DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-10-2023 18:01

Almanya/Hessen Eyaletinde yaşayan Türk kamuoyuna çağrıdır!

Hessen Eyalet seçimlerinde kullanacağımız oylarla geleceğimize ve demokrasimize sahip çıkalım!

Almanya/Hessen Eyaletinde yaşayan Türk kamuoyuna çağrıdır!

 

Bilindiği gibi 8 Ekim 2022 Pazar günü Hessen Eyaletinde Parlamento seçimleri gerçekleştirilecektir. Son yıllarda ırkçı ideoloji, yabancı düşmanlığı ve aşırı sağ eğilimler Almanya’da ciddi boyu a toplumsal güç kazanarak siyaset üzerindeki etkisini olabildiğince artırmıştır. Bu tehlikeli durum buradaki demokratik değerler temelinde ve barış içerisinde sürdürdüğümüz ortak yaşamımızı tehdit eder hale gelmiştir.

Daha önce Almanya’da politik olarak marjinal durumda olan aşırı sağ, bugün toplumsal olarak siyasetin merkezini belirleyen ana akım haline dönüşmüştür. Hepimizin endişeyle takip ettiği gibi Almanya’da yapılan son federal, eyalet ve belediye seçimlerinde, ayrıca güncel kamuoyu yoklamalarında aşırı sağ partilerin yüzde 20’lere dayandığı ve hatta bazı bölgelerde bunun da çok üzerinde bir oy oranına ulaşma olasılığı olduğu belirlenmiştir.

Türk toplumu olarak yarım yüzyılı aşkın barış içerisinde yaşadığımız, iş gücümüzle, emeğimizle, sanat ve kültür, spor, bilim, sanayi ve caret alanlarında yaptığımız büyük katkılarla kader birliği yaptığımız, çocuklarımızın doğduğu, büyüdüğü ve geleceklerinin şekilleneceği Almanya’da, aşırı sağ ve ırkçı siyasal kesimlerin politik olarak güçlenmelerini engelleme görevi, başta ırkçılık ve ayrımcılıktan en fazla etkilenen bizlerin ortak sorumluluğundadır. Bu bağlamda Hessen Eyaletinde yaşayan 400.000’ı aşkın insanımızı aktif bir şekilde kendi haklarına sahip cıkmalarını, bu çerçevede 8 Ekim 2023 tarihindeki mutlaka seçimlere katılarak oylarını demokrasi ve demokratik par ler yönünde kullanmaları için çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrıya kulak vererek Hessen Eyaletinde yaşayan her insanımıza ulaşmak, onları seçimlere katılım konusunda motive etmek, başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere tüm spor ve kültür kulüplerimizin, camii derneklerimizin, cemevlerimizin ve burada yaşayan her bireyin ortak sorumluluğunda olduğunu tekar vurgulamak isteriz.

Bu bağlamda Hessen Eyalatindeki yapılacak seçimlerde demokrasimizin güçlenmesi, toplumumuzun ortak çıkarları, Almanya’daki barış ve huzur içindeki geleceğimizin temin edilmesi doğrultusunda seçme hakkı olan tüm vatandaşlarımızın seçimlere katılarak oylarını mutlaka demokratik partilerden yana kullanmalarını birkez daha önemle rica ediyoruz.

 

Dr. Yaşar Bilgin                   Arif Arslaner                 Elif Pınar-Karakoç           Atila Karabörklü

Türk-Alman Sağlık Vakfı            KUBİ gGmbH                       ATİYAB-Hessen                        Hessen Türk Toplumu

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni