DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kudret Erdem
Kudret Erdem
Giriş Tarihi : 20-01-2019 22:09

ÇOCUKLARA BAK, GELECEĞİ GÖR!

 

Toplumun temeli  ‘AİLE‘ dir.

Evlilik, bir açıdan; iki insanın ‘cinsel‘ birlikteliğinin yasallığıdır. AİLE kurumu ise zamanla oluşur.

Ailenin de temel taşı öncelikle bir yaşam boyu ve her koşulda ‘Hayat Arkadaşı‘ olma kararlılığı ve ikincil olarak da ‘Çocuk‘ olmalı. Bir çocuk, onu hayata taşıyan anne-babası ve devleti için büyük bir sorumluluktur.

Ailenin, toplumun, ülkenin ve dünyanın geleceği çocukların doğru yetiştirilmesine bağlıdır.  Aile içi kavga ortamında, toplumsal gruplar arasındaki inanç ve siyasi çatışma ortamlarında, savaş koşullarında yaşamak ve büyümek zorunda kalan çocuklarla aydınlık bir gelecekten söz etmek mümkün değildir.

Dünya devletleri ölçeğinde, çocuklara yönelik bazı ortak kararlar alınmıştır. Bunlardan biri 1924 tarihli ‘Çocukların Korunmalarına Dair Cenevre Bildirgesi“ bir diğeri de 20 Kasım 1959 tarihli ‘Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi“ dir. Bu bildirge, altına imza koyan ülkeler için ‘Anayasa Hükmünde“ geçerlidir. Türkiye bu bidirgeyi  14 Eylül 1990‘da onaylamıştır. 

Ana hatlarıyla bildirge diyor ki;

 

 • 18 yaşına kadar her birey çocuk sayılır.
 • Her çocuğun Yaşama Hakkı vardır.
 • Devletler, cinsel anlamda kötüye kullanım ve sömürü dahil, her türden fiziksel ve zihinsel zarar ve ihmale karşı çocukları koruyacaklardır.
 • İlköğretim zorunlu ve parasızdır.
 • Çocukların, ulaşılabilecek en yüksek sağlık standardına ulaşma hakkı vardır.
 • Bebek ölümlerini azaltmak devletin görevidir.

 

Peki, bu temel hak ve değerler açısından nasıl bir ülkede yaşıyoruz ? 18 yaşına kadar ‘Çocuk‘ olarak görüyor muyuz ?. Gözlerden uzak kırsal kesimlerde açılan ruhsatsız, donanımsız, güvencesiz cemaat yurtlarında, basit ihmaller yüzünden yanarak ölen çocuklar kimin ihmalinin kurbanı ?

Kimi cemaatlerde ‘Dini Eğitim“ veren hoca efendilerin cinsel tacizlerine uğrayan, hayatları köreltilen çocuklar ne olacak ?

‘Çocuk yaşta evlilik‘ ile utanç duyan bir ülke olmamız kader mi?  Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın internet sitesinde kız çocuklarının 9 yaşında, erkek çocuğun 12 yaşında evlenebileceğine dair yer alan fetva İnsanca mıdır?  Bu yaşlarda evlilik ile ‘AİLE‘ kurulabilir mi? Evlilik yalnızca Cinsellik midir?

Ekonomik adaletsizlik, geçim sıkıntısı ve işsizlik, aileleri parçalıyor.  Dün, severek evlenen insanlar ayrılmak zorunda kalıyor. Yaşanılan ruhsal bunalımlar aile içi facialara yol açıyor. Nüusun yüzde 70‘i açlık sınırının altında yaşıyor.  (Türk-İş Araştırması Verileri)

Bu ülkede 22 milyon insan yardımlarla yaşamaya çalışıyor. Yoksullukta çağ atlayan bir ülkeyiz.  Bu ülkede, Genel Sağlık Sigortası Pirimi ödeyemediği için 6 milyon 800 bin insan  sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. (Sosyal Güvenlik Kurumu açıklaması)  Pahalı ilaçlar yüzünden çocuklar ölüyor. Hemen her gün gazete ve televizyon haberlerinde ‘Yardım Edin‘ feryatlarına rastlıyoruz.

Bebek ölümlerinde geri kalmış ülkelerle aynı sıralarda yer alıyoruz. Sokaklarda üç kuruş için koşturan, istismara uğrayan, tiner bağımlısı olan çocuklarla nasıl bir gelecek kurulabilir? Bu ülkede her 4 çocuktan biri yoksul. (OECD araştırması).

Sanayi Siteleri başta olmak üzere, birçok işyerinde ‘Çocuk İşçi‘ çalıştırılıyor, hem de üç kuruşa. Çocukların oyun oynayabilecekleri oyun sahaları ‘Yok Hükmünde‘. Rant hırsı uğruna çocuk parkları sökülüp, imar planları değiştirilerek devasa binalar yapılıyor. Var olan sınırlı sayıdaki oyun alanlarına da ya Trafo ya da Mescid konduruluyor.

Saklanbaç oynarken trafoya girip ölen çocuğun katili kimler? Türkiye‘de geçen yıl 120 bin çocuk sanık hakim karşısındaydı. Çocuk yaşta ‘Suç işlemek‘ nasıl oluyor? Kimler kıyıyor çocuklarımıza ? Evlilikler nasıl yıkılıyor? Bu ülkede çocuk olmak da çocuk yetiştirmek de çok zor.

Anneler, babalar koruyun çocuklarınızı…

Koruyun geleceğinizi....

Saygılarımla.

OKUYUCULAR‘DAN GELEN SORULAR VE CEVAPLARI

Frankfurt :H. Yumuşak’ın Sorusu

13 yıldır Almanya‘da yaşıyorum. Bir Alman bayanla evlendim. Beş yıl beraber kaldık. Şimdi boşandım ve Türkiye‘de evlendim. Alman vatandaşıyım ve Türk eşimi buraya getirmek istiyorum ama bir türlü vize vermiyorlar. Ne yapabilirim ?

Cevap: 

Sayın Yumuşak. Sorunuzda birçok eksiklik var. İlk olarak aile birleşimi için gereken şartları taşımanız gerekiyor. Bunlar, Yeterli büyüklükte konut, Yeterli gelir gibi. Türk ya da Alman herkeste aranan ilk şartlardır bunlar. Bunları taşıyorsanız ve evraklarınızda da bir eksiklik yoksa o zaman hakkınızda başka şüpheler var demektir. Örneğin, ilk evlilikle ilgili ‘Sahte Evlilik‘ olması şüphesi gibi.  Ancak, şüpheyle kimse karar veremez. Bu nedenle bir avukat aracılığıyla harekete geçin ve neden ailenize vize vermediklerini öğrenin. Umarım aileniz vize alır.

Aschaffenburg.  Hacı Aslan‘ın Sorusu

1994 doğumlu oğlumu 6 yaşında Almanya‘ya getirdim. Okulunu burada bitirdi ve meslek edindi. 23 yaşında kazara bir kişinin ölümüne sebep oldu. 6 yıl ceza aldı, dört yıl yattıktan sonra sınırdışı edildi. Şimdi tekrar Almanya‘ya gelmek istiyor. Gelebilir mi? Hakiki bir Almanla evlense aile birleşimden faydalanabilir mi?

Cevap

Sayın Aslan. Oğlunuza sınırdışı işlemi sırasında Almanya‘ya giremeyeceği bir süre belirtilmiştir. Umumiyetle böyle oluyor. Bu süre dolduktan sonra oğlunuz tabi ki yasal yollardan tekrar gelebilir. Bu süre dolmamışsa gelemez. Ayrıca adli yardımlaşma yasaları gereği AB üyesi ülkelere de gelmesinde sorun çıkar. Daha doğrusu size tavsiyem oğlunuzun avukatıyla bunları görüşmenizdir. Bu konuları avukatla görüşmek içinde oğlunuzun size vekalet vermesi gerekir.

Darmstadt. Nuriye Pakınmaz‘ın Sorusu

Sosyal Sigortadan emekli oldum. Şu an Almanya‘da aylık 350 Euro karşılığında ‘Minijop‘ yapıyorum. Alman emeklilik sigorta kurumu Rentenversicherung‘a ve diğer kurumlara vergiler kesilmiyor. Eşimin üzerinden sağlık sigortam var. Bu durum Türkiye‘den aldığım emekli aylığını etkiler mi? Sağlık sigortam eşimin üzerinden devam edebilir mi?

Cevap

Sayn okurum. Türkiye‘den emekli olanlar Almanya‘da çalışamazlar. Düşük ücretli çalışmalar için işveren İhtiyarlık Sigortasına cüzi de olsa prim ödemektedir. Bu ise çalışmanın devamı sayılır. Bu durum SSK.tarafından duyulduğunda emekli maşınız durdurulur.

Diğer tarafdan Alman sağlık sigortası sizin ücretsiz aile sigortası üyeliğinizi kabul etmeyebilir.

Eşinizin sağlık sigortasından yararlanmak için imzalamış olduğunuz beyan belgesinde SSK‘dan emekli olduğunuzu mutlaka belirtmeniz gerekir. Yoksa ilerde zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

DANIŞMANIN NOTU:

Sevgili okurlarım. Türkiye‘den döviz karşılığında borçlanarak emekli olmanın tam zamanıdır. Yurtdışı borçlanma yoluyla SGK’na yaptığınız ödemeyi yıl sonu vergi denkleştirmesinde gider olarak gösterip bir kısmını vergi dairesinden geri alabilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir konuda sorularınız varsa bize yazınız..

Sorularınızın cevabını  AVRUPA OLAY GAZETESİ’NDE okuyabilirsiniz. Bu nedenle gazetemizi almayı, okumayı ve arkadaşlarınıza da göstermeyi unutmayın.

BU GAZETE SİZLER İÇİN BASILIYOR.

Hepinize huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum.

K.Erdem Tel.o6071/24398

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş2044
 • 2Fenerbahçe2042
 • 3Galatasaray2039
 • 4Gaziantep FK2035
 • 5Alanyaspor2034
 • 6Trabzonspor2033
 • 7Hatayspor2032
 • 8Fatih Karagümrük2030
 • 9Yeni Malatyaspor2027
 • 10Antalyaspor2026
 • 11Göztepe2025
 • 12Kasımpaşa2025
 • 13Çaykur Rizespor2025
 • 14Sivasspor2024
 • 15Başakşehir FK2024
 • 16Konyaspor2023
 • 17Kayserispor2019
 • 18Gençlerbirliği2019
 • 19MKE Ankaragücü2018
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor2014
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA