RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 06-10-2017 20:23   Güncelleme : 06-10-2017 20:23

Gaziantep'in Avrupa'da yükselen değeri Park İnşaat

Gaziantep’te inşaat alanında birçok projeye imza atan Park İnşaat’ın özgeçmişi hakkında kısa bilgi verebilir misiniz? Şirketimizin temelleri babam Mustafa Yıldırım’ın 21 yıl önce inşaat sektörüne girmesiyle atıldı. 2005 yılında günün koşullarına uygun bir yapı oluşturmak ve yeni hedeflere odaklanabilmek için Park İnşaat ismini alarak, Gökhan Soydinç’in de şirket yönetimine dahil olmasıyla daha kurumsal bir yapıya büründük.

Gaziantep'in Avrupa'da yükselen değeri Park İnşaat

Kurumsal yapıyı geliştirip yeni hedeflere ulaşabilmek için ekip olarak büyük çaba sarf etmekteyiz. Her şeyden önce Park İnşaat’ın misyonu, ’Global ve ulusal gelişmeleri takip etmek, sektörde ufuk açacak yeniliklerin öncüsü olmaktır’. Vizyonu ise; ‘En yüksek müşteri memnuniyetini sağlamak ve ülkemizdeki konut açığının kapatılmasında katkıda bulunmaktır’.

Misyonumuz, ’Global ve ulusal gelişmeleri takip etmek, sektörde ufuk açacak yeniliklerin öncüsü olmaktır’.

Vizyonumuz; ‘En yüksek müşteri memnuniyetini sağlamak ve ülkemizdeki konut açığının kapatılmasında katkıda bulunmaktır’.

Gaziantep’in önemli bir markası olan Park İnşaat’ı diğer inşaat şirketlerinden ayıran özellik nedir?

Bizi marka yapan öncelikli özelliğimiz; müşterilerimize sunduğumuz Park İnşaat güvencesidir.  

Bir diğer önemli özelliğimiz ise; mühendislik ve mimari gücümüz ile hayal gücümüzü ve en önemlisi işimize sevgimizi katmamızdır.

Yapı sektörü, inşaatın çok yönlü bir sanatıdır. Formu, fonksiyonu, konsepti, sosyal amaçları, tekniği ve hatta inançları kapsadığını düşünüyorum. Biz, Park İnşaat olarak tek düze ve kimliksiz bir apartmanlaşmanın tutsağı olmadık. Aslında marka olmak da bunu gerektiriyor. Bu sektörde bulunduğunuz çevreye kimlik kazandırmak da önemlidir. Gaziantep’te sıkça gördüğümüz, düzensiz yerleşim planı içerisinde, her bir projemizin bu anlamda birer umut ışığı olduğuna inanıyoruz.

Bu bağlamda sadece kendi projelerimiz kapsamında değil,  bulunduğumuz yapı sektöründe de öncü olduğumuz da bir gerçektir. Park İnşaat projelerinden konut sahibi olmuş müşterilerin profilini incelediğimizde göze çarpan en önemli sonuç; genç demografik yapıdır. Bitirdiğimiz projelerden ve devam etmekte olan projelerimizden elde edilen veriler, bize gelecekteki  yatırımlarımız için yol gösterici olmaktadır. Satış potansiyelinin  tespit edilmesi, değişen ihtiyaçların gözlenmesi, hedef kitlenin tespit edilmesi ve ulaşılmak istenen grubun isteklerine uygun konutlar üreterek projelerimize dahil edilmesi satışlarımızı artırmak ve yönlendirmek için kullandığımız verilerdir.

Bizi marka yapan öncelikli özelliğimiz; ‘Müşterilerimize sunduğumuz Park İnşaat güvencesidir’.  

Bir diğer önemli özelliğimiz; ‘Mühendislik ve mimari gücümüz ile hayal gücümüzü ve en önemlisi işimize sevgimizi katmamızdır’.

Gayrimenkul sektörünün bugünü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geçmişten gelen müteahhit ya da emlakçı ön yargıları hala sürüyor ama bu sektörün ne denli profesyonel hale geldiği de gün gibi ortada. Artık vatandaş da sektör temsilcileri de çok bilinçli. Bu işi yapan herkes; inşaat mühendisi ya da mimar  olmak zorunda değil tabii ama onlarla çalışmanın gerekliliğini biliyor artık. 

Binlerce konuttan söz ediyoruz, bilinçsiz atılacak bir adım bile affedilemez. Zaten son kanuni düzenlemeler de bu doğrultuda, her proje son derece titizlikle incelenip, ruhsat veriliyor. Ama ne yazık ki hala istisnalar var. Bu yüzden vatandaşın araştırma yapması şart. Park İnşaat olarak kendimizi bu konuda kanıtladığımızı düşünüyorum. Yeni projelerimizdeki satış başarılarımız insanların bize duyduğu güveni gösteriyor. Biz de bu güvene, kaliteden ödün vermeyerek ve projelerimizi zamanından önce teslim ederek layık olmaya çalışıyoruz.

‘Yeni projelerimizdeki satış başarılarımız insanların bize duyduğu güveni gösteriyor. Biz de bu güvene, kaliteden ödün vermeyerek ve projelerimizi zamanından önce teslim ederek layık olmaya çalışıyoruz.’

Sektördeki en önemli sıkıntı nedir? Siz, bunların çözümü için ne öneriyorsunuz?

Dar ve orta gelirlilere hitap edebilmek için, bizi engelleyen çok büyük vergi ve harç yükü var. Bunun indirilmesi gerekiyor. Konut fiyatlarında maliyeti arttıran en büyük girdi arsa maliyetidir. Temel sorun, ucuza arsa üretememekten kaynaklanıyor. Burada görev belediyelere düşüyor. Belediyelerin yeni arsalar üretmesi gerekiyor. Aksi takdirde özel sektörün dar gelirliler için üreteceği konut projelerine katkıda bulunması mümkün olmaz.

Eğer özel sektör dar gelirliler için konut projesi üretemezse, kamunun tek başına yüzde 100 sübvansiyonla dar gelirliler için konut projesi üretmesi mümkün olamaz. Özel sektörü dar gelirliler için proje üretme platformuna çekmek gerekiyor. Bugün mevzuat zaten TOKİ'ye istisnalar sağlıyor. Biz, kamuya sağlanan istisnaların özel sektöre de sağlanmasını istiyoruz.

Konut sektöründe trendler ne yönde değişiyor? Konut alıcısının beklentileri neler?

Gelişmekte olan veya gelişeceği düşünülen bölgeler her zaman çok daha akıllıca yatırımlardır. Piyasayı iyi takip edip doğru yatırım yapmak lazım. Park İnşaat olarak projelerimizin lokasyonunu belirlerken hem günümüzü hem ilerisini düşünerek hareket ediyoruz ve müşterilerimizi gerek yatırım gerekse oturum amaçlı en uygun ve en karlı olana yönlendirme çabasındayız.

Son yıllarda konut projeleri mimari açıdan oldukça farklılaşmaya başladı. Yoğun çalışma temposu içindeki insanlar, satın aldıkları konutlarda barınma ihtiyacının dışında, başka unsurlar da aramaya başladılar.

Alıcalar, oturduğu evde daha fazla yeşil alan görebilmek, yaşadığı yerde çocuklarıyla, açık havada güvenli bir şekilde, daha kaliteli zaman geçirebilmek ve aradığı tüm konfora evinden çok uzaklaşmadan ulaşmak istiyor.  İnsanlar yeşil alanların ve dinlendirici özelliği olan suyun çoğunlukta olduğu alanlar görmek istiyor. Park İnşaat olarak bizler de konut sahibi olmak isteyenlerin bu beklentilerini karşılayabilmek adına yeşil alanı bol, su konseptli, projeler hayata geçiriyoruz.

Kısaca artık mimari trendleri müteahhitler veya mimarlar değil, müşterinin beklentisi belirliyor. Bu beklentilere cevap verecek projeler üreten firmalar da konut alıcıları tarafından tercih edilecektir.

‘Kısaca artık mimari trendleri müteahhitler veya mimarlar değil, müşterinin beklentisi belirliyor.’

Birçok alanda Türkiye’nin öncü şehirlerinden olan Gaziantep’in inşaat sektörünün şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlimizde son yıllarda konut piyasası önemli bir gelişme göstermeye başlamıştır. Bu gelişimin sebeplerinden bahsedecek olursak; 

Yeni konut üretimi için mekansal alanların il çevre düzenleme planı ve il imar planı ile belirlenmiş olması. 

Gaziantep’in ekonomik gelişimi ve bu gelişime paralel olarak nitelikli konut ihtiyaç ve talebinin artması.

Kaçak ve plansız yapılaşmadan hızla planlı ve düzenli bir yapılaşmaya geçiş sürecine girilmesi.

Artık konutun yoğun, rekabetin daha çetin olduğu bir döneme ve sürecin dengeye girdiği bir dönem başladı. Bu süreçte kaliteli yapılar üreten ve ödeme planları esnek olan firmalar, yatırımcılar tarafından tercih edilir hale geldi.

Yurt dışında şubeler açma projenizin temelini Almanya’nın Münih kentinde attınız. Yurt dışı yatırımlarından beklentiniz nedir?

Türkiye'den gayrimenkul almak isteyen yatırımcılara daha iyi hizmet verebilmek için Avrupa’daki satış ağımızı  genişletme kararı aldık ve yatırımları hızlandırdık. Avrupa’daki ilk satış ofisini Münih’te açtık Park İnşaat, 2017 yılı içerisinde Avrupa’daki satış ofisi sayısını 4'e çıkaracak.

Avrupa’da 6 milyonun üzerinde gurbetçi yaşıyor. Gurbetçilerin oralarda nasıl para kazandığını, oradaki mücadelelerini Avrupa seyahatlerimde görmüştüm. Bu insanlar parayı sanıldığı gibi gerçekten kolay kazanmıyorlar. Dolayısıyla zor elde ettikleri bu kazançlarını kendi memleketlerinde gelecekleri adına güvenli bir yatırıma dönüştürmek istiyorlar. Birçoğunun hayali kendi memleketinde modern ve kaliteli bir mekânda emeklilik sonrası yaşamlarını sürdürmek.

Amacımız yalnızca para kazanmak değil, yıllarca ülke ekonomisine gece gündüz demeden alın teri dökerek kazandıkları dövizlerle katkı sunan bu insanlarımız için biz de bir şeyler yapmak zorundayız. Biz de Almanya’nın Münih kentinde ofis açarak, hayatlarının en güzel zamanlarını memleketlerinde yaşayacakları, Avrupa’da yaşadıkları gibi sosyal yaşam alanları olan seçenekleri bire bir ayaklarına giderek anlatıyoruz. Bu da bizim onlara olan borcumuzu bir nebze de olsa ödemenin yoludur bence…

Avrupa’da 600 bin civarında Gaziantepli yaşıyor. Gaziantepliler dünyanın neresinde olursa olsun üretmeyi, para kazanmayı bilir. Gaziantep merkezli bir şirket olarak bu bizim için bir avantaj oluşturmuş, çalışma gücümüzü artırmıştır.

Almanya’nın Münih kentinde startını verdiğimiz satış ofisimizde Avrupa Koordinatörü olarak göreve başlayan Mehmet Sarı uzun yıllardır Almanya’da yürüttüğü serbest meslek faaliyetlerindeki deneyimlerini Park İnşaatın başarılı, avantajlı ve cazip projelerini gurbetçilerle buluşturmakta kullanıyor. Bir gurbetçi olarak Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli kentlerinde yaşayan hemşerilerimizi Park İnşaat ailesi ile buluşturacaktır. 

Avrupa’da 2017 yılı sonuna kadar olan süreçte ofis sayımızı 4’e çıkarmayı hedeflediğimizden söz etmiştim. Münih ofisinin ardından açacağımız satış ofislerinin yanı sıra Berlin, Köln, Stuttgart ve Avrupa’nın farklı ülkelerinde de Park İnşaat ailesine katkı sağlayacak kişilerle çalışmayı hedefliyoruz.

‘Yıllarca ülke ekonomisine gece gündüz demeden alın teri dökerek kazandıkları dövizlerle katkı sunan bu insanlarımız için biz de bir şeyler yapmak zorundayız. Bu da bizim onlara olan borcumuzu bir nebze de olsa ödemenin yoludur bence…’