DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 08-02-2018 21:36

EMLAK FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER?

 

Almanya’nın hemen hemen her bölgesinde emlak fiyatları sürekli olarak artış gösteriyor, bunu artık hepimiz biliyoruz.

Bu artışın sebeplerini daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi; arz-talep, yıllardır süregelen emlak açığı, faizlerin düşük olması, Avrupa'nın diğer şehirlerinden göç alması, güvenli bir ülke olması gibi sebeplere bağlamak mümkün.

Ben, Rhein-Main bölgesinde yaşayan ve burada çalışan biri olarak önce bu bölgeyi baz alıyorum. Bu bölge hem siyasi hem de ekonomik açıdan en önemli bölgelerden biri.

Fakat diğer bölge sorumlusu arkadaşlardan da edindiğim bilgilerde, Almanya’nın genelinde olduğu gibi oralarda da emlak fiyatlarında büyük artışlar olmuş. Bu artışı irdelediğinizde, uzun bir süre yeni emlakların yapımına fazlaca izin verilmemesinin zaten emlak açığı bulunan yerlerdeki talebi daha da arttıran temel neden olduğunu görürsünüz.

Son zamanlarda tabi ki yeni yerleşim yerleri açıldı açılmasına ama buraların fiyatı biraz daha üst sınıfa hitap ediyor olmasından dolayı maalesef orta halli bir ailenin yeni yerleşim yerinden emlak alması oldukça zorlaşmış oldu. Ayrıca Almanya'nın yatırım için Avrupa’nın en güvenli ülkelerinin başında gelmesi, başka ülkelerden yatırım yapmak isteyenlerin azımsanmayacak sayıda oluşu, temel tercih nedeni olmaktadır.  Bu da tabi ki emlak fiyatlarına artış olarak yansımaktadır.

Tabi herkes konut almak zorunda da değil, elbette ki insanlar kiracı olarak da kalabilirler. Ancak bu da uygun kirası olan emlaklar için geçerli bir seçenek.  Emlaklara pahalı desek de ödenen veya ödenecek kirayı hesaplayınca fikrimiz değişiyor.

Bazen kendi kendime; acaba bankalar üzerinde oluşturulan baskı, yeni ve ağır kredi kanunlarının çıkarılması, bu emlak fiyatlarının artışını engellemek için mi demekten kendimi alamıyorum.  Bu kanunlar güya riskin azaltılması için çıkarılıyor. 2002 yılına kadar "devlet teşvik desteği" (Eigenheimzulage) vardı ya hani belki o zamanlar emlak alan varsa hatırlarlar. Faiz ise şimdi ki faizin 3-4 katı idi ve biz yabancı kökenliler 2000 yılından sonra rekor anlamda emlak almaya başlamıştık. Emlak fiyatları; o zamandan bu zamana aradaki ekonomik krizden midir bilemem ama faizle ters orantılı olarak arttı. Yani faizler düştükçe emlak fiyatları yavaş yavaş arttı.

Aralarda bazı balon emlak dediğimiz, değerinden çok fazla fiyata satılan emlakların dışındaki emlaklar gerçekten çok değerlendi. Bunun örneklerini gözlerimle görmesem inanmazdım.

Faizler birkaç yıl öncesine göre biraz yükseldi ama hala makul seviyelerde seyrediyor. Buna karşılık emlak fiyatlarında bir düşüş göremedim. Oysa yepyeni konutların yapımına izin daha esnek olarak verilmeye başlandı. Hatta bazı sanayi bölgelerine bile daha önce konut izni verilmezken, şimdi belli şartlarda izin verilmektedir. Yani konut açığının kapatılması için her yol deneniyor, belki bu fiyatlara da yansıyacaktır ileride ama ne zaman? Bunu söylemek çok zor görünüyor.

Faizler yarın iki katına çıksa bile, emlak fiyatlarının ters orantılı olarak bir anda düşeceğini sanmıyorum. Hele ki metropol şehirlerde bu pek mümkün görünmüyor. Emlaklar değerinin çok üzerinde seyrediyor, düşüş olsa bile ancak bir önceki değerine kadar gerçekleşir ki; bu da gerçekte bir düşüş değildir. Kısa vadede düşüşü beklemek pek gerçekçi görünmüyor.

Maalesef gelirimiz kısa vadede çok artmayacağı için, yapacağımız yatırımların rakamını küçültmemiz ya da uzun bir süre emlak fiyatlarının düşmesini beklememiz gerekecek.

Fırsatları değerlendirmeniz dileğiyle...Selamlar.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA