DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ökkeş Toy
Ökkeş Toy
Giriş Tarihi : 10-06-2017 18:00

İyi Tatiller

 

Tatlıda olsa geçirdiğimiz kış stresinin arkasından gelen baharla birlikte açan çicekler, yeşeren ağaçlar içimizdeki sevgiyi, mutluluğu hasretle kucaklaşmamızı sağlıyor. Günler yaza doğru geri saymaya başlıyor. Kıştan bahara, bahardan yaza akıyor günler. Baharın serinliği yazın sıcaklığıyla buluşuyor. Her an ve günde doğa yeniliyor kendini. Yeniden yeni den üretiyor. Hükmünü sürüyor doğanın yasası.

Doğa hükmünü sürerken, insan olarak en güzel anlarda, zamanın sarkacında mutluluğun yolunu bulmaya çalışabiliyoruz. Mutluluğun kapılarını güne açmaya koyulabiliyoruz. Ne mutlu bizlere ki, yaşamın gerçekleri üzerinden gerçekçi olup, imkansızı isteyen bir irade ve çabayla var ediyoruz kendimizi. Her yaştan, her kesimden insanlar olarak paylaşımları büyüterek, dayanışmanın inceliklerini örerek tek yumruk olabiliyoruz. Bunu başarmak büyük bir mutluluk. Bunu başarmak büyük bir bahtiyarlık. İşte bizi biz eden, işte emekçi insanlığı var eden o büyük sevda, o amansız ve zamansız yaşama ve yaşatma tutkusu.

Şairin dediği gibi, yaşamı ciddiye alacaksın. Yaşamak ciddi bir iş. Yaşamı zenginleştirmek, yaşamı anlamlı kılmak, ve doyasıya yaşaadım diyebilmek büyük bir emek işi. Büyük uğraşlar gerektirir. Özveri, fedakarlık, bireyci ve bencillikten uzak bir toplumsal düşünüş, toplumsal bir yaşam kültürü, insanlığın yarattığı tüm değerleri özümseme ve sahiplenip ileri taşıma çabası, gelenekte geleceği yaratma, gelecekte geleneği yaşatma istek ve arzusu kadını erkeğiyle insanlığı yücelten erdemlerdir. Her bir insan bu erdemlere sahip olmalı, bu erdemleri yaşatmalıdır.

Her yılımız bir önceki yıldan, her günümüz bir önceki günden, her anımız bir önceki andan daha iyi, daha güzel, daha yaşanılır olur böylece. İnsanlığın yaşam sürecinde ürettiği, yarattığı değerlerin toplamıdır kültür dediğimiz. Hayatın yeniden ve yeniden daha üst düzeyde üretimi ve yaratımıdır. Anın, günün, yılın içinde hayatın akışı hep ileriye doğrudur. Hayatın bu doğrultusu bizi hayatı yeniden üretmeye ve yaratmaya taşır. Kışın bahara, baharın yaza aktığı gibi. Önemli olan insanın yazı kışa çevirmemesidir. Yazı kışa benzetmemesidir. Doğanın dengesiyle oynamamalı insan, toplumun dengelerini bozmamalı. Doğal afetleri felaketlere dönüştüren, toplumsal alt üst oluşlara giden yol böyle başlar.

İnsan hayallerini kaybetmemeli. İnsan hayalleriyle yaşar denir ya, gerçektende hayaller insanı yaşama bağlayandır. Hayalleri uğruna yaşamak çabası, hayalleri uğruna mücadele etmesi onun yaşamına güzellikler katar. Bir umuttur yaşamak, bir özlemdir. Bir tutkudur yaşamak, bir gülümsemedir hayata. Yaşama dair umutlu sözler söylemek, hayatın ellerinden tutmak, hep aynı inatla sol memenin altındaki cevahiri karartmadan türküler söylemesini bilmektir yaşamak.

Yaz sıcaklarını yaşamaya başladık. Her mevsimin kendine özgü güzellikleri vardır yaşam içinde. Yazında başka bir güzelliği, başka bir tadı vardır. Yaz deyince akla tatil gelir, izin gelir. Özlediklerine kavuşmak, sevdiklerinle buluşmak anıdır. Başka bekleyişlerin başlamasıdır aynı zamanda. Hele ülke dışındaysan, hele doğduğun kentin dışındaysan, gurbetlikse yaşadığın, bunun bekleyişi, arayışı, özlemi bir başkadır. “kapansın el kapıları, bir daha açılmasın” dedirtir. Bir izin telaşıdır sarar insanı. Bu telaş bile güzeldir. Başka bir heyecan yaşatır insana. 

Günler yaza evrildiğinde bende de bu heyecan başladı. Otomatik kurulmuş saat ayarı gibi Türkiye özlemim, ailem ve arkadaşlarımla bir nepze de olsa güzel anılar yaşayacağımın hayelleri kuşattı içimi. Hayeller dünyasına bir yolculuk yapar oldum. Çocukluk yıllarıma uzandım, Almanya’nın Würzburg kentine geldiğim günlere gittim. Dünle bugün, bugünle yarın arasında gidip geldim kısacası. Duygular yüklendim geçmişten geleceğe. Omuzlarımda taşıdığım sevdiklerimin bakışları. Avuçlarımda özlemleri sevdiklerimin. Dilimde umutlu türküler, yüreğimde yaşamak ve yaşatmak tutkusunun sevinci.

İşte bu duygularla, işte bu hayellerle hepinize iyi tatiller diliyorum. Tatil bir hak, bu hakkınızı isteyin ve kullanın. Yazın, yaza özgü bir çok etkinlikler düzenleniyor. Bir çok yerde olduğu gibi, güzel kentimiz Antep'te de Eş dost, kardeşlerle Sahreye gitme, şenlikler yapma, festivallere katılma gibi etkinlikler ilk akla gelenler. Ne diyelim, gönlümüz şen, yüreğimiz aydınlık olsun.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3162
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3153
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3141
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3136
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Yeni Malatyaspor3132
 • 14Denizlispor3132
 • 15Çaykur Rizespor3132
 • 16Kayserispor3131
 • 17Konyaspor3130
 • 18MKE Ankaragücü3229
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA