DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 01-01-2018 16:47

2017'deki Artışlar, 2018'de De Devam Eder

 

Çok hızlı geçen bir yılı daha geride bıraktık.

Sanki zaman da hayatın akışına ayak uydurmuş gibi. Siz hızlı hareket ederseniz ya da acele ederseniz ya hani, zaman da sanki buna orantılı olarak hızla geçiyor...

2017 emlak ve banka piyasası için çok hareketli geçti. Emlaklar her geçen gün artış gösterdi, faizler ise biraz yükseldi ama eskilere oranla hala düşük.

Bankalar 2016'da çıkan kredi kanunlarını ancak 2017'de oturtabildiler diyebiliriz...

Aslında, dünyada 2007'de de başlayan ekonomik kriz, Almanya'da etkisini 2009'da göstermiş, özellikle Avrupa ülkelerinin yeni önlemler almasına sebep olmuş, bunun en büyük faturası da bankalara kesilmiştir.

Krizin Ruhu Dünya Üzerinde Hala Dolaşıyor

Kriz hala bitmedi aslında, krizin ruhu dünya üzerinde hala dolaşmaktadır. Çünkü bu ruhtan nemalanan birçokları var. Uzmanlar bu ruhun varlığını bildikleri için krizin yarattığı ve yaratacağı etkilerini ortadan kaldırmak için sürekli önlemler almakta ve kanun değişiklikleri yapmaktadırlar.

2013'te de bankalara karşı başlayan sert kanun değişiklikleri 2017 yılına kadar devam etti. Bence bankalara kesilen ceza 2017'de bitmiş gibi görünüyor.

Bu durumdan sadece bankalar zarar görmüş gibi görünse de,  banka müşterileri de bu zarardan az çok paylarını aldılar. Bu kanunlarla bankaların kredi kararları ellerinden alınmış, evraklara ya da emekliliğe bağlanmıştır.

Eskiden banka, ikna olup insafına göre krediyi onaylayabiliyordu, artık bunu yapmaları çok zor. Bu vesileyle eskisinden daha kötü şartlarda onaylanan bir kredi, şimdi bankacılar daha iyi şartlarda bile olsa, kredi başvurularını isteseler de onaylayamamaktadırlar.

Bunu yıllarca beraber çalıştıkları müşteriler doğal olarak anlayamıyorlar. Doğal olarak insanlar büyük şok yaşadılar. Hele de bizim insanlarımız duygusaldır bu konularda. Maalesef kurunun yanında yaş da yandı.

Bankalara karşı yapılan bu kadar olumsuz uygulamaya rağmen, cirolar yine de çok iyi rakamlara ulaştı. Bunun en büyük sebebini emlak fiyatlarının gösterdiği artış bağlamak pek mümkün. Ve emlak fiyatlarındaki bu yüksek artışlara rağmen talebin de orantılı olarak artması bankalara yaradı, bankları sevindirdi.

Ancak bankaların en çok zorlandıkları durum emlakların değer tespiti oldu. Ve bu değer tespiti konusunda bankalarla en çok biz danışmanlar karşı karşıya geldik. Çünkü bankalar emlakların satış fiyatını zaman zaman çok pahalı buldu. Bu durumda bankadaki liste değerinin çok üstünde oluşan kredi talebinin reddine veya ek olarak peşinat istenmesi gibi durumlar ortaya çıktı.

Bankalar bir yönden haklı idiler, çünkü onların değer tespit sistemine göre arada % 40'a varan farklar oluşmaktaydı. Ancak her iki tarafın memnun olması, çözüm için bu durumda bankaların sistemlerini zamana uygun olarak tekrar gözden geçirmeleri gerektiği kanaatindeyim.

Sanki biraz da emlağın yükselişini önlemek için böyle bir yol izlendiği gibi bir düşünce oluştu bende. Fakat bu kriz ruhu bir ejderha gibi üzerimizde hala gezinirken bu çözüm değil gibi görünüyor.

Bu yazımı okuduktan sonra zannedersem ilgililer bana hak vereceklerdir. O yüzden lütfen birikimlerimize çok dikkat edelim, bir daha bu birikimleri yapacak imkanı bulamayabiliriz.

Zaman zaten hızlı geçiyor, uygun emlağı, uygun zamanda, size uygun gelen bankadan alın. Tabi bunu da mutlaka konusunda uzman danışmanlarla görüşerek karar verin.

Emlak fiyatları maalesef uzun bir süre düşmeyecek, hatta özellikle büyük şehirlerde daha artacak gibi görünüyor. Müşterilerimle yaptığım sohbetlerde faizler yavaş yavaş yükseliyor, emlak fiyatları düşer diye düşünüyorlar ama ben bu görüşte değilim.

Faizler gerçekten yükseliyor ama hala uygun kredi almak için; ama emlak fiyatı da yükseliyor, ya da düşmüyor. Maalesef faizler şu an olduğunun iki katına bile yükselse emlak fiyatı uzun bir süre düşmez. Çünkü talep çok, zaten uzun süredir konut açığı var. Önce bu açık kapatılsın.

Göçmenler hala geliyor, nüfus da artıyor. 2017'de değerlendiremediğiz fırsatları 2018'de değerlendirelim. Birkaç yıl sonra üzülürsünüz neden fırsatları değerlendiremedim diye...

2018 herkes için fırsatlar yılı olsun...

 

 

 

 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA