DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 06-04-2017 23:21

Serbest Meslek Sahipleri'nin (SELBSTSTÄNDİGE) Güven Kaybı

         Bundan 5-10 yil önce Serbest Meslek sahiplerine daha fazla güven vardı, o zamanlar bankalar Kredi konularinda daha esnek davranirlardı. Hele de Ciro hesapları (Konto) aynı bankada ise kredi işlemleri daha rahat bir şekilde yürütülür ve onaylanırdı. Veyahut kendi bankasından kredi alamadığı zaman, ciro hesabını değiştirmek şartı ya da önerisi ile rakip bankadan kredi alınırdı. Krizden sonra birçok Serbest Meslek Sahibi (selbständig) iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı veya kazançları büyük ölçüde düştü!  Bunun neticesinde yeni kredi şartları çıktı; bankalar sertleşti, esneklik tamamen kayboldu! O zamanlarda konut alıp da taksitlerini  düzenli ödeyenler şanslılar! Karşılığında değeri artmış emlakları olduğu için bugün kredi alma imkanları daha fazla ama yine de bankadan bankaya kredi şartları değişik olduğu için hala sıkıntı çekenler var! Onlara önerim başka bankalara da danışmalarıdır.

     Serbest meslek sahiplerinin faiz oranı, Serbest çalışmayanlara oranla biraz yüksek olur ama faizler yükselişe geçtiği halde hala uygun! O yüzden ilk hedef bankadan istenilen kredi miktarını alabilmektir.

              Bir Finans danışmanı olarak görüşümü şöyle sıralayabilirim:

*Birincisi Konut kredisini öncelikle alabilmek,

*İkincisi Kredi onaylandıktan sonra ödeme şartlaını banka veya danışmanla detaylı bir şekilde konuşup planlamak!

*Bu bölüm müşterinin yaşı , işi ve ilerdeki baska hedefi ile bağlantılı olarak önem arz ediyor. Çünkü bir krediyi aldıktan sonra önünüze set olmamalı, diğer yapacağınız yatırımlara yani hedefinize engel teşkil etmemelidir. Tam tersi önünüzü daha da açmalıdır.

*Krediyi aldık, herkes memnun, banka memnun faiz kazancı olacak, danışman memnun, parasını kazanacak, müşteri de memnun, emlak sahibi oldu ama bütün birikimlerinizi bu uğurda kullanmak zorunda mısınız? Biz sonuçta sabit gelirli değiliz, şartlar kötüleşemez mi? Bunun için biraz reserve bırakmayalım mı? Diyelim ki tamir falan gerekti konutunuza, bankanız bunu ek kredi olarak verebilecek mi?

*Uygun faizle konutumuzu aldık, faiz yükselişine karşı bir planınız var mı?

*Kira gelirli birkaç katlı Konut aldınız, kiracının kirasını ödememesi halindeki farkı nasıl çözeceğinizi biliyor musunuz?  Mesela evde veya dairenizde yağmurdan veya yangın gibi dogal felaketlerden oluşabilecek zararı nasıl ve kim karşılayacak? Bunun bir sınırı var mı?

          Ben yeri geldiğinde danışmanlık yaptığım müşterilerime hep söylerim:  „ Birinci emlağı aldiktan sonra ikincisini veya üçüncüsünü almak biraz daha kolaydır. „

         Tabi bu yanlış anlaşılmasın; mesela  birinci emlaktaki taksitinizi çok yüksek yaptıysanız ki başka yerden kredi kullanıp da kendi kredilerini tehlikeye sokmamak için bankalar genelde bu şekilde yapıyorlar. O yüzden diyorum ya bir kredi alırken önümüzde set olmasın! Benim çalıştığım bankada hala geçerli olan o müşteriye güven duygusu var ya onu da yeri geldiğinde kullanıyoruz!

         Evrak şartları bellidir ama biz yine de müşteriye güvenmek istiyoruz! Yani müsteri bize güven verirse biz de krediyi alabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. O yüzden hesaplarımızın akışına (Konto Führung) çok dikkat etmeliyiz! Zaten bir- iki aylık hesap dökümanına baktığımız zaman genelde anlaşılıyor müşterinin durumu!

          Şahsen danışman olarak bana bir müşteri geldiğinde kredi alma imkânı olsa bile bazen kredi almasını tavsiye etmiyorum, en azından geçici olarak! Tavsiyemize uyanlar da oluyor, uymayanlar da… O yüzden herşeyde olduğu gibi güven çok önemli!

         Bankanın size güvenmesi kadar, sizin de kendinize güvenmeniz lazım;  bu uzun vadeli olduğu için, bu işin altından kalkıp kalkamayacağınıza önce sizin inanmanız lazım. Zaten siz inanırsanız buna, danışman da inanırsa,  bu, bankaya yansıtılır ve kredi onayını alabilirsiniz! Bir danışman olarak; kredi alabilme şartlarınız çok iyi olmasa bile, bu işin altından kalkabileceğinize inanırsam, çalıştığım bankayı da ikna etmem o kadar kolay olur!

              Serbest Meslek sahipleri (selbstständige) şu ana kadar ama haklı ama haksız çok güven kaybettiler. Bu güveni sağlamaları lazım! Kendimizi bir bankanın yerine koyalım, siz kendinize kredi verir miydiniz? O yüzden mutlaka kredi başvurusu yapmadan önce iyi bir danışmana ya da danışmanlara gidin! Belki de şartlarınız sizin zannettiğiniz kadar kötü değildir! Siz o güveni verin, yeter.

       Bazen gerçekten imkansızı denemek gerekiyor, yoksa imkânımızın sınırını göremiyoruz. Güvende kalmanız temennisi ile hoşça kalın!

 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA