DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 07-07-2016 11:36

Emlaklar mı pahalı; faizler mi düşük?

 

 

          Hepimiz artık her yerde emlak alım- satımlarından, faizlerden bahsediyoruz. Evimizde, misafirlikte hatta kahvehanelerde bile söz dönüp dolaşıyor, emlak alım satımlarına ve faizlerin oranlarına geliyor.  Maalesef Kapitalist çarkın içinde istesek de istemesek de bu çarkla beraber dönmek zorundayiz!

 

         Avrupa‘da özellikle de Almanya´da hatırı sayılır derecede Türk vatandaşı veya Türkiye kökenli insanlarımız yaşıyor.  Artık hiçbir şey eskisi gibi değil, 2000´li yıllardan sonra insanlarımız çok değişti; artık her şeyi takip ediyoruz, araştırıyoruz! Herkes bir sekilde bilerek veya bilmeyerek faizler konusunda yorum yapıyor!

 

        Evet yazımın konusuna gelirsek; cevabı birbirinin içinde; sizin de tahmin ettiğiniz gibi faizler düşük! Tabi buna mukabil emlak fiyatları da tek kelimeyle „Uçtu!“ Aslında bu ikisi arasında güzel bir orantı var! Faizler düşünce emlaklar cok değerlendi! Hatta son zamanlarda değerinin çok çok üzerinde satışa sunuldu ve hatta alıcı da buldu. Bu orantı son zamanlarda çok bozuluyor.

Maalesef insanlarımız  çok büyük tamir gerektiren konutlar almaya calışıyorlar ve konutlar degerinden çok çok fazlaya satılıyor. Bu durumda ankalardan yeterli tamir kredisi alınmazsa çok büyük sorunlar yaşanır.

 

         Öyleyse ne yapmalıyız? Bu konuda vatandaşlarımız alacakları evin değerini mutlaka önceden hesaplattırmalıdırlar. Burada ev bankaları ilk etapta alış fiyatından değer biçtiği için ön araştırmayı mutlaka yapmak gerekmektedir.

Yani “Faizler nasıl olsa ucuz!” diye ya da emlak almış olmak için emlak almamak lazım! Hele de kredi meblagi cok yüksek ise, mutlaka değisik bankalara danışsınlar!

 

         Zaten 21.03.2016´dan itibaren Bankalar kanunu değisti. Bu değişiklik daha çok müşteriyi korumaya yönelik yapıldı ama maalesef bunun cok da dezavantaji oldu. Bu konuyu daha ayrıntılı şekilde ileriki yazımda ele alabilirim.

 

           Lütfen emlak alırken danışalım! Yaklaşık 17 senelik tecrübemle sizleri uyarıyorum: Önemli olan düşük faizli kredi almak değil; her kredi istediğimizde istediğimiz miktarı alabilmektir. Bunun için de danışmanımızın size güven duyması gerekir ki o da bankaya bu güveni iletebilsin!

 

       Diyorum ki keşke faizler 1-2 puan daha yüksek olsa da emlak fiyatları düşük olsa! Emlak yatırımı faizler böyle seyrettiği sürece devam edecek! Piyasada çok fazla uygun emlak da bulmak çok zor! Kafanızdaki bütün sorulara çözüm bulabiliriz.

 

      Bir kez daha düşünün. Danışmak sizi servet sahibi yapabilir.

Saygılarımla…

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA