa kalktım. Allah’ın izniyle de bestecilik yolunda başarıyla azimle yürümeye devam ediyorum.

     İlk albümünüz hangisidir?

     İlk ışık gören birinci albümümün adı "Bir Meleyin Yürek Sesi"dir.  Türk dünyası çocuklarına 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için “Benim Meleklerim” adını verdiğim bir beste yaptım. Bu albümümde o eserimle beraber 12 kompozisiyam vardır:
1. Bir meleğin Yürek Sesi 2. Gözlere Nur Veren Melek 3. Benim Atatürk’üm 4. Unutulmaz anlar 5. Umut köprüleri 6. Sevgi Nağmesi 7. Hayaller Kanadında 8.Hasretindeyim 9. Arzular Prelyudiyasi  10. Benim Meleklerim 11. Rüyalar 12. Ayrılan Yollar…  İkinci ve üçüncü albümüm de bu yakınlarda ışık yüzü görecek.

       Besteleriniz sizin deyiminizle kompozisiyalarınız hakkında bilgi alabilir miyim?

        Elbette… Kompozisiyalarım (bestelerim) şunlardır:

1."Ulu Önderim Hatıralar" kompozisiya ve klipi Heyder Aliyev’in aziz hatırasına hesr olunur.

2. "İlhamlı Azerbaycan’ım"
 Müzik: Sevinc Tofiqqizi (Cenab prezidentimiz İlham Aliyev’in ad günü için bu eseri besteledim.)

 3. "Gözlere Nur Veren Melek"
Müzik: Sevinc Tofiqqizi (Bu kompozisiya ve klipi Zerife Hanım Aliyeva’nın aziz hatırasına hesr ettim.)

4. "Hocalı Feryadı"
Müzik: Sevinc Tofiqqizi (Bu kompizisiya ve klip Hocalıların aziz hatırasına hesr olunmuştur. Ayrıca bu klipin kompozisiyanın takdimi Susha İcra Hakimiyyetin Rehberi Bayram Seferov tarafından yapılmıştır ve büyük takdimata geçirilmiştir.)

5. "Umut Köprüleri"
Kompozisiya ve klip: Sevinç Tofiqqizi (20 Yanvar şehidlerimizin aziz hatırasına hesr olunmuştur.)

6.”Hasretindeyim"
Müzik: Sevinç Tofiqqizi Kompozisiya ve klip: rejisör Rauf Sahiboglu. (Vatana olan sevgimi hesr ettim.)

7. "Kalbim Türkiye’m"
Müzik: Sevinç Tofiqqizi (Bu kompizisiya klip Türk dünyası için bestelediğim eserimin kompozisya ve klibini TRT Avaz hazırladı, TRT Avaz ve TRT’nin diğer kanallarında yayımlandı.)

8. “Menim Meleklerim
(23 Nisan bütün dünya çocuklarına hediye ettim. Müzik: Sevinc Tofiqqizi kompozisiya ve klipi bütün TRT kanallarında yayımlandı.)

9. “Can Azerbaycan” 2014 yılında Türkiye’nin değerli şairi Harika Ufuk’un“Can Azerbaycan”  adlı şiirini besteledim. İki devlet, bir milletiz. Bu eser bu yönden Türk dünyası için çok değerlidir. En kısa zamanda aranjesini yaptıracağım ve klip çekerek size sürpriz yapacağım.

 10. “Çanakkale” 2015
Çanakkale’nin 100. Yılı için güzel bir kompozisya eseri yazdım. Türk sefirliğinden diploma ödül aldım.

11."Erdoğanlı Türkiye’m"
Müzik: Sevinç Tofiqqizi kompozisiya ve klip (Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hesr ettim. Cumhurbaşkanımız için bu eseri hem besteledim ve hem de ona klip çektirdim.)

12. “Futbol Himni
Müzik: Sevinç Tofiqqizi Söz: Baba Veziroglu İfa(Yorum): Aslan Huseynov

13. "Mekke’de"
Müzik: Sevinç Tofiqqizi Söz: Halk şairi Zelimxan Yagub. Bu mahnimi İbrahim Tatlises’e yazmıştım.

14. "Hayaller Kanadında"
Müzik: Sevinç Tofiqqizi  kompozisiya ve klip

15. " Ya Tak Xocu S Toboy Poqovorıt" (Ben Seninle Konuşmak İstiyorum)Ve sonuncu bu yakınlarda yeni çıkan mahni sözleri Heyder Aliyev Fondunun Vitse prezidenti Leyla Aliyeva
Müzik: Sevinç Tofiqqizi  İfa(Yorum): Ceyhun Bakinskiy tarafından seslendirilen  mahnimdir.

16. "Yiğitler Yurdusun Ey Azerbaycan" Vatanperver mahni 2016
(Müzik: Sevinc Tofiqqizi Söz: Asif Fermanov Söyleyen Yorumcu:  Aslan Huseynov ve Leyla Nur)

17. “Çağır Beni” 2016
(Müzik: Sevinc Tofiqqizi Söz: Hanim İsmayilqizi İfa-Yorum: Aslan Huseynov - Klip ve film Karabağ şehitlerinin hatırasına april dövüşlerinde şehit olanların anısına adadım. Hem beste yaptım hem de klipte ve filmde bir şehidin hanımını oynadım. Bu filmdeki başarım dolayısıyla ödül aldım. Bu film yurt dışında da oynatılacaktır.)

18. “Hayat Güzeldir
Müzik: Sevinç Tofiqqizi  (Yeni kompozisiyam 2016)

         Aldığım tüm ödüllerin dışında benim asıl ödülüm yaptığım bestelerin dilden dile dolaştığını ve severek dinlendiğini görmektir. Bu nedenle gurur duyuyorum.


       Türkiye’de de çok sevilen ve tanınan bir hanım milletvekiliniz var. Ben de çok iyi tanıyorum, o da beni iyi tanır. Ganire Paşayeva Hanımefendi sizin de en iyi dostunuz, arkadaşınız… Onun eserlerine de beste yaptınız. Bu konuda bize bilgi verir misiniz?

     Azerbaycan Milletvekili Sevgili Ganire Paşayeva Hanımın pek çok şiirini besteledim:

 1. “Seni Gözleyeceğim" Yorumlayan sanatçı: Halk artisti Flora Kerimova, Mahni ve Klip Rejisörü Nail Naiboğlu

2. “Söyle senmisen? “ ( Söyle sen misin?) Yorumlayan sanatçı:  Emektar Artist Manana Japaridze

3. Senin Olum" (Senin Olayım) Yorumlayan sanatçı: Nadir Qafarzade

4. "Qayit"  Yorumlayan sanatçı: Akper Aliyev

5. “Söyle" Yorumlayan sanatçı: Aysel Alizade

6. "Seni uzaglardan sevmek de xowdur" (Seni Uzaklardan Sevmek de Zordur) Yorumlayan sanatçı:  Emektar Artist Semed Semedov

7. “Aradım" Yorumlayan sanatçı: Shebnem Qehremanova

8. "Sensizlik" Yorumlayan sanatçı: Resad Ilyasov

9. "Deyılsen" (Değilsin) mus.Sevinc Tofiqqizi Yorumlayan sanatçı: Nuriyye Huseynova
Yorumlayan sanatçı: İlham Askeroğlu

10. "Turan Eli" Yorumlayan sanatçı: Aslan Huseynov (Türk dilli himn mahni)

11. "Görmürsen meni" (Beni Görmüyorsun) Yorumlayan sanatçı:  Halk artisti Fidan Haciyeva

12. “Hardasan” (Neredesin) Yorumlayan sanatçı:  Niyam Salami

    Bestekârlık ve film alanındaki ödülleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

      Hatırladığım ödüllerimden bazıları şunlardır:

2009 yılında Oskar Medeniyet Gazetesi'nin "Qızıl Açar" Milli Musiki Ödülü

2010 yılında Bakü Geceleri Türkü Festivalinde “Çağır Beni” eserimle "En iyi Türkü Bestecisi" Ödülü (Müzik: Sevinc Tofiqqizi Söz: Xanim Ismayilqizi Yorumlayan sanatçı: Aslan Huseynov)

2011 yılında Azerbaycan ailesi film festivalinde bestekârı olduğum "İşıqlı Zülmət" filmi "En iyi film" ödülünü kazandı.  (2011 yılında Heyder Aliyev Fondu. Azerbaycan Ailesi 2011 Filmler Festivalinde "Işıklı Zulmet" senetli filminde Müzik: Sevinc Tofiqqizi -Rejisör ve senaryo yazarı Mehsim Muellim’di. Bu filmde (Olimpiyat Şampiyonu) Paralimpiyaci İlham Zekiyev’in aile hayatından bahsedilmektedir.

       Hayat Varsa, Hayat Dersi, Hayat Varsa, Qürur filmlerinde başrolde oynadım. 2012’de Hayat Varsa ile Kelimeyi Şehadet filmlerine göre "The First 2012" yılının en iyi oyuncusu mükâfatına layık görüldüm. Bu mükâfat bana Ankara’da Milletvekili Nurdan Şanlı tarafından verildi.

 2012’de"TheFirst 2012" ödülü yani "Yılın En İyi Oyuncusu Ödülü”

2013’te “Azerbaycan’ın En İyi Bestekârı Ödülü”

 Ağustos 2014’te “Azerbaycan’ın En Çalışkan Bestekârı Ödülü”

 Eylül 2014’te Türkiye’de “Türk Dünyası Hizmet Ödülü”

2014’te “Azerbaycan’ın En Sevilen Bestekârı Ödülü”nü 3. kez kazandım.

  2014’te Ankara Etimesgut Belediyesinin her yıl düzenlediği “Uluslararası Anadolu Günleri Medeniyet ve İnce Sanat Festivali” çerçevesinde ödüllendirildim.

2014 yılının Eylül ayında Ankara Kültür Sanat Platformu Başkanı Sultan Özateş bana “Kültür ve Sanata Katkı Sağlayanlar Başarı Ödülü” takdim etti.

 2014 yılında Azerbaycan Gençler Merkezi tarafından gençlerin en çok sevdiği bestekâr olarak seçilerek "Gençlerin Dostu "ödülüne layık görüldüm.

Rejisör Sirac Mustafayev’in "Bir Ovuc Torpag" (Bir Avuç Toprak) dizi filminin de bestekârıydım. Bu filmde de Rasim Balayev oynuyordu.

2014 yılında Millet Vekili Ganire Paşayeva tarafından “Fahri Ferman” “Azerbaycan ve Türk Dünyasının Değerli Sanatçısı” ve Azerbaycan- Türkiye Türk devletleri ve halkları arasında medeni alakaların oluşmasında gösterdiğim hizmetler çerçevesinde taltif edildim.

2015’te “Azerbaycan’ın En Çalışkan Favori Bestekârı Ödülü”nü aldım.

2015’te “Azerbaycan’ın En Sevilen Bestekârı Ödülü” nü aldım.

2015’te "Bakü Oskarı" film festivalinde “Yetim” filminin bestesiyle de “En İyi Bestekâr”  ödülüne layık görüldüm.

2015’te Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği tarafından "Çanakkale" 100. Yılı için bestelenmiş Kompozisiya ile hazırlanan klipe göre Fahri Diploma ile taltif edildim.

2016’da “İki Devlet Bir Millet Türk Dünyası Hizmet Şeref Ödülü”nü Ankara Kültür Sanat Platformu Başkanı Sultan Özateş tarafından layık görüldüm.

2016’da Irak Kerkük Türkmenleri tarafından Türk Dünyası Kültür Sanat Platformu Onur Belgesi mükâfatına layık görüldüm.

2016’da Irak’ın Kerkük şehrinde (TERT) Türkmeneli Radyo Televizyonunun Rehberi Türkeş Salihi tarafından mükâfata layık görüldüm. Bu TERT Televizyonunda bütün bestelerim,  kliplerim ve filmlerim yayınlanmaya devam etmektedir.

        Bestekârlık dışında çalışmalarınız var mıdır? Bilgi alabilir miyim?

       Ben Naci Çelik Berksoy tarafından 30 dakikalık kısa bir filmde oynamak üzere davet almıştım. “Kelime-i Şehadet” adlı bu filmde oynadım. Bu, benim ilk oyunculuk çalışmamdı. Film beni çok etkiledi. Günlerce etkisi altında kaldım. Bu filmdeki oyunculuğumla "The First 2012 " ödülünü aldım. Yani yılın en iyi oyuncusu seçildim. Çok mutlu oldum.

       Beş film çevirdim: Birinci filmim az önce sözünü ettiğim “Kelime-i Şehadet”adlı bana ödül kazandıran kısa metrajlı film… İkinci filmim “Oğurlanan Çocuk”yani “Çalınan Çocuk”; üçüncü filmim “Hayat Dersi”; dördüncü filmim ise “Qurur”yani “Gurur”; beşincisi “Yetim” 2015

         “Yetim” adlı filmin başrol oyuncusuydum. Hem anne rolünü oynadım hem de bu filmin bestecisiydim. Bu film festival için özel olarak çekilen ön beş dakikalık kısa metrajlı bir filmdi.
Sonra başka dizilerden de davet aldım."Senden Sonra" dizisinde Vekil rolünde, sonra 2015 "Bakü Oscarı Film Festivalinde “Yetim" filmindeki ana rolünde hem de filmin bestekârına göre de festivalde üç ödül kazandım.

         Bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.  Başarılarınız daim olsun. Okurlarımıza son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

       Ben bütün Türk Dünyasının her zaman birlik beraberlik içinde olmalarını canı gönülden arzu ediyorum. Allah, Türk’ü korusun diyorum. Türkiye benim ikinci vatanımdır. Size de bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyorum.


NOT: Bu eser Şiirsu net sitesinde 10.12.2016-tarihinde günün eseri seçilerek seçkiye alınmıştır.

 

HARİKA UFUK