SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-11-2022 00:17

EVDE BAKIM SÜRECİ VE MÜRACATI

Evde Bakım Süreci Ve Müracatı Hakkında Merak Edilenler

EVDE BAKIM SÜRECİ VE MÜRACATI

 

Engellilerin danışman ve rehberi Muharrem Yıldız ile ‘Evde Bakım Sistemi, Başvuru Süreci (Pflegeantrag) ve Müracaatı” hakkında sizler için konuştuk.

Aslen Karabüklü olan ve Frankfurt’ta yaşayan Muharrem Yıldız, ‘2008’den beri sağlık sektöründe hizmet veriyorum. 2014de beri danışmanlık hizmetinin yanı sıra Hasta Bakım Bilirkişisi olarak Pflegesachverständiger olarak çalışıyorum. Bununla birlikte Hasta Bakım Okulu’nda eğitmen olarak dersler veriyorum. 2019 itibaren de kurumsal olarak Pflegedienst Starflügel ile özel uzman danışmanlık ve hasta bakım hizmetleri sunuyorum.

Engellilerin hakları ve menfaatleri için 2023’te Starflügel Vakfı ile hizmeti bir üst boyuta taşımak için çalışmalar yürütüyoruz. Altenpfleger, Lehrer für Pflegeberufe, Pflegesachverständiger, Fachkraft für Intensivpflege yanı sıra şu an Rettungssanitäter mesleğini yapıyorum” dedi.

“Amacım vatandaşlarımıza iyi değil, en iyi kaliteyi sunabilmek”, diyen Yıldız, “Yaşlı Bakım mesleği kökenliyim. Özel danışmanlık hizmetinin yanı sıra 2010 yılından bu yana evde bakım hizmeti de sunuyorum. Hasta tedavisinden, günlük alışverişe, hastanın ve bakıma muhtaç olanların hijyeninden evdeki temizliklerine kadar tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Ayrıca insülin, heparin ve ağrı tedavisi gibi iğne yapmak, ilaç vermek ve hazırlamak, kan şekeri ölçmek, kompres baskı sargısı, suni beslenme ve infüzyon, gibi sağlık hizmetlerinin yanı sıra ev temizliği, bulaşık yıkama, alışveriş, ütü yapmak, yataktan kaldırmak, yürütmek ve gezdirmek gibi hizmetleri de sunuyoruz” diye konuştu.

Muharrem Yıldız, “İlk kuşak Türkler hak ve hukukunu çoğu zaman bilmeden gurbette çalışıp çabaladılar ve kahrını çektiler. Şimdi biz yeni nesil olarak onlara karşı vefa borcumuzu ödememiz gerektiğini düşünüyorum. Şimdi onların bakıma ihtiyaçları var. Bakıma muhtaç olunduğunda karşılaşılan problemleri ve beklentileri çok iyi biliyorum. Aile fertleri, iş ile bakım arasında bocalıyorlar. Bakıma ihtiyacı olan ebeveynlerini huzurevine vermek istemiyorlar. Diğer yandan da evde bakımı gerçekleştiremiyorlar. Bu durumda yaşlı bakım servisleri devreye girerek evde bakımı istenildiği şekilde yapmaktadır.

Gurbetçi Türklerin büyük bir bölümü bu hizmetin ve haklarının farkında olmadığı için doğal olarak yararlanamıyor. Üniversite yıllarında sozialgesetzbuch 11’e ağırlık verdim ve uzmanlık alanım Pflegeversicherung oldu” dedi.