DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-02-2024 11:10

BAKBAK: DÜNYAYA ÖRNEK BİR DAYANIŞMA RUHU İLE YARALARIMIZI SARDIK

6 Şubat depremlerinin üstünden bir yıl geçti ancak yüreğimizdeki acı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Ülkemizin ve milletimizin bir daha böyle acılar yaşamamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

 BAKBAK: DÜNYAYA ÖRNEK BİR DAYANIŞMA RUHU İLE YARALARIMIZI SARDIK

 

Gaziantep olarak bizler o derin acının en yakın tanıklarıyız. Özellikle Nurdağı ve İslahiye’de yaşanan büyük yıkımı bir yıl değil, bin yıl geçse de unutmak mümkün değildir.

Yaşadığımız o vahim tablo karşısında devlet millet bir olduk, dünyaya örnek bir dayanışma ruhu ile yaralarımızı sardık. Depremzedelerimizin beslenmeden barınmaya tüm ihtiyaçları için sahadaydık. Her talebi en hızlı şekilde yerine getirme gayretiyle yol aldık. Vatandaşlarımızı konteynerlera yerleştirerek, zaman kaybetmeden şehirlerimizi yeniden inşa sürecine başladık. 11 şehri kapsayan deprem bölgesine 680 bin konut, 170 bin depo/ahır/dükkan olmak üzere toplam 850 bin bağımsız bölümün inşası için ilk çalışmalar da İslahiye ve Nurdağı’ndan başladı. Çelikten köy evleri, yöresel mimariye uygun, şehrin dokusunu yansıtan, sosyal donatıları, alt-üst yapısıyla sağlam ve güvenli konutlara vatandaşımız kavuşturmak en büyük arzumuzdu.

Gaziantep’e 29 bin 315 konut, 12 bin 607 köy evi, 17 bin 600’ü ahır ve dükkan olmak üzere toplam 59 bin 522 bağımsız bölüm inşa edilirken bu konutlardan 10 bin 698’i için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla kuralar çekildi. Hak sahiplerimiz artık anahtarlarını teslim alarak, evlerine yerleşmeye başlayacak.

Sadece konut yapımı değil, süreç çok yönlü düşünmemizi ve depremzedelerimizin ihtiyaçlarını karşılamamızı gerektiriyordu. Bu kapsamda tarımdan eğitime her alanda yürüttüğümüz çalışmalar ile depremzedelerimizin yanında olduk. Köyleri dolaşarak çiftçilerimizin, üreticilerimizn hasarlarını tespit ettik, telef olan hayvanları ve kullanılamaz hale gelen tarım aletleri için destek sağladık. Eğitim öğretimimin aksamaması için depremden zarar gören 533 okulumuzun onarımın tamamlayarak eğitim öğretim dönemine yetiştirdik. Ulaşımdaki aksaklıkların önüne geçmek için depremden zarar gören yolların onarımını sağladık.

Gaziantep ve diğer deprem bölgelerimiz başta olmak üzere Türkiye’deki tüm şehirlerimizi dirençli hale getiriyor ve Türkiye Yüzyılı şehirlerini inşa ediyoruz. Önümüzdeki 31 Mart seçimleri bu anlamda Türkiye’nin kazanımlarını koruması, şehirlerini yenilemesi için önemli bir milat. Gerçek Belediyecilik anlayışıyla çıktığımız bu kutlu yolculukta 22 yıldır olduğu gibi yine milletimizle gönül gönüe verecek şehrimize ve ülkemize sahip çıkacağız. Gaziantep’in tüm ilçeleri gönül belediyeciliğinin üretkenliğine kavuşacak, AK Parti’nin hizmet bayrağı Gaziantep’te ve tüm Türkiye’de ilelebet dalgalanacak.

Doç. Dr. Derya BAKBAK

Gaziantep Milletvekili

Dışişleri Komisyonu Katip Üyesi

 

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni