DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Murat Bozkurt
Murat Bozkurt
Giriş Tarihi : 06-12-2018 21:43

FEVZİPAŞA KASABASIBölgede derin anlam ve değeri ile dört mevsimi güzel geçen bir Doğu Akdeniz yerleşimi, Fevzipaşa Kasabası.

Bu kasaba şu anda Gaziantep İlinin İslahiye İlçesi 'ne bağlıdır. Belirtilen bir ifadeye göre Fevzipaşa ’ya ilk yerleşenler 19. yüzyılda gelmiş ve burayı kendilerine ev yapmışlardır. Bu hareketlilikten önce buralarda başkalarının bulunup bulunmadığı üzerinde net bir bilgi yoktur.

Bölgeye yerleşimin ana sebeplerinden biri bölgede Fırka-i İslahiye yerleşimi amaçlı askeri ve politik hedefle, nüfusa dayalı demografik hareketlilik ile bugünlere hedeflenen lojistik stratejisidir diye bilinmektedir. Zaman içinde Ermeniler burada baş göstermeye durmuş ancak Enver Paşa tarafından bu bölgeden sürülmüşlerdir.

Ermeniler nedense kısa bir süre sonra tekrar gelip yerleşmişlerdir. Ancak İstiklal Savaşı sırasında kesin olarak buradan ikinci kez sürülmüşlerdir. Ermeniler daha çok bugünkü merkezi civarda bulunmuşlar. Burada eski binaların bir kısmının Ermenilerden kaldığı yaşlı kişiler tarafından ifade edilmektedir. 
Fevzipaşa 'nın ilk ismi Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar son adı olan Keller olarak bilinir. 1926 yılında Mareşal Fevzi Çakmak ’ın Elazığ Tren Yolu çalışmasının yerini tespiti için geldiği sırada Keller ‘deki köy halkı, Fevzi Çakmak 'tan buraya ismini vermesini istemişler, Fevzi Çakmak da bu isteği gerekli mercilere bildirmiş 1928 yılında Fevzipaşa ismini alarak bucak olmuştur. Bugünkü Fevzipaşa 1933 yılına kadar Cebelibereket Vilayeti 'ne bağlı idi. Cebelibereket Vilayeti 1933 yılında kaldırılması ile yönetim bakımından Gaziantep Vilayeti 'ne bağlanmıştır.

Yaklaşık 1920 yıllarında Aydınlılar, 1937 yıllarına doğruda Halipçiler gelip yerleşmişler ve bugünkü Fevzipaşa halkını meydana getirmişlerdir. 1958 yılında Belediyelik olmuş ve ilk belediye başkanlığını ise İnayet Akın yapmıştır.

Türkbahçe Köyü 'nden de yeraltı kaynak suyundan içme suyu gelen Fevzipaşa Kasabası, bulunduğu konum itibarı ile, Türkiye Cumhuriyeti 'nin merkezi önem taşıyan çok nadir görülen bir bölgesinde lokasyonlanmıştır. Cengiz Aytmatov 'un Gün Olur Asra Bedel isimli romanında buralardan trenler gelir geçerdi diyerek ifade ettiği eserine konu olan yerdir Fevzipaşa Kasabası.

Türk Edebiyat Tarihi 'nin büyük önem arz eden Şair Ülkü Tamer 'in tren yolculuklarının hatırasında bıraktığı bir eser olarak Fevzipaşa isimli şiirin kaleme geldiği yerdir. Lisesinde Türk Edebiyat Tarihi için sayısız eser bırakan asıl adı ''Tahir'' olan ünlü Edebiyatçı Fakir Baykurt 'u ağırlayan, eserine konu olarak aldığı yerdir Fevzipaşa Kasabası. Bağrında yetiştirmiş olduğu Avşar Boyu 'nun Gavurdağlı bir yiğidi, çatal yürekli Ozan Gül Ahmet Yiğit 'in üstüne eser döktüğü ve hemen hemen her yerde bahsettiği dilinden düşürmeyip her türlü programlarda gerek festivallerde, gerek kasetlerde ve gerekse televizyon ekranlarında anlattığı yerdir Fevzipaşa Kasabası. Eteklerinde yer edindiği Gavurdağları 'nın kabasını sırtında taşıyan bu kasaba hemen sırtında ki Kaypak mevkisi içinde çekimleri Türk Sineması 'nın güzide eserlerinden Selvi Boylum Al Yazmalım 'a şahitlik etme imkanı bulabilmiştir. Hatta çok yakın zamanlara dönecek olduğumuzda Yedi Güzel Adam 'ı anlatan ve Yedi Güzel Adam isimli dizininde ilk bölümünde hemen ilk sahnede aslen bu bölgeden olduğu rivayetinde ki Eşkıya Ali 'nin idam sahnesinin çekimlerine ev sahipliği yapan Fevzipaşa Kasabası bu televizyon dizisinin başlayabilmesine ve sahnenin daha somut daha yerindeliğine imkan sağlamıştır. Anadolu 'nun en önemli gastronomi potansiyellerinden birinin tam ortasında da yer alan Fevzipaşa Kasabası dillere destan Gavurdağı Salatası ile de sofralarımıza kalite katmaktadır.


Küçük bir Gavurdağları kasabası olarak bu memleket başta Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü Paşa ve Mareşal Fevzi Çakmak 'ın da yüklediği tarihi misyon ile Türkiye Cumhuriyeti 'nin demiryolu ağında merkeziyetçi bir yer haline getirmiştir.

Türkiye ’de mevcut demiryolları ağı özellikle batının gelişmiş ülkelerindeki demiryolları seviyesine çıkarmak gerekti. O dönem ülkenin büyük bir bölümünde demiryolu yoktu. Ülkenin kalkınması ve savunulması gibi milli ihtiyaçlara göre tespit edilen bu politik ve stratejik kararı almıştır. Alınan kararlar doğrultusunda Tarihi Hicaz Demiryolu Ağı diye bilinen o dönem ki adı Hamidiye -Hicaz Tren Yolu olarak geçen güzergâhta bulun Fevzipaşa Gar yine bulunduğu konumun stratejik önemi ile Çukurova (Mersin, Adana, Osmaniye) hattından Fevzipaşa 'ya gelen demiryolunun Fevzipaşa 'dan, Elazığ 'a hatta oradan Diyarbakır 'a kadar tekrar uzanacak demiryolu ağının başlangıcında yer alacaktı Fevzipaşa Kasabası.

 

Bugün nitekim bu tüm çabaların nihai sonucunda önemini koruyarak arttırmış bir Fevzipaşa ile karşı karşıyayız. Çünkü Fevzipaşa Gar bulunduğu konum itibarı ile Türkiye 'nin en güneyinden, doğu ile batıyı adeta bir çiçek demeti bağı gibi derleyip toplayan düğüm niteliğinde olmasının haklı onurunu yaşamaktadır. Tabii bu sonucun en güzel yanlarından birisi ise günümüzde trenle seyahat eden ve genellikle Fevzipaşa 'dan ilk defa geçer iken, insanların bir an ilk kilometrelerden itibaren ilerledikleri sırada ''Geriye mi dönüyoruz?'' , ''Neden tekrar geriye dönüyoruz?'' , ''Bir problem mi var?''  , ''Tekrar aynı yerleri görüyoruz!'' diye şaşırıp sormadan edemedikleri yerdir Fevzipaşa Kasabası.


*
Başlıca Mesafe Karayolu

Fevzipaşa – İslahiye 10 km

Fevzipaşa – Kahramanmaraş 65 km

Fevzipaşa – Gaziantep 80 km

Fevzipaşa – Adana 136 km.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2354
 • 2Konyaspor2245
 • 3Alanyaspor2338
 • 4Adana Demirspor2337
 • 5Fenerbahçe2337
 • 6Beşiktaş2336
 • 7Hatayspor2336
 • 8Başakşehir FK2234
 • 9Gaziantep FK2232
 • 10Sivasspor2331
 • 11Kayserispor2331
 • 12Fatih Karagümrük2330
 • 13Kasımpaşa2327
 • 14Göztepe2327
 • 15Galatasaray2327
 • 16Giresunspor2326
 • 17Antalyaspor2324
 • 18Çaykur Rizespor2322
 • 19Altay2318
 • 20Yeni Malatyaspor2216
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA