RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 27-08-2017 11:52   Güncelleme : 27-08-2017 22:46

Avrupa Olay Gazetesi Gaziantep Yurtkur Genel Müdürü Ahmet Kölemen’ i makamında ziyaret etti...

Vermiş olduğu röportajda; Öz geçmiş ve Gaziantep ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları anlattı.

Avrupa Olay Gazetesi Gaziantep Yurtkur  Genel Müdürü Ahmet Kölemen’ i makamında ziyaret etti...

 

.Ahmet Kölemen kimdir Sizi Kısaca  tanıyabilir miyiz?

Bir çoban babayla annenin çocuğu olarak  9 kardeşten  7 sırada dünyaya gelen 1959 İslahiye doğumlu olup, ilk orta lise tahsilini  İslahiye’de, Üniversite tahsilini  Ankara Gazi Üniversitesinde tamamladım. Dedi ve daha sonra sendika ve vakıflarla ilgili geçmişte yapmış olduğu çalışmalardan bahsetti.

Öğrencilik dönemi 1977 yıllarında,  Ankara’da hemşerimiz olan  ve o dönemdeki Özdemir Sendikasının  Genel Başkanı  Ali Kaçar ile aynı zamanda ve yeni kurulan Hak-iş ‘sendikası ve bu Sendikaya  bağlı olarak  bizde  zamanımızın çoğunluğunu  Hak-İş sendikasında  tamaladık . Rahmetli  Necati Çelik,  Hüseyin Tanrıverdi  Mehmet Er bunlarla beraber çalıştık. O dönemlerde sendikanın Belirli bir noktaya gelmesi için elimizden gelen özveriyi yaptık. Daha sonra Gaziantep’in  Birlik Vakfının kuruluşunda bulundum.  sonraları Gaziantep Öğretmenler Vakfının kurucu başkanlığını yaptım. Eğitim Bir Sen in kuruluşunda görev aldım ve Yine Gaziantep’te Milli Gençlik Vakfının kuruluşunda bulundum. rahmetli Bedri İncetahtacı ile beraber çalıştık ve danışmanlık yaptım kısaca hayır namına çalışmaya gayret ettik dedi. Kölemen ifadelerinde hayır kurumları çalışmaları hakkında da kısacası şu bilgileri verdi;

36 yıldır devlet kademelerinde çalışıp, 40 yıla yakındır  hayır kurumlarında görev yapıyorum. Gaziantep İslahiye ve çevresi olsun verimli öğrenci yetiştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz öğrencilerinde verimli ve yararlı olarak hizmet  vermesine çaba gösteriyoruz ve  bu yolda  topluma yararlı bir birey olarak yetiştiğine inanıyorum. Dedi.

Sn  Kölemen, örnek verebilirmisiniz?

Şu anki Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit  Gül’ de benim kart verdiğim öğrencilerimizden birisidir. Dedi ve çalışmalarında ki özveriden bahseden Kölemen şöyle devam etti;

Bizde özelikle bende mesai durumu yoktur 7/24 çalışıyoruz. cumartesimiz pazarımız yok bu durumdan da memnunum vatana yararlı öğrenci yetiştirmenin  gururunu yaşıyorum.

Şuan Başkanlık yaptığınız kurum ?

’Mesai haricinde hayır kurumunda hizmete devam ediyoruz. Şuanda da halen  Gaziantep İlim Yayma Cemiyetinde Şube Başkanlığını yürütüyorum. İlim Yayma Cemiyeti Kamu yararına olan bir kuruluştur. Kuruluşu 1951 Yılında gerçekleşen, içerisinde şuan ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Numan Kurtulmuş’un babalarının da bulunduğu O dönmelerde kurulan bir kursttur ihtiyaçları olan öğrencilere hayır  ve yardım verilen resmi bir kuruluştur.’’

Gaziantep Yurtkur Genel Müdürü Ahmet Kölemen başkanlığını yürüttüğü kurs hakkında şunlarını sözlerine kaydetti;

Şuan Türkiye’nin  81 vilayetinde kurumsallaşmış olan öğrenci yetiştirme öğrenci barındırma merkezi olarak çalıştırılan bir kuruluştur. Bu asli görevi yapmaktan onur duyuyorum. Takriben 2005 yılından bu yana kadar da Gaziantep’te kurucu başkanlığını yürütüyoruz.

Genel ağırlığımız öğrenci adına ama bazı yarıma muhtaç olan ailelere de destek veriyoruz. İhtiyacı olan öğrencilerimizin,  iaşadesinden   ibadesinden tüm ihtiyaçlarını eğitim ve öğretimiyle beraber gücümüz yettiğince karşılıyoruz. Okul birincisi ve öğretimini yapmak isteyenlerin telefonlarına cevap verip görüşmeler akabinde sözü ettiğim destekler veriliyor. Gaziantep olsun istediği üniversiteler olsun okumasını sağlıyoruz.

Ve bununla beraber bir çok ailelere ulaşıp yerinde tespit yapıp yardımlarımızı esirgemiyoruz bunları hiçbir şekilde reklam amaçlı yapmayıp her daim  medyaya intikal edecek şekilde değilde daha kapsamlı ve gönülleri iyileştirecek şekilde yardımlarımızı gerçekleştiriyoruz.’ At denize balık bilmezse halık bilir sözüyle mesaj veren Kölemen,  çalışmalarını bu çerçevede  yürüttüğüne vurgu yaptı.

Kısa bir röpörtajın ardından Kurban Bayramı mesajı veren Gaziantep Yurtkur Genel Müdürü Ahmet Kölemen Avrupa Olay Gazetesi okurlarına şunları söyledi;

’’Gönül dünyamda kendimle bir barışıklığım varsa ailemle bir barışıklığım varsa bu barışık mantığı anlayışıyla hayatın bütün kademesine yansıtmaya çalışıyorum, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısı ile tüm Müslüman camiasının Kurban Bayramını kutlar, bu bayram vesilesiyle tüm dünyaya barış ve huzur  getirmesini temenni ediyorum  dedi.

Hülya ÖZKOYUNCU