DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 09-10-2016 16:11

Bausparvertrag ( Yapı Tasarruf Mukavelesi) artık gereksiz mi?

 

         90´ların 2000´lerin modası “DEMODE“ mi oldu?

Önceki yazımda da belirttiğim gibi “ Bausparvertrag“ hakkında bilgi vereceğim; aslında bu konuyu daha ilerdeki yazımda ele alacaktım ama son zamanlarda müşterilerimle ve diğer meslekten arkadaşlarla yaptığım sohbetlerden dolayı düşüncelerimi ilk fırsatta yazmak istedim.

Yazıyı sonuna kadar okuyunuz, pişman olmayacaksınız.

        Konuyu altı maddede toplamaya çalıştım, eğer sıkıcı gelirse maddeleri sondan başa doğru da okuyabilirsiniz. Aslında bu konu çok uzun bir şekilde yazılabilir ama ben mümkün olduğunca özlü ve açık bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

      Son zamanlarda faizlerin düşük olması insanları “Bauspardan“ uzaklaştırdı; nedeni bazı Bauspar Tariflerinde Kredi faiz garantisinin şu anki faizden yüksek olması! Hele de eski tariflerde yarı yarıya fark ediyor! Aslında müşterilerimizin tespiti doğru, ama çok eksik…

Birincisi; Bausparkasseler (Yapı tasarruf kasaları/Bankaları) Bauspar Tariflerini değiştirerek çok uygun hale getirdiler, özellikle Konut kredisi olanların veya konut almayı düşünenlerin tariflerini değiştirme imkânları var, hatta hemen değiştirmeleri lazım ya da imkânı varsa yanına yenisini yapması lazım!

İkincisi; özellikle 10-15 yıl önce Konut kredisi kullananlara sesleniyorum, ilk kredinizin faizini çok çabuk unuttunuz değil mi? Şimdi bankalar arasında yüzde 1 buçuk faiz farkı bile olsa o zaman aldığınız faize denk gelmiyor!

Artı zaten emlaklar pahalı, sonuçta cepten çıkan para sizin paranız!

Üçüncüsü; ilk hedef zaten konut kredisini alabilmek, birçok insanımız şartları uygun olduğu halde kredi alamıyor! Veremiyoruz bazen krediyi…

Fakat bunun yolunu da anlatıyoruz ve sonunda başarıyoruz kredi vermeyi!

Mesala “Bauspar“ biz Danışmanların işini çok kolaylaştırıyor; zaten neden yapıyoruz Bauspar´ı, genellikle konut kredisi alabilmek için!

Bunun detaylarını yüz yüze geldiğimizde anlatabilirim!

Dördüncüsü; biz şimdi ucuz kredi aldık, ödememiz de kira öder gibi, belki birazcık fazla; on sene sonra ne kadar borcumuz kalıyor, bir hesap edelim:

        Bazı vatandaşlarımız yüzde 1-2 itfa (Tilgung) ödemesi yapıyor, böyle borç mu biter? Senelik itfa (Sonderzahlung) yapmıyorsa ya da kredinin yanında „Bauspar“ yoksa yandı! Hesap çok basit; eğer faizler şu an aldığınız faizin iki katına çıkarsa hemen hemen siz de iki kat taksit ödemek zorundasınız! Bunu sizden bankalarınız talep edecektir! Ama yanında Bausparınız varsa onu kullanıp kredinizin en azından büyük bir bölümünü uygun faizle yapılandırabilirsiniz!

Beşincisi; ha, diyelim faizler yükselmedi; ne güzel işte; ister Kredinize aktarırsınız ister çocuğunuza veya kendinize 2. hatta 3. Emlağı alırsınız!

Biz yabancılar parayla uğraşmayı seviyoruz, bizim memleketten emlak alma düşüncemiz olur; bakarsınız çok uygun bir emlak düşer almak isteriz, Çoluk-çocuk kira ödemesin deriz, kefil oluruz vesaire… Faizler uygun da, ben kredi alamadıktan sonra ne yapayım bedava faizi! Kredi almak eskisi kadar kolay değil, bu isteklerimizi gerçekleştirebilmemiz için her an imkânımızın hazır olması lazım! Belki daha önce kredi aldığınız banka size kredi vermez; fırsatları değerlendirmek lazım!

Belki o beğenmediğimiz “Bauspar“ bir anahtar olur da fırsatı değerlendiririz!

Altıncısı; konunun sonuna geldik sayılır, bazı şeyler yazıya dökülmüyor maalesef.

Hepimizde mutlaka bir sigorta vardır, en kötü ihtimalle arabamızın sigortası vardır. Başka ek sigortalar yapmışızdır, hatta bazıları çok az gereklidir diyebilirim!

Sözüm ona bazı müşterilerimiz ilerisi için çok uzun vadeli güzel ödemeli Sigortalar yapmışlar, ha imkânı varsa tabi ki kötü bir şey değil!

         Ben sigortacı değilim, ama birçok sigortacı kadar bilgim var, zaten bu konuda daha uzman olan arkadaşlarımdan, doğru bilgiyi alabiliyorum. Emlak sahipleri veya Emlak sahibi almayı düşünenler; kısacası “Bauspar“ Faizin sigortasıdır! Nasıl ki arabanızın değerine göre sigorta primini, ister kaza yapın, ister kaza yapmayın mecburen ödüyorsunuz; başınıza “Faiz“ kazası gelmeden bu yazdıklarıma kulak verin! Maazallah 10-15 yıl sonra o çok düşük faizle aldığınız Konutunuz, yuvanız kazaya kurban gitmesin!

      Emeklerinizin boşa gitmemesi dileğiyle…

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA