DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 02-03-2018 11:14

EMLAK KREDİSİ İÇİN ÖN HAZIRLIK YAPMALI !..

 

Son zamanlarda aldığım en büyük şikayetlerin başında Emlak Kredileri’nde istenen evrak sayısındaki çokluk geliyor.

Emlak kredilerinde bankalar özellikle değişen kanunlar sebebiyle çok fazla evrak talep etmektedirler. Bana gelen şikayetler de genelde bu yönde. Ben de bu yazımda bu konuya değinmek istiyorum.

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerden, kendi hesaplarının olduğu bankalar  bile detaylı bilgiye de sahip oldukları halde birçok evrak istiyorlar. (Özellikle de piyasadan biraz daha ucuz kredi veren bankalar genelde internet bankalarıdır ki bunlar çok fazla evrak istemektedirler.)

Almak istediğiniz, uygun koşuldaki emlak (emlakların hızlı bir şekilde satılma imkanının olmasından dolayı) daha siz gerekli evrakları temin edemeden çoktan başka bir müşteriye satılmaktadır.

Kredi alma probleminiz olmadığı halde, bu evrak talebi yüzünden emlağı alamadığınız gibi uygun emlak bulduğunuz zaman bile onu satın alabilmek için elinizi çabuk tutmaktan çok kredinizin kısa zamanda onaylanması zorunluluğu ortaya çıkıyor…

Bütün işlem dönüp dolaşıp kredinin onaylanmasına dayanıyor. Bazı bankalar kredi onaylanmadan satış mukavelesini yapmanız halinde büyük problem yaratmakta, öyle ki bu birçok bankanın kriterlerine göre krediyi işleme bile almama sebebi olmaktadır. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor.

Kredi alma hususunda herhangi bir probleminiz olmayabilir ama kredi onayınız olmadan noterde alış-satış mukavelesini yapar ve krediye sonradan başvurursanız bankanız krediyi onaylamada problem çıkarabilir. Zaten artık noterler de kredinin onaylandığına dair bankalardan yazılı tasdik (Finanzierungsbestätigung) istemektedirler. Bu nedenle alış-satış işleminden önce kısa bir bilgi vermek banka ile aranızda ortaya çıkabilecek olumsuzlukları önleyebilir…

En güzeli kredi başvurusunu yapmadan önce hazırlıklı olmak. Emlak almaya karar verdikten sonra sanki emlak varmış gibi bankalara ya da bizler gibi serbest çalışan danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Tabi ki bankada sizden sorumlu bir danışmanınız varsa ondan da yardım almanız mümkündür.

Bu sayede gelirinize göre kredi limitinizi aşağı-yukarı öğrenebilir, ona göre gerekli evrakları hazırda bulundurarak zaman kazanmış olursunuz…

Zaman demişken, evrak hazırlığı konusunda en hızlı olması gerekenler ise Serbest Meslek Sahipleri (selbstständig). Bu grubun evrak konusunda kesinlikle önceden hazırlıklı olmaları gerekiyor. Çünkü onlardan yıllık gelir beyannamesi (Steuerbescheid) gibi evraklar isteneceği için, muhasebecinin bu evrak talebini vergi dairesine iletmesi gerekiyor. Talebin yanıtlanması ise başvurudan  sonraki 2-3 ayı bulabiliyor.

Serbest Meslek Sahiplerinin hazırlıkları bununla da bitmiyor. Bu grubun  ayrıca firmalarının sicilini soruşturmalarında fayda vardır. Bunu da Creditreform denilen kuruluştan öğrenebilirler. Çünkü buradaki puanınız sizin kredi alıp almayacağınızı, hatta alacağınız kredinin faizinin miktarını belirler.

Eğer daha önceden bir sicil (Schufa) problemi yaşadıysanız bunu önceden öğrenme olanağınız var. Schufa denilen kurumdan belli bir ücret karşılığında sicilinizle (Schufaauskunft) ilgili bilgi alabilir, burada bir sorun varsa kredi başvurusundan önce bu sorunu halletme olanağını elde edebilirsiniz.

Çünkü krediye başvurduktan sonra sicille ilgili probleminiz ortaya çıkarsa, bunu başvuru esnasında halletseniz bile, kayda geçtiği için (yani banka daha önceden böyle bir problemin varlığından haberdar olduğundan) kredinizi onaylamayabilir. Ya da sizi riskli grupta görerek faizinizi yükseltecektir!

Kötü bir sürprizle karşılaşmamak için mutlaka bir uzmana danışılmalı ve ön hazırlık yapılmalıdır.

Her şeye hazırlıklı olmanız dileğiyle…

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA