DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 16-05-2017 23:10

Emlak Kredisinin Anahtar Rolü Kiracı Olmaktansa, Emlak Sahibi olmak Lazim

 

Yazılarımda da hep belirtiyorum:  “Kiracı olmaktansa emlak sahibi olmak lazım“ diye, bu aslında bizim ilk hedefimiz.

Yaklaşık  50 yıldır Avrupada yaşayan Türkler olarak bizler son 20 yıla kadar buradan bir konut almayı düsünmüyor, aksine yatırımlarımızı memlekete yapıyorduk.

2000 yılına gelinceye kadar devam eden bu durum bir anda değişiverdi; öyle ki Almanya’da Türklerin emlak alımlarında patlama yaşandı demek yanlış olmaz sanırım.

Değisik çok sebebe dayanan hepimizin bildiği, sohbetlerimizin ana temalarından olan bu konuyu çok gerilere gitmeden ve değerlendirmek istiyorum.

Bir zamanlar ana vatan özlemiyle, geri dönüş umuduyla yatırımlarını memleketlerine yapan gurbetçiler bugün Almanya’da emlak sahibi olma konusunda hemfikirler. Birçok insan emlak uzmanlarına, yaşadıkları kentlerde nereyi, nasıl alabiliriz diye soruyor.

Dolayısıyla bu mentalite değişikliği biz emlak danışmanlarına büyük sorumluluklar yüklüyor. İyi bir danışman müşteriyi  doğru yönlendirmeli, sadece kendi cebini düşünmemeli.

Bu sorumluluğun bilincinde olan bir danışman olarak müşterimin yerine konuşur; gerekirse bu emlağı almayın derim. Danışmanı olduğum müşterinin parasını kendi param gibi görür, kredi olanağı olsa bile yanlış yatırımı tavsiye etmem. Çünkü bu 5-10 yılda değil, uzun bir süreç içerisinde ödenmesi gereken bir borç olacak.

İnsanlar mantıkları ile değil, duyguları ile satın alırlar. Neden yaratmak ve işi sonuçlandırmak, danışmanın işidir. Yatırım Danışmanı müşterisinin kafasında pozitif imaj çizmelidir. Tavsiyelerime de genelde uyuyor müşterilerim. İyi bir fırsat ise karşısına çıkan limitlerini zorlamasını önerir, son kararı ona bırakarak gerekirse memleketteki emlağını satmasını bile öneririm. Sonuçta doğru hamleler karşılık buluyor yatırımcılarda.

ÖNCE KİRADAN BİR KURTULALIM…

İlk emlak yatırımını yapan her müşterinin dediği gibi, “Önce kiradan bir kurtulalım gerisi gelir“ .

Cümleden de anlaşılacağı gibi bu ilk adımı attırmak her zaman en zor olandır. Önce birinci anahtarı aldıralım…Bu anahtar sadece ilk aldığımız konutun anahtarı değil; başka tüm yatırımlara da anahtar olacaktır.

İlk randevu gibidir ilk yatırımı yapmak. Keşke bu konuyu siz okuyucularımla yüz yüze paylaşabilseydim. Danışmanın yatırımcı ile olan görüşmesinde, içindeki heyecanı yansıtması gerekir. Bu heyecan yazıya dökülmüyor malesef.

Belki ilk konut kredimizi alırken zorlanacağız ama ikincisi o kadar da zor olmayacak; çünkü birincide zaten belli bir tecrübe kazanıyoruz. Bankaymış, notermiş, tapuymuş vs. derken bircok şeyi öğrenip bilinçleniyoruz.

Zaten biz danışmanların en çok sevdiği müşteriler genellikle iki veya daha fazla emlağı olanlardır. Çünkü onlar alım satımla işleriyle ilgili birçok şeyi öğrendiklerinden onlara fazla birsey anlatmaya gerek yoktur. O sonuca odaklanmış, sadece kredisinin onaylanmasını ister.

Kredi aldığı banka zaten kredisini verirken herşeyi incelediğinden diğer bankalar da onay verirken bu durumu gözardı etmecektir. Her bankanın ayrı şartları ve kriterleri vardır ama ortak kriterlerinin de çokluğunun altını çizmek gerekir. Onayı almak danışmanın sunumuna kalmıştır yalnızca.

Geçen yazımda ‘Serbest Meslek Sahipleri‘nin (Selbstständige) bankalardaki güven kaybından bahsetmiştim. Aslında ben en cok bu gruba üzülüyorum; bazılarının ekonomik şartları uygun olduğu halde hic emlak yatırımına girmemiş ya da bir kere başvuru yapmiş, kredi alamadığı için bu işten soğuyup vazgecmiştir.

Hep büyük balığı bekleyen avcılar gibi paralarını daha büyük bir emlakla değerlendirmek isterken birçok küçük fırsatı kaçırdığından haberi bile yoktur. Üzülerek yazdığım bu örnekleri sıklıkla birebir yaşıyorum malesef.

Bazı güçlü serbest meslek (selbstständig) sahipleri  ellerindeki kapitale de güvenerek hesaplamadan büyük yatırımlara giriyorlar. Oysa, doğru yönlendirme desteği almadığından, bu yatırımcılar, yapacakları üç küçük yatırımın o büyük yatırıma bedel ya da daha etkin bir yatırım olabileceğinin farkında olmuyorlar

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ EMLAK ALMALI.

Benim önerim özellikle Serbest Meslek Sahipleri’ne. Mutlaka bir emlak alsinlar .İster kircacısı ister kendisi otursun, makul ödeme koşullarına sahip bir kredi ile yapılan bu yatırım diğerlerinin de önünü açacaktır.

Biz daha krediyi almadan ödeme zamanı konusunda endişe duymaya başlarız. Oysa sonuçta karşılığı olan birşey alıyoruz. Hem yeni bir mala sahip oluyoruz hem de paramızı güvenli bir yatırıma dönüştürüyoruz. Bu nedenle korkmayın almaktan…

İlk kredi, ilk yatırım bunlar sizin bankalara yapacağınız başvurularda en büyük referansınız olacaktır. Birinci anahtari aldiktan sonra bankadaki karsilanmaniz bile değişir. Danışmanınızda iyiyse zaten ikinci emlak için kredi başvurunuzda aynı bankadan olmasa bile başka bir bankadan kredi imkaniniz artacaktır.Hele de peşinat oluşturmanız ve ödemelerinizin düzenli olması halinde diğer bankalar size şartlarda kredi sağlayacaktır.

Konut sahi olmanız tamirat kredisi alma imkanını sağladığı gibi yıllık gelirinizdeki (Bilanz) artış size ikinci konutu ya da kalabalık aileler için yapılmış büyük konutları alma olanağı sunacaktır.

Serbest Meslek Sahipleri’ne bir takım önerilerim olacak. Lütfen biraz daha biraz daha planlı ve düzenli olun.İlk konutunuzla zaten bankaya güveni sağlamış olacağınızı unutmayın. Verilen bu kredi bankanın size duyduğu güvenin apaçık kanıtıdır. Size güvenmese banka kredi verir mi hic ? Serbest Meslek Sahipleri (selbstständige)  araba alma yerine önce konut almak için uğraşmalılar, evimizin anahtarı elimizde olursa gerisi gelecektir…

Danışmanlık genellikle ücretsiz. Biraz zaman ayırın, gücünüzün ölçüsünü bir uzmandan öğrenin… Bol kazançlar dileğiyle…

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA