RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 21-05-2018 11:19   Güncelleme : 21-05-2018 11:19

Av.Ali Atakan GÜNEŞ, Avrupalı Türklerin sorularını cevapladı

Bilindiği üzere Avrupa da yaşayan Türk Vatandaşlarımız bulunduğu ülke vatandaşlığına geçse bile Türkiye de ki Hukuk düzenin kendisini yakından ilgilendirmektedir.

Av.Ali Atakan GÜNEŞ, Avrupalı Türklerin sorularını cevapladı

 

 

         Nedeni ise Türkiye de bulunan malları, Miras Hakları, Kişisel Düzenlemele vs. nedenlerdir. Bu bağlılığın getirdiği hukuksal sorunlara daha önce sorulan sorular karşısında verdiğimiz cevaplarla ışık tutmaya çalışacağız.

ALMANYADA BOŞANDIM TÜRKİYEDE NE YAPMAM GEREKİYOR.

         Boşanma davasının Türkiye de etkili olması için MÖHUK kanunu Madde 58 - (1) Yabancı mahkeme ilamının kesin delil veya kesin hüküm olarak kabul edilebilmesi yabancı ilamın tenfiz şartlarını taşıdığının mahkemece tespitine bağlıdır. Gereğince bu tespitin yapılması durumunda kişilerin medeni durumu, miras durumu ve mal rejimi durumu belirlenecektir.

         Örneğin boşanma kararı Türkiye de tanınmadıkça taraflar yeni bir evlilik yapamayacak yapmış olsalar dahi bu evlilik Türk Hukuku tarafından tanınmayacak ve tarafların sonraki yapmış olduğu evlilikten doğan çocukların neseplerinde problemler yaşanacaktır. Yine tanıma olmadan tarafların birinin ölmesi üzerine diğer tarafın Türk Hukuku bakımından mirasçı olması kaçınılmaz olacaktır.

         Yine Türk Mahkemeleri bu tanıma kararı verebilmesi için Türkiye de bir dava açılmasını dava açılırken davacının bulunduğu ülkeye göre kesinleşmiş ve apositilli mahkeme kararını istemektedir. Dava neticelendiğinde yabancı mahkeme kararı Türkiye de tanınmış olur ve Türk Nüfusuna iş bu karar bildirilerek medeni hal ve diğer sorunlar çözüme kavuşmuş olur.

FRANSADA İSMİMİ DEĞİŞTİRDİM BU İSİM DEĞİŞİKLİĞİ TÜRKİYEDE GECERLİMİDİR

         Eğer isim değiştirme bir mahkme kararı ile olmuş ise yine tanımada yapılan usul aynen burada da uygulanacaktır. Ancak bazı yabancı Ülkelerde vatandaşlar sadece İdari Makama Başvurarak isimlerini değiştirebilmektedir. İdari makamlarca yapılan işlemler için tanıma işlemi yapılamamakta örneğin kişinin isim değişikliği için tekrar Türk Mahkemesinde İsim Tashihi davası açması gerekmektedir.

TÜRKİYEDE BOŞANMA KARARINI TANITMADAN YURT DIŞINDA TEKRAR EVLİLİK YAPTIM BU EVLİLİĞİMİ İŞLETEMİYORUM

         Bu sorunda cok sık yaşanır bir durum haline gelmiştir. Hatta Türk Taraf yabancı kişi ile yabancı makam önünde evlilik yapmamakta ve bu evliliği hiç Türk Nüfusuna işletmeden yabancı mahkeme ilamı ile boşanmakta ve tekrar bir Türk kişi ile evlilik yaptığında ve bu Türk kişi Yurtdışına gitmek istediğinde sorunlar çıkmaktadır.

         Bunun  için öncelikle Türkiye de ikinci evlendiği kişiden boşanması, ilk evliliğini Türk Nüfusuna bildirmesi, ilk Evliliğinin boşanma kararını Türk mahkemelerince tanınmasının sağlanması ve tekrar Türkiye de evlenmesi yolu ile bu sorunları çözebilir.

         Kişinin Türkiye ile bağları devam ediği müddetçe  özellikle kişisel, aile ve miras  hukukunu ilgilendiren tüm değişikliklerin zamanında Türk makamlarına bildirilmesi bir çok sorunun başlamadan bitmesini sağlayacaktır. Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşlarının bilmesi gereken en önemli hususlardır.

         Bu köşemizden bundan sonra soracağınız sorularınıza Hukuki Çerçeve içerisinde cevap vermeye çalışacağım

         Herkese mutlu yarınlar dilerim.

E Mail:atakan_gunes@hotmail.com

Tel:00903422210933 – Fax:903242200851

Cep:00905443430315