DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 05-12-2016 23:56

Bausparvertrag´larda (Yapı Tasarruf Mukavelelerinde) zaman kavramı

 

       Her şeyin özünde olduğu gibi Bauspar´ların da temelinde zaman hesabı vardır!

Bu zaman esasi bütün Bausparkasseler´deki formüllerinde kullanılır. Daha fazla açmak gerekirse; Bauspar´i ne kadar erken yaparsak o kadar “kâr“ demektir.

       Hele de konut sahibi olmayı isteyenler şu şekilde düşünmeliler:

        Bauspar´a yapacağınız birikimleri sanki bir borç ödemesi gibi düşünün, Ödediğiniz kirayı da faiz; nitekim konut alınca da cebinizden çıkan para yaklaşık ayni miktarda olacaktır!

       Eğer kısa vadede konut almayı düşünmüyorsanız Bauspar´daki biriken paranız kapital olarak da kullanılabilir; üstelik de her bankada geçerliliği vardır. Yani Bauspar´iniz kendi bankanızda olabilir, ama krediyi başka bankadan kullanabilirsiniz!

       Burada genç çalışanlara yönelmek istiyorum, çünkü onlar orta yaşlılardan biraz daha avantajlı; söyle ki; bazıları ailesiyle kaldığı için kira ödemiyorlar ve böylece ailelerinin de desteği ile daha fazla birikim yapma imkânı buluyor! Yani kredi kullanmadan kredi ödüyorlar gibi!

       Sonuçta bu genç, konut almasa da bir kira gideri olacaktı, bunu neden Bauspar´a birikim olarak yapmasın ki? Ben hep söylerim „ cebimizden para çıktıktan sonra adı faiz olmuş kira olmuş ya da Bauspar olmuş fark etmiyor…“

       Fark eden nedir; bunun ne zaman ne kadarı size dönecektir! Bunun sonucunu ibraz etmek için de Finans danışmanı olmak gerekmiyor: Kira ve faizin geri dönüşü yok! Geriye Bauspar kaldığına göre, birikimlerimizi burada değerlendirmemiz gerekiyor! Karar verildi; konut için en doğru birikim tarzı Bauspar!

        Daha bitmedi; bundan sonra kesinlikle iyi bir danışmana ihtiyacınız var ki; yapacağınız Bauspar sizin hedef ve isteğinize göre doğru orantılı olması lazım! Danışman size uygun bir planlama yapacaktır! “Ne zaman konut almalı?  Ne kadar bir birikim olmalı? Kredi hakkı ne kadar olmalı?”gibi soruları danışmanınız size göre belirleyecektir!

      Konu başlığında da yazdığım gibi Bauspar ´larda “zaman” çok önemli! Rakamları bir şekilde ayarlayıp düzenleyebiliyoruz da, zamana güç yetmiyor maalesef: çünkü geçmişe yönelik hiçbir şey yapamıyoruz! Gerçek hayatta da böyle değil mi; bir saniyeyi bile geri alamıyoruz!

        Keşke dememek için bir an önce küçük bile olsa birikime başlamak lazım! Kapital buluruz belki, fazladan faiz de ödeyebiliriz, ama geçmiş zamana bir şey yapamayız! Birikimlerimiz ne kadar eski olursa o kadar kârlıyız! Benim için kısa vadede çok birikim değil, uzun vadede az birikim daha efdaldır!

       Lütfen gençlere tavsiye edin, birikime yöneltin! Keşke daha önce yapsaydım demesinler sizin gibi! Çocuklarınız sizden hesap sormasınlar “Neden bana yol göstermediniz?“ diye! Onlar da mı sizin ödediğiniz kadar kira ödesinler istiyorsunuz?  Hadi size yol gösteren olmadı diyelim, simdi imkânlar çok değişti; uzman danışmanlarımız çoğaldı, artı kendi dilimizde hizmet alabiliyoruz!

          Şimdiki gençler zaten araştırmacı herşeyi öğrenebiliyorlar! Yine de onları hafif arkadan itmek gerekiyor, bu görev de Ebeveyn ve biz danışmanlara düşüyor! Herkes görevini yerine getirirse, bir halka gibi herkes de kazançlı çıkar!

        Konut almak her halükarda kârlı; bu kârı arttırmak ancak ve ancak iyi bir danışman ve erken yapılan birikimlerle olur! Bir de 25 yaşında bir gencin kira ödemeden konut aldığını düşünün; bu genç 10 sene sonra emin olun 2-3 emlak daha alır!

       Tabi burada danışmanın çok büyük rolü var! Bunu tecrübeme dayanarak söylüyorum…Önemli olan ilk adımı attırmak, bu da benim için önce Bauspar´dan başlar. Zaman kaybetmeyelim, bir ay erken birikime başlamanız, belki de sizi bir aylık faiz ödemesinden kurtaracaktır.

       Yaşlılar orta yaşlılar alınmasın, konu “Baupsar´da zaman“ ile alakalı olunca daha çok gençlere yönelik yazdım. Gençler bizim geleceğimiz, gelecekteki yaşlı veya orta yaşlılarımız olacak.

     “Ben de gencim!” diyenlere selam olsun!

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA