DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Sema Marangoz
Sema Marangoz
Giriş Tarihi : 07-01-2016 23:28

Gaziantep Oyuncak Müzesi

Bildiğiniz gibi, 2004 yılında başlayan ve günümüze kadar artarak devam eden çalışmalarımızda; Gaziantep’te yaşayan çocukların yaşam standartlarını yükseltici konular olan, eğitim, spor ve kültür alanında yaptığımız çalışmalarımız ön sıralarda yer almaktadır. Yine bildiğiniz gibi belediyemizin bu bakış açısıyla çalışmalar yapmış olması, 2008 yılında, Stuttgart’ta, Cities For Children toplantısında, Friendly Citites For Children – Çocuk Dostu Şehir üyeliğini Gaziantep’e kazandırmıştı. Türkiye’den üye olan tek şehir olma gibi bir paye, bir takdir getirmişti. Bu üyelik, çocuklar için yaptığımız çalışmalarımızın daha da artması gibi bir sorumluluk yüklemişti belediyemize ve özellikle Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımıza. Bu konuda gitgide daha üretken olurken, Oyuncak Müzesi açmak, bizim için önemli bir hedef olmuştu. Biliyorsunuz yine çocukların eğitim ve kültür yaşamlarına önemli katkısı olan Gezegenevi (Planetarium) ve Bilim Merkezi’miz, Çocuk Sanat Merkezleri’miz zaten bu konuda önemli görevler üstlenen birimlerimizdir. Oyuncak Müzemizin hizmete girmesi ile çocuklar için yaptığımız çalışmalarımız daha da zenginleşti.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Asım Güzelbey, Gaziantep’in turizmde önder şehirlerden birisi olması için, pek çok hedef hayata geçirdi. Bunların başında tarihî yapıların restorasyonlarının yapılarak kurtarılması ve sonrasında da somut olmayan kültür mirasımız ile fonksiyonlandırılması çalışmaları gelmekteydi. Bey Mahallesi Gaziantep’in tarihî kimliğini bugün de yaşatabilecek  özellikte, güzellikte tarihî sokaklarımızdır. Bey Mahallesi’nde yapılan sokak sağlıklaştırma projesi ve restorasyonlar, Tarihî Kentler Birliği’nden Süreklilik Ödülü aldı. Biz bu değerden dolayı, Gaziantep Oyuncak Müzesi’nin, Bey Mahallesi’nde olması gerektiğini düşündük . Yani Oyuncak Müzesi, tarihî bir sokakta, tarihî bir binada oluşturularak, çok daha değerli bir müze kimliği ile çocuklara, yetişkinlere hizmet vermektedir.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Asım Güzelbey Oyuncak Müzesi binasını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne kazandırdıktan sonra, Büyükşehir Belediyesi İmar – Şehircilik Dairesi KUDEB Ofisi, diğer tarihi yapılar gibi bu tarihî Antep Evi’nin de restorasyon çalışmalarını yaptı. Bu çalışmalar sırasında ortaya çıkan mağaranın büyüklüğü diğer Antep evlerinden farklı olarak iki katlı, büyük bir mağaradır.

Türkiye, Oyuncak Müzesi’ni ilk olarak, değerli sanatçı Sunay Akın’ın ailesinden kalan İstanbul-Göztepe’deki tarihî köşkte hizmete açtığı İstanbul Oyuncak Müzesi ile tanıdı. Sonrasında İzmir ve Antalya’da Oyuncak Müzeleri hizmete açıldı. Gaziantep Oyuncak Müzesi Türkiye’de açılan dördüncü oyuncak müzesidir ama Sunay Akın’a sorarsanız Türkiye’deki Oyuncak Müzeleri içerisinizde en önemli olanıdır. Çünkü Gaziantep’in sadece bir şehir olarak hizmet üretmekle kalmayıp, bölgeye hizmet eden etkisi ve bir misyonu olmasından dolayı, Gaziantep Oyuncak Müzesi’nin bölge çocuklarının vizyonunu, gelişimini etkileyecek bir müze olacağının memnuniyetini yaşıyorum, diye ifade ediyor Sunay bey duygularını, düşüncelerini…

Oyuncak Müzesi’nin çok değerli tarihî bir sokakta, tarihî bir Antep Evi’nde, müze değeri olan ve nadir bulunan oyuncaklarla sunulmuş olması da, dünya oyuncak müzeleri arasındaki yerini  üst sıralara taşımaktadır…

Müze’nin yapım aşamasında danışmanlık hizmeti aldığımız, bu konuda Türkiye’de tek uzman kişi olan değerli sanatçı Sunay Akın, müzenin oyuncaklarını bir yılı aşkın bir zaman içinde, Avrupa’daki kolleksiyonerlerden  Gaziantep Oyuncak Müzesi için temin etti. Aynı zamanda Sunay Akın öncülüğünde TOYCO’yu yani  Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği’ni kurduk. TOYCO’nun ilk toplantısını Gaziantep’te yaptık. İçerisinde EMA (Avrupa Müzeler Akademisi) Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin de bulunduğu Avrupa Oyuncak Müzeleri yöneticileri, Gaziantep’in turizm alt yapısının oluşmuş olmasına hayret ettiler, Başta Zeugma Mozaik Müzemiz olmak üzere, Gaziantep’teki tüm müzelere ve özellikle Gaziantep Oyuncak Müzesi’ne hayran kaldıklarını belirttiler. Bu hayranlık duyguları ve takdirleri, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr.Asım Güzelbey’in, Gaziantep’te oluşturduğu Turizm kimliğinin ne kadar doğru ve değerli adımlar olduğunu göstermektedir.

Biz, Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Dairesi olarak, belediyemizin müzelerinin tefriş tanzim çalışmaları aşamasından, yönetim aşamasına kadar olan, görev ve sorumlulukları üstleniyoruz. Gaziantep Oyuncak Müzesi’nin odalarında yapılan sunumlarda, müze değeri olan oyuncaklar sergileniyor, mağarada ise müze değeri olmayan ama dünya birliği, barışı açısından değeri olan bir sergileme var. Dünyanın çeşitli ülkelerinin çocuklarını, folklorik giysilerle tanıttığımız bir sergileme var mağaralarda…

Gaziantep Oyuncak Müzesi odalarında, 1700 ile 1970 yılları arasında üretilmiş, üretiminin ilk örneklerinden oluşan, 573 farklı konulu oyuncaklar sergileniyor. Bu oyuncakları incelediğinizde tarihteki yaşamlar hakkında bilgi ediniyorsunuz. Yaşamdaki her değişim ve gelişimin, oyuncaklarla bağlantılarını farkediyorsunuz. Anılarınız canlanıyor, ne günlerden bugünlere gelindiğini hatırlamanıza vesile oluyor. Çocuklar ise bu müzeden, hayal dünyalarını, vizyonlarını zenginleştirerek çıkıyorlar. Bundan dolayıdır ki biz, Oyuncak Müzesi ile Çocuk Sanat Merkezimizin bitişik binalarda olmalarını  planladık. Çocuklar müzede camekanların arkasından oyuncakları izlerken, oyuncak atölyelerinde sanat kurslarında, oyuncak yapım atölyelerinde hayallerini ve el becerilerini gerçekleştirmek fırsatını buluyorlar.

Oyuncak Müzesi’nde bulunan  oyuncakların en eskisi 1700’lü yıllardan kalma bir tahta tavşan. 1800-1860 yıllarında üretilen porselen bebekler, 1910-1920 yıllarında üretilen ve çocukların istedikleri oyuncak parçalarını tek tek alıp kendi beğenilerine göre dizip oluşturdukları Bebek Evleri, ilk Alman oyuncak markası olan Lehmann Oyuncakları’ndan 1881-1981 yapımı  olan oyuncaklar müzemizde yer almakta. Sinema dünyasından esinlenerek üretilen en eski oyuncaklardan 1930 yapımı Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, 1890 yapımı Laterna ve Lorel&Hardy, 1930-1950 yılları arasında üretilen Walt Disney kahramanlarının oyuncakları, 1940-1950 arası üretilen Pinokyo, yine  ilk üretimlerinden biri olan Temel Reis oyuncağı, 1900-1930 arası üretilen tiyatro, 1880 yapımı kuzineler, 1900 yılı üretimi porselen çay takımı, palyaço Emmett için üretilen palyaço oyuncak ve daha pek çoğu müzemizde yer alan oyuncaklardır. Türkiye’de üretilen oyuncakların ilk üretimlerinden örnekler de bir odada sergileniyor. Türk oyuncak üretici markaları ise Fatoş,  Nekur, Gürel, Alasya, Bilge, Dündar inşaat oyuncakları vs gibi markalardır.

Gaziantep Oyuncak Müzesi 6 Nisan 2012 tarihinde TC.Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sayın Özgür Özaslan’ın ve tüm Gaziantep protokolunun katılımıyla hizmete açıldı. Biz Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ekibimizle, belediyemizin transfer araçlarını kullanarak, öğrencilere müze gezileri programları yapıyoruz. Bizim programlarımızın dışında, pek çok yerli, yabancı turist,  pek çok öğrenci, yetişkin Oyuncak Müzemizi geziyor ve çok beğendiklerini bize iletiyorlar. Açıldığı günden bugüne kadarki gezen sayısı 100.000’i buldu.

Oyuncak Müzesi’nde sık sık Oyuncak Yapım Atölyeleri düzenliyoruz. Çocukların, oyuncakları kendi becerileriyle yapabiliyor olmaları, gelişimlerine, vizyonlarına katkıda bulunuyor. Oyuncak Müzesi’nde  bu tür atölye çalışmaları ve çocuklara yönelik etkinlikler, aktiviteler düzenlememizden dolayı müzemizin adı Oyun ve Oyuncak Müzesi’dir.

Gaziantep Oyuncak Müzesi’ni Facebook’tan da takip edebilirsiniz. Facebook adresi: Gaziantep Oyuncak Müzesi’dir. Adres çubuğuna yazarak ulaşacağınız adresi:

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3063
 • 2Trabzonspor3061
 • 3Sivasspor3054
 • 4Galatasaray3052
 • 5Beşiktaş3050
 • 6Fenerbahçe3049
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3032
 • 13Denizlispor3032
 • 14Kayserispor3031
 • 15Konyaspor3030
 • 16Yeni Malatyaspor3029
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3025
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA