DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Dörtkaş
Mehmet Dörtkaş
Giriş Tarihi : 08-04-2018 21:25

EMLAK KREDİSİ BAŞVURUSUNDA HIZLI HAREKET ETMELİ

 

Emlak alırken yatırımcıların dikkat etmeleri gereken önemli bir takım hususlar ve takip etmeleri gereken süreçler vardır.

Hoşunuza giden emlağı bulduktan sonraki esas süreç bankanıza yapacağınız başvuruyla başlar. Burada yapmanız gereken en önemli şey ise hızlı hareket etmektir.

Hepinizin de bildigi gibitüm yatırımcılar en uygun emlağı en uygun fiyata almayı amaçlar. Bu nedenle bu nitelikli emlaklara çok büyük talep olduğu için satışları da bir o kadar hızlı gerçekleşmektedir. Uygun koşullara sahip emlağın satışı çok kolay olacağından, pazarlık bile yapmadan anlaşma yapılmaktadır. Bu anlaşma eğer emlakçı üzerinden yapılıyorsa çok dikkatli olmak lazım. Eğer emlakçı tanıdık değilse, siz krediyi alana kadar burayı başka bir müşteriye satması olasıdır.Hatta fazla para teklif eden bir başkası çıkarsa ona da satabilirler.

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi emlak almadan önce finansman konusunda hazırlıklı olmak lazım. Evraklar her an hazır bulundurmalı, kredi başvurusunda evraklar eksiksiz olarak bankaya sunulması halinde kredinizin onaylanma işlemi çok çabuk sonuçlanacaktır.

Biz finansman danışmanlarının en büyük sıkıntısı evrak eksikliğinden kaynaklanan sorunlardır. Maalesef emlakların coğu emlakçılar tarafından pazara sunuldugu için, direkt emlak sahibine ulaşmak zordur. Eğer bir emlak sahibi tarafından direkt satılıyorsa bu durumda az da olsa bir avantaj elde etmiş olursunuz. Ev sahibini belki direkt ikna edebilir, kredi konusunda bir probleminiz olmadığını az da olsa ispat edebilirsiniz. Ben böyle durumda birçok müşterime zaman kazandırdım. Bazen de ev sahibi ya da emlakçı ile direkt görüştüğüm oluyor, bu da siz işlemlerinizi tamamlayıncaya kadar başka bir müşteri aranmasına engelleyebiliyor. Danışmana her an ulaşmak çok önemli; çoğu zaman hafta sonu bile acil durumlarda emlakçı veya direkt ev sahibi ile görüşüyoruz.

Eğer kendi bankanıza kredi başvurusu yapacaksanız bunun avantajları olduğu kadar çeşitli dezavantajları da var. Avantajınız, sizinle ilgili az belge isterler, çünkü hesabınız orada olduğu için ekonomik hareketleriniz ve potansiyeliniz ile ilgili birçok bilgiye sahiptirler. Bankadaki durumunuz iyi ise piyasadan biraz daha ucuz kredi alma imkanınız var. Dezavantajiniz ise randevu almakta ki sorun olacaktır. Bankanın açılış kapanış saati  belli ve bankadaki danışmanınız sonuçta 8 saat çalışan birisi. Tabi biz serbest meslek finansman danışmanları da mecburen randevu ile çalışıyoruz.  

Biz danışmanlar gibi esnek (flexibel) değiller. Bu konuda alçak gönüllü olamayacağim. Belki bankanız bizden daha uygun kredi sunabilir ama bu krediyi sağlama 3-4 hafta sürerse, emlağı başkasına kaptırmanız büyük ihtimaldir. Hatta bazı bankalar, emlak alırken vereceğiniz nakidin (Eigenkapitalnachweis) ispatını hemen görmek istiyorlar. Ve bu nakit hesabınızda değil de başka yerden gelecekse; mesela Türkiye´den veya bir arkadaşınızdan alcaksanız bu durum sizin zaman kaybetmenize sebep olur.

Biz danışmanlar olarak onu bankamızla görüşüp nakidin nereden ve nasıl geleceği bilgisini iletiyoruz. Bankanın onayı ile sanki o nakit fiilen varmış gibi kredi onaylanıyor. Tabi bunun ispatını sonra mutlaka istiyoruz. Bu şekilde en azından kredi onaylanıyor ve emlak alımında zaman kazanarak noter safhasına geçiliyor. O zaman aralığında da  siz nakitinizi hazırlıyorsunuz.

Geçmişte şöyle bir tecrübem oldu, bir müşterim kredisini bankasından alamamış, bankası;  geliriniz yeterli değil kredi onayı alamadınız demişler ve göndermişler. Bana geldiğinde geliri gerçekten yeterli değildi, çünkü 500 Euro taksitli bir özel kredisi vardı. Oysa toplamda 5.000 Euro gibi bir borcu kalmıştı. Ben de kendisine borcun kalanını zamanı gelmeden önceden kapatmasını önerdim. Durumu bankamıza, ‘kredi onaylandıktan sonra kapatılacak‘ diye ilettik;

Müşterimizin kendi bankasındaki memur bunu düşünmemiş olacak ki bu sebeple kredisini onaylamamışlardı. Kimbilir, bu gibi basit sebeplerle belki de servet kaybediyoruz …

Birçok ilginç tecrübeler yaşadım, bu nedenle durumu anlatan daha çok ayrıntılara girebiliriz tabi.

Dünyadaki şartlar çok hızlı gelişiyor ve bu nedenle teknik olarak bütün bankalar hızlı bu devirde. Ama bizim de bu gelişimin hızına ayak uydurmamız şart. Birçok sorunun çözümünü bulmak mümkün belki ama bazı konularda kaçan tren pahalıya mal olabiliyor. O yüzden emlak alımı öncesi hazırlık süreci ile başlamak gerekir.

Evrak konusunda hazırlıklı olursak bundan sonrası bankanıza ya da bankadaki danışmanınıza kalmış olacak. Bu konuda  da çevrenizde emlak sahibi olanlardan bilgi alıp emlak varmış gibi imkanınızın sınırını öğrenebilirsiniz ki öğrenmeniz de lazım.

Sözün kısası, emlak piyasasında bugünkü şartlarda kesinlikle hızlı hareket etmeli…

Hızlı hareket etmek, sizi servet sahibi yapar…

Sağlıkla servet sahibi olmanız dileğiyle…

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA