YAŞAM
Giriş Tarihi : 14-10-2022 23:27

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Cuma ezanı sevinci

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’nde 2 yıl boyunca cuma günleri hoparlörden öğle ezanı okunmasına izin veren proje onaylandı.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Cuma ezanı sevinci

 

İlk öğle ezanı 14 Ekim Cuma günü okundu

Köln Merkez Camii’nde cuma günleri hoparlörden ezan okunmasına ilişkin açıklama yapan Başkan Vekili Abdurrahman Atasoy, Cuma günleri verilen ezan iznini seviç ve memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Alınan bu kararın karşılıklı hoşgörü ve kabul zincirinin bir parçası olduğunun altını çizen Atasoy, “Bunun aynı zamanda nesillerdir Almanya'da yaşayan Müslümanların Alman toplumunun doğal bir parçası ve kendilerinin buraya ait olduğunun bir ifadesidir” dedi.

Almanya'da anayasal haklar çerçevesinde ezan konusunun Müslümanların hakkı olduğuna değinen Atasoy, şöyle devam etti: “Burada doğup büyüdük, burada yetiştik ve burada dinimizi yaşıyoruz, dolayısıyla buranın bir parçasıyız. Cuma ezanı Müslümanların kendilerini buraya ait hissetmelerinin ve hüsnü kabulün göstergesidir. Bu vesileyle Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker'e şükranlarımızı sunuyoruz.”

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Cuma günleri hoparlörden öğle ezanı okunmasına ilişkin süreci takip eden Moschee-Forum Direktörü Murat Şahinarslan, 3 Ekim 2021 tarihinde Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker Köln’de Cuma günleri hoparlörden öğle ezanı okunmasına ilişkin müjde verdiğini söyledi.