DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
H-Karşıyakalı
H-Karşıyakalı
Giriş Tarihi : 06-12-2018 21:42

Güle Güle Ülkü Tamer, IŞIKLAR İÇİNDE OL USTAM

 

 “Seher yeli çık dağlara,
Güneş topla benim için.
Haber ilet dört diyara,
Güneş topla benim için”

Demişti Ülkü Tamer. Çoğumuz ya şiir olarak ya da türkü olarak dinlemişizdir. Şimdi o sonsuz bir yolculuğa çıktı ve onun için hepimizin güneş toplama vakti. Karanlıklar içinde aydınlığı arayışta güneşe ne çok ihtiyacımız var bu günlerde memleket için. Güneşi toplayalım o zaman.

Ayrıldı aramızdan uzunca yaşanmış bir ömrün ardından. Sonsuz bir yolculuğa çıktı. Şiir bahçesini, türkü bohçasını bizlere miras bıraktı.

Güle güle Ülkülerinle, şiirlerin, öykülerinle Ülkü Tamer. Senden önce gidenlerimize, seni sevgiyle, saygıyla karşılamayı bekleyenlere, özellikle hemşerin Onat Kutlar'a selam söyle. Ve selam söyle Sabahattin Ali'ye.

1937 yılında Antep'te doğdun, dünyalı yaşadın, şiirler büyüttün insanlık için. Antepli olduğun kadar Anadolu, Anadolu olduğun kadar dünyalıydın gök kubbenin altında. Düşlerimizi çiçeklendiren şiirler bıraktın bizlere. Türkü tadında şiirler. Ne mutlu sana ve bizlere. Emeğin zay olmadı bu ğüne kadar, bu günden sonra da olmaz güneş toplayanlar için karanlıklara karşı. Çünkü onların "Gelip kondu bir güvercin / Ellerine o gece / Kırmızı bir çelenk oldu / Bileğinde kelepçe".

Güle güle usta. Güle güle Anteplim. Orada da güneş topla bizim için. Öte geçeler de büyüt.

"Yaşadım" diyebildik demek için ölüm üşümesin, ölenler üşümesin artık. Ne demiştin bir şiirinde “bir soğuk yel eser, / üşür ölüm bile”. Ölülerin üşüdüğü, ölümlerin üşüdüğü mevsimler bitmiyor memlekette. Biliyoruz, “şair gider şiir kalır!”. Sen gittin ama göğsümüzün sol yanında umut dolu şiirlerinle adın kaldı bu topraklarda.

Ülkü Tamer bir söyleşisinde kendini anlatırken "Benim çok tekrarladığım bir söz var, Amado’nun bir sözü. Benim en sevdiğim sözlerden biri: “insanın anayurdu çocukluğudur”. Bu bence çok doğru, benim de anayurdum çocukluğum.

Ben çok güzel bir çocukluk geçirdim Antep’te. Antep’te doğdum, büyüdüm. Çocukluğum çok iyiydi. Tabii, benim temelimi onlar kurdu, o Antep kurdu. Benim çocukluğum bu kentin izlerini taşımakta, ister istemez. Özellikle çocukluğumun sinemaları… Ben belki edebiyattan çok sinemaya merak duydum" diyordu. Ülkü Tamer kendini en güzel şu dizelerle, bu satırlarla anlatır:

“Yolculuğun nereden başlamıştı senin Antepli
Bir yolculuğun Davut'un demirci dükkânından.
Bir yolculuğun Şükrü'nün götürdüğü bayram yerinden.
Bir yolculuğun Mehmet Efendi'nin Camlı Kahve'sinden.
Bir yolculuğun Nakıp Ali'nin sinemasından.
Bir yolculuğun Arasa'daki isimsiz kebapçıdan.
Bir yolculuğun Uzunçarşı'daki buzlanmış tuluklardan.
Bir yolculuğun Kalealtı'ndaki boya kokularından
Bir yolculuğun Dunlop Garajı'ndaki dokuma tezgâhlarından
Bir başka yolculuğun Narlı'daki sivrisinek uykularından başlamıştı senin
Kavaklık neresiydi, İthaka neresi?
Kimdi Odysseus
Antep'ten gidenlerin delisi miydi?”

Barış Yıldırım Ülka Tamer için “Antep’ten halklara açılmış bir kucaktı” diyor. Onun yaşamını en iyi tanımlayanlardandır bu kısa cümle. Bunu onun eserlerinden öğrenmek mümkün, şiirlerinde görmek mümkün. Ülkü Tamer’in ardından bir başka dostu onun için şu satırları yazmıştı: “Bu şehrin az kalmış güzel yürekli bir çocuğu daha gözlerimizden öperek yüreğimizi titreterek gitti. Güle güle Memik oğlan”. Evet güle güle usta, güle güle Anteplim.

81 yaşında aramızdan ayrıldı Ülkü Tamer. Sanırım bu sorunlu dünyada keşmekeş yaşam içinde o güzel şiirleri ömrünü uzun eyledi Ülkü Tamer’in. Bir sevgili arkadaşım “şiirsiz yaşanmaz, şiir okuyun” der her zaman uzaktan da olsa görüştüğümüzde. Düşünün bir, 81 yaşa ne güzel, nice şiirler bıraktı, türkü tadında şiirler, ezgisi güzel türküler bıraktı. Güneşi toplattı kimi zaman, kimi zaman uyandırmak istedi ölüm uykusundaki çocukları. Kilis’e haber saldı kimi zaman, kimi zaman kar altında deniz düşü kuranlara selam eyledi. “uçakları nedeyim, gökkuşağı gönder bana” diyendi. Ve “Geceleyin karanlıkta suya attım sesimi ben” diyordu, sanki karanlığı akan su yıkasın der gibi. Ve onun için şiir: “Şiir ateşin habercisidir, / yangının kundakçısı. Yanardağın üstündeki kuştur şiir”.  81 yaşın hecesinde bizden de Ülkü Tamer’e selam olsun.

Ülkü Tamer’in ardından birçok tanıdığı, seveni, şairi, yazarı yazdı. Hemen hepsini okumaya, anlamaya çalışarak Ülkü Tamer’i de tanımaya çalıştım. İçlerinde biri vardı ki, üzerinde düşünmeye değer. “Ülkü Tamer'in bu yaşamdan ayrılışından kalbi acıyanlar var, niye acısın kalbimiz ki? Sevgili Ülkü Tamer'in 81 yıl yaşamı olmuş, şiir yazmış yazılamayacak, onlarca çeviri yazmış, aşık olmuş, üzülmüş, aşk acısı çekmiş, ölüm ile ilgili şiirler yazmış, kaç kişi bu ülkede 81 yaşına kadar yaşıyor, 35 günlük bebeklerin, küçücük çocukların öldürüldüğü bu topraklarda, kalbimiz Ülkü Tamer'in dolu dolu yaşamına değil, kendi sessizliklerimize kalbimiz acısın, 35 gün yaşamış bebelere acısın, Ülkü Tamer'in yaşamı kutlanması gerekir” diyor bir dost yüreği, bir dost kalemi. Sevgi ve saygı ile uğurlar olsun Sevgili Ülkü Tamer.

İçinde bin bir acının, bin bir hüznün, bin bir zulmün hüküm sürdüğü dünya da bazı  insanlar, hayatın güzel olduğunu hatırlamak, umudu yeşertmek için vardır  Ülkü Tamer gibi. “Geçmişi tatlarıyla anmak güzel şey. Ama geçmişi özlemek, eskiyi yaşamak için aynı şeyi söyleyemem. Yarına umutla bakacaksak, bugünü yaşayarak geleceği kurabiliriz” derken de hep umut kapısından bakar, bakılmasını ister geleceğe.

Güçlü ve direngen bir şairdir ülkü Tamer. Sınır boylarında yaşayanlar için “kaçakçıya, haine, eşkıyaya çıkar adımız, katlimize sebep bütün suçumuz” diyerek Ahmed Arif şiir yazar, Ülkü Tamer ağıdını. Şair olduğu kadar öykücüdür Ülkü Tamer, tiyatrocudur ve tam bir sinema tutkunudur çocukluğundan beri. Aynı zamanda usta bir çevirmendir, Türkçeye nice evrensel şair ve yazarların eserlerini kazandırmıştır.

81 yıllık yaşamına sığdırdığı eserleri:

Şiir: Soğuk Otların Altında (1959), Gök Onları Yanıltmaz (1960), Ezra ile Gary (1962), Virgülün Başından Geçenler (1965), İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür (1966), Sıragöller (1974), Seçme Şiirler (1981), Antep Neresi (1986), Yanardağın Üstündeki Kuş (1986, toplu şiirler)

ÖYKÜ: Alleben Öyküleri (1991 Yunus Nadi Öykü Armağanı), Tarihte Yaşanmamış Olaylar (2016),

ANI:  Allaben Anıları (1997), Yaşamak Hatırlamaktır (1998), Bir Gün Ben Tiyatrodayken (2003)

ANTOLOJİ: Çağdaş Latin Amerika Şiiri Antolojisi (1982

Çevirilerinden örnekler: Euripides, W. Shakespeare, A. Çehov, B. Brecht, A. Miller, E. lonesco, J. Steinbeck, T. S. Eliot, H. Ibsen gibi yazarlardan otuzun üzerinde oyun çevirmiştir. 1965 yılında Mitologya kitabının çevirisiyle Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü’nü de kazanan Tamer, onlarca eserin çevirisine imzasını atmıştır. Harry Potter ve Felsefe Taşı çevirileri gibi.

Günü güzel, yaşamı sevinçli, özlemi kavuşmak olanlar için söz ustası, imge ustasını okumalı bugün ve her zaman.

“Bana çiçek gönderme / Bir kuş ağacı gönder / Alnıma dokunanlar / İyileşmiş desinler” diyor yani şair, 81 yaşın ardından onun sonsuzluk evine bir kuş ağacı gönderelim okuyarak, dinleyerek Antep elinden, Anadolu’dan ve dünyanın her hangi bir yerinden. Güzel yaşayıp güzel ölüm karşıladı onu ömrünün son deminde. Bunu en güzel kendisi anlatıyor şiirinde: “Ölürsem güzel bir ölü olurum, / Saçlarıma yuva kurar bir anda kirpiler, / Kar, örtemeye kalkışır gökkuşağını, / Ve onurlu, yoksul böceklerin gazetecisi, / Ben gülümserken resmimi çeker.” Gülümserken resmini çekenlere de selam olsun.

Yazımı yeniden gözden geçirirken dün gece, Antep’ten dostlar haber ettiler. 81 yaşında bir Antepli daha ölümsüzlüğe uğurlanmış. Antep bereketli toprağında yetiştirdiği direngen çınarlarından Hamdoş Dayı, Hamdoş Kiya da veda etti bizlere gülümseyerk. Hayat okulunda öğrencilikten hayatın öğretmenliğine uzanan ömrün 81 yürek yılında yaşlanmadan yaşayarak yürüyüp gitmiş sonsuzluğa. Kimse alınmasın, darılmasın, kızıp küsmesin ama bu yıl biraz çok eksildik gibi geldi hayatta.

Ne diyelim, son sözü yine de Ülkü Tamer adlı büyük ustaya bırakalım. “kağıdımız çaput bizim, / Kefenimiz bulut bizim / mesleğimiz umut bizim / kıranlara selam olsun”.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3162
 • 3Sivasspor3154
 • 4Beşiktaş3153
 • 5Galatasaray3152
 • 6Alanyaspor3151
 • 7Fenerbahçe3150
 • 8Gaziantep FK3141
 • 9Göztepe3139
 • 10Antalyaspor3138
 • 11Kasımpaşa3136
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Yeni Malatyaspor3132
 • 14Denizlispor3132
 • 15Çaykur Rizespor3132
 • 16Kayserispor3131
 • 17Konyaspor3130
 • 18MKE Ankaragücü3126
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA