DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 09-12-2017 13:52

EMLAĞI, YATIRIM AMAÇLI MI YOKSA OTURUM AMAÇLI MI ALMALI?

 

Herkes tabi ki bi emlak sahibi olmak ister, son zamanlarda danışmanlık yaptığım müsterilerimde en sık karşılaştığım soru, ‘Acaba yatırım amaçlı mı yoksa oturum amaçlı emlak alsak‘ oldu.

Emlak sahibi olmak lazım da, bu alınacak emlağın yatırm mı yoksa oturum amaçlı olacağı tamamen kişinin sahip olduğu çeşitli koşullara bağlı.

Mesela yatırım amaçlı emlak isteyenlerin çoğu serbest meslek sahibi (Selstständig) olan kişilerdir. Bunu da çok doğru buluyorum; çünkü bir emeklilik yatırımı olarak görülebileceği gibi, vergi konusunda da bazı avantajları  var.  Örneğin; kendisi oturmadığı için, emlakla ilgili bütün giderleri vergiden düşebilir.

Buna bankaya ödedigi faiz de dahildir. Bu nedenle de faizin yüksek olmasi o kadar da önemli değildir. Tabi bunun da ince hesabı var: Eğer çok yüksek kira giderimiz varsa bu yatırımı  tavsiye etmiyorum.  Sonuçta kira sürekli olan ve artan bir giderdir.

Belki kendi oturduğumuz  emlakla ilgili giderler  vergiden bir avantaj sağlamasa da sonuçta

ödeyecegimiz  kira giderini 20-30 yıllık bir süreç için hesapladığımız zaman gerçekten yüksek bir meblağ ortaya cikiyor. Hatta biraz peşinatla ödediğimiz kiradan bile az taksit olanağı da var şu anda.

Almanya ´da en büyük gider kiradır.Sonuçta bu da bir nevi emeklilik yatırımıdır. Emekli olduğumuzda kira giderimiz olmazsa daha rahat ederiz.

Biz özellikle gurbetçiler nedense  hep gelir kaynağımızı hesap ederiz. Ben diyorum ki, gider ne kadar az olursa o da bir kazançtır.

Örnek olarak söylersek; 2000 Euro gelir getirsin diye 500.000 Euro´luk yatırım yaparız. Kazancımız biraz iyi ise en az 25 yıl bu yattırım için çalışırız. Bu en az 25 yıllık ciddi anlamda  bir giderimiz olacağı anlamına geliyor.

Halbuki bize lazım olan ya da yeterli gelecek rakam bunun belki de yarısıdır;  yani 1000 Euro´dur. Kısacası eğer giderimiz az ise bu da bir kardır ve sonuç matematiksel olarak aynıdır.

Sadece ileride bize gelir getirsin diye bu yatırım için yaptığımız giderimizin bize ödettigi bedeller farklıdır. Biraz peşinatla oturmak icin aldığımız emlağın taksit  borcu 25 yıl sürse bile en azından bu taksiti sabit kalabilir. 25 yıl önceki kira rakamlarını düşündüğünüz zaman ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz.

Yani önce bir oturum amaçlı emlak almalı diyelim;

Zaten birinci emlağı alınca ikincisini almak biraz daha kolay olabiliyor. O yüzden oturum amaclı emlak almak önemli.

Haa,  emlağı alırken de önümüzü açacak bir finansman bulmak lazım; bir daha yatırım yapmayacağız gibi bir taksit veya kredi anlaşması yapmamak lazım…

Şayet kiramız ucuz olur, taşınma zorunluluğu gibi bir sorunumuz olmazsa, en azından çocuklarımızı da düşünerek yatırım amaçlı bir emlak alınabilir.

İlerde çocuklarımız kira ödemesin diye düşünüyorsak bu yatırım çok ideal olur. En azından bir iş güç sahibi olunca sizin başlattığınız borcu üstlenebilirler ve belki de ödeyeceği kiradan daha az taksit ödeyebilirler.

Zaten emlak piyasası şu anda çok pahalı seyrediyor, uygun emlaklar ise hem çok az hem de çok çabuk satılıyor.

Yapacağımız emlak yatırımı çok ailelik evler değil de 2-3 odalı daireler de olabilir. Tabi hep duyduğum gibi; “ Ben daire istemiyorum, bahçeli ev istiyorum” deyip de,  yıllarca da dairede otururuz.

 

Doğru yatırım yapmanız dileğiyle…

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA