DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 06-10-2017 21:11

EMLAKLAR TAVAN MI YOKSA BALON MU YAPTI?

 

Almanya´da emlak fiyatlarının alışılagelmişin üstünde artışı “Balon“ kelimesini dilimize pelesenk hale getirdi.

Frankfurt Bölge Sorumlusu (Verkaufsleiter) olmam hasebiyle bu çevredeki fiyat artışlarını çok yakından gözlemleme olanağına sahibim.

Şu an sektörde pek alışık olmadığımız olağan dışı bir hareketlilik yaşanıyor. Öyle ki; on sene önce kredisini yaptığım emlak birkaç ay içerisinde iki defa satıldı ve her iki satış da satıcılarına kar getirdi.

Bu ani değişim bankaclılık sektöründe bir değişime yol açtı. Son zamanlarda bankalar emlak değer raporu hazırlarken zorlanıyorlar. Çünkü değer belirlenmesi istenen emlaklar bankadaki değerinden yüzde kırka kadar fazla fiyata satılabiliyor.

Bundan 10-15 yıl öncesinde emlaklar uygundu ama faizler yüksekti. O zaman maliyetleri hesapladığımız zaman, oldukça yüklü rakamlar ortaya çıkmakta idi. Oysa şimdi bu durum tersine döndü diyebiliriz. Artık emlaklar pahalı ama faizler uygun. Ödenecek taksitler tıpkı eskisi gibi. Aslında sonuç olarak pek bir değisiklik yok ama tepkiler daha sakin.

Tarih tekerrürden ibaret derler. Kendi kendime bazen, ‘Acaba10-15 sene sonra da aynı şeyleri söyler miyiz? ‘ demeden duramıyorum:?

Şu bir gerçek ki, daha önce emlak alanlar şimdikilere oranla daha çok kar ettiler. Kar denilince illa ki o emlağı düşük maliyetlere mal etmek anlaşılmamalı. Olaya bir de günün koşullarında kazandığı değer oranı tarafından bakmak gerekiyor.

Bugün emlaklar gerçekten değerlendi ama bazı emlaklar değerinin üstünde çok abartılı bir şekilde satılıyor. Bu abartılı yükseliş firsatını değerlendirmek isteyenler fiyatları suni olarak şişirdiler hala da şişiriyorlar. Bu ‘Balon‘ yeni yapılacak emlak maliyetlerinin dolayısıyla fiyatların aşırı şekilde yükselmesine neden oldu.

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren arkadaşlarla yaptığım istişarelerde tüm tespitlerime hak verdiklerini görüyorum. Ama en çok şikayetçi oldukları husus ise  arsa fiyatlarının yüksekliği.

Yani ilk bakışta bu suni yükseliş olumlu gibi gözüküyor. Oysa emlak değerlerinde yaşanan ani ve abartılı değer artışı bir zincir gibi gerek inşaat maliyetlerini gerekse arsa fiyatlarını da zincirleme olarak etkileyecek, arttıracaktır.

Büyük şehirlerdeki artışın bir miktar daha da artacağı konusunda ısrarlı bir genel kanı var. Bu söylemin ortaya çıkışında Almanya dışından gelen zengin yatırımcıların büyük etkisi var.

Baştan beri emlak fiyatlarındaki artıştan ve fiyatların yüksekliğinden bahsediyoruz. Ama büyük ve kredisiz yapılan yatırımlarda emlakların uygun fiyatlarla satılması söz konusu. Yeni yapılan emlakların daha proje aşamasındayken zengin şirketlere sunulması satışları arttırıyor. Onlar da emlakları ya iyi bir fiyata kiraya veriyorlar ya da kendileri kullanmayı tercih ediyorlar. Bu da kiralardaki artışın yalnızca konut eksikliğinden kaynaklanmadığının görünmeyen nedeni bence.

Bütün bu gelişmelerden en çok etkilenen kesim ise orta halli gelir seviyesine sahip olan insanlar oluyor.

Emlaklar tavan yaptı yapmasına da, bu tavanın boyası hala görünmüyor; balon da yükseldikçe yükseliyor…

Hep artış hep yükseliş hep tavan dedik. Sizleri biraz korkutmuş gibi oldum ama tabi ki konut sahibi olmak lazım.

Müşterilerim bana sorduklarında emlaklar pahalı ama en azından faizler uygun olduğu için telafisi mümkün,.alın diyorum.

Emlak fiyatlarının tavanı hala epey yüksekte. Tavan henüz gözükmüyor, hala alım yapılabilir. Burada finans ve emlak sektöründe faaliyet gösteren uzman arkadaşlardan görüş almak lazım. Nasıl olsa faiz uygun, kredi de alabiliyorum diye hesapsızca büyük bir yükün altına girmeyelim. Kar edelim derken elimizdeki bütün birikimleri kaybetme riskiyle karşılaşabiliriz.

Tabi burada; tamir, oturum ya da yatırım amaçlı olup kira gelirinin olması, daire veya çok katlı ev olması gibi birçok konu alım tercihinde rol oynuyor.

Yani biz, “Tavan mı Balon mu?“  yorumlarını yaparken bundan her şekilde karlı çıkan bir kurum var o da vergi dairesi (Finanzamt).

Hatırlarsanız alım-satım vergisi eskiden Hessen gibi birçok eyalette yüzde üç buçuktu; son yıllarda ise bu oran yüzde 6 oldu!...

       Bol kazançlı günler dileğiyle…

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA