DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 09-09-2017 14:32

ALIRKEN KAZANMAK LAZIM

 

Hepimizin bildiği gibi emlak fiyatları Almanya'nın her yerinde yükseldi, hele de Frankfurt gibi büyük metropol şehirlerde ucuz emlak nerdeyse kalmadı.

Artık eskiden ucuz dediğimize şimdi uygun diyoruz...

Çünkü Avrupa'nın bazı şehirlerinde emlak fiyatları Frankfurt'tan çok daha yüksekti. Şimdi Frankfurt emlak fiyatlarında birçok şehri geçti ve bu makas her geçen gün daha da açılmakta.

Emlakcı arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde faizin yükselişinin doğal olarak emlak fiyatlarını düşüreceği konuşuluyor. Oysa buna ben de dahil olmak üzere hiçbir arkadaşım katılmıyoruz... Faizlerin yükselmesinin bir anda emlak fiyatlarını düşüreceğini zannetmiyorum.

Faizler çok az yükseldi ama emlaklar düşmedi... Uzun bir süre de emlak fiyatları düşmeyecek gibi görünüyor. Şu anda bunun faizle de bir alakası olduğunu sanmıyorum. Aslında bu bir arz-talep meselesi...

Zaten şu anda emlaklar pahalı, kredi kanunları da sert olduğu için, krediyle emlak almak isteyenlerin şartlarının iyi olması gerekiyor.

Eskiler derler ki; "Alırken kazanmak lazım..." Yani uygun ve değerli yerlerden emlak almak gerekir. Bazı emlaklar bugün itibarı ile değerinden fazlaya alınıyor gibi gözükse de bu zarar ettiğimiz anlamına gelmiyor. Doğru zamanlama çok önemli. Fiyatların düşmesini beklersek birçok iyi fırsat kaçabilir. Uygun bir emlak bulunca bir uzman görüşüne başvurarak almak gerekir diye düşünüyorum.

Ben emlakçı değilim ama emlakçılık yapmak için gerekli yetkim ve belgelerim var. Zaten kredi başvuruları esnasında emlakların değerini araştırıp rapor hazırlıyor ya da bankanın hazırladığı raporu inceliyorum.

Edindiğim tecrübelerle, emlak konusunda da son zamanlarda etkili çalışıyoruz. Şu anda uygun emlak pek az olduğu için biz de müşterilerimize doğru emlak seçiminde yardımcı oluyoruz. Temennimiz herkesin paralarını doğru yatırdıkları bir emlak sahibi olmasıdır. İnsanlara doğru yatırım yaptırma konusunda çok başarılı olduğumuza da inanıyorum...

Eski yazılarımda belirtmiştim; "Nerede yaşıyorsak orda dört duvar lazım".

Şu an Almanya'nın büyük şehirleri ve çevresinde emlak alımında büyük bir talep patlaması yaşanıyor. Bu talebin neden ve nereden kaynaklandığını ileride anlatırım...

Karlı günler dileğiyle...

Selam ve saygılarımla...

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA