DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 10-06-2017 18:04

Ticari Geleceğiniz Ona Bağlı “Cerditreform”

 

Hepimiz Schufa dediğimiz kısaca kredibilite puanını duymuşuzdur. Almanya'da  Schufa puanına göre kredi verilir ve hatta onaylanmış kredinizin  faiz oranı bile bu puana göre belirlenir...

Çevremizde tanıdığımız birçok insanın bu konuda problem yaşadığına ya da birçoğunun canının yandığına şahit olmuşsunuzdur.

Kredi başvurusu esnasında maaş karşılığı çalışanlar için ayrı, ticari faaliyet gerçekleştiren serbest meslek sahipleri için ayrı prosedürler uygulanır.

Schufa Puanınız kredi şartlarına uygun değilse kredi almanız mümkün değildir. Kredi başvurusunda bulunan bir serbest meslek sahibi (Selbstständig) ise Schufa Puanın yanında başvuru sahibinin durumu ek olarak ikinci bir incelemeden geçer.

Serbest meslek sahiplerinin ek olarak tabi tutulduğu bu işlem kredi puanlamasıdır. Aslında bu işlem firmanın kredibilitesine bakmaktır ki; bunun adı ‘Cerditreform'dur’.

Maalesef bunu birçok serbest meslek sahibi olan arkadaşımız bilmediği için kredi başvuruları çok zor onaylanmakta ya da reddedilmektedir.

Firmanızın geliri, yıllık bilanzi’si çok iyi olabilir; ilk incelemede kredi hesaplamasına göre yeterli de olabilir ama Creditreform'daki puanınız kötü ise kredi başvurunuzu banka kabul etmez. Bu nedenle kredi alabilmenizi belirleyecek en önemli unsurlardan bir tanesidir Creditreform!

Oysa Puanınızı Belirlemek Sizin Elinizde

Creditreform mecburi olmadığı için size belki senede 1-2 defa mektup gönderir bilgi ister, verdiğiniz bilgilere göre de puanınız ortaya çıkar. Serbest meslek sahiplerinin kesinlikle Creditreform ile yılda bir defa da olsa bağlantı kurması gerekiyor.

Bilanz'ınızın çok iyi olduğunu sadece sizin ve muhasebecinizin bilmesi yeterli değil. Bunun kanuni olarak hiçbir mecburiyeti yoktur. Yani herhangi bir ceza gelmez. Ama bilanz'iniz iyi diye bunu Creditreform'a bildirmememiz ileride karşımıza çıkacak önemli fırsatları kaçırmamıza neden olabilir.

Bankalar bir kredi başvurusunda Creditreform'a bakıyor ve ona göre cevap veriyor. Almanya'da böyle bir kontrol mekanizması var. Creditreform’a yalnızca bankalar değil ticari faaliyette bulunmak isteğiniz firmalar da bakarak anlaşma yapılıp yapılmamasına karar verebiliyorlar. Creditreform'daki bilgilerinizin eksik veya yanlış olması anlaşmanın iptal olmasına neden olabilir.

Oysa önceden hazır olmak en iyisi, bu o kadar da zor değil. Biz de karşımıza çıkacak önemli fırsatlar için hazırlıklı olmalıyız.

 

Değerli dostlar; bu konularda benim tecrübelerim de çok oldu. Paylaşımlarımı da bu değerli tecrübelere dayanarak sizlerle paylaşıyorum.

Temizlik firması olan, inşaat sektöründe faaliyet gösteren ya da firma sahiplerinin Creditreforma özen göstermeleri gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum.

Günümüzde para kazanmak, gelirinizin yüksek olması tek başına bir anlam ifade etmiyor. Karşınıza çıkacak fırsatlara hazırlıklı olmanız çok önemli. Bu da yatırım fırsatlarını değerlendirmek için gerekli ticari notlara ve itibara sahip olmanız anlamına geliyor. Yeni iş olanakları ve yeni anlaşmalar yapmamız için bu şart artık.

Bu konuya ilerde daha detaylı olarak tekrar değineceğim...

Selamlar...

 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA