DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kudret Erdem
Kudret Erdem
Giriş Tarihi : 17-04-2019 23:49

ATATÜRK’ÜN EKONOMİSİ

 

Milli Mücadele’den sonra Mustafa Kemal ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gerçekleştirdiği devrimler, çağdaş laik bir ülke olmanın yollarını açtı. Mustafa Kemal, ülkede sermayenin olmadığı günlerde, çaresizliğe teslim olmadan çözüm üreten adamdır, liderdir.

Yokluklar döneminde, tarımda, sanayide üretimin başlatılabilmesi ve sürdürülebilmesi çok önemlidir. Unutmayalım, Atatürk döneminde tarımda, sanayide yatırım ve üretim devlet tarafından başlatılmıştır.  Sanayi tesislerinin denetimi ve mali yapılarını düzenlemek amacıyla Sanayi Ofisi ve Sanayi Kredi Bankası, yer altı ve doğal kaynakları işlemek ve elektrik enerjisi üretmek için de Etibank kuruldu...

Top, tüfek yapıyorduk…

1936’da Kırıkkale’de barut, tüfek ve top (MKEK) tesisi işletmeye açıldı.  Uşak Şeker Fabrikası’nın işletmesi İş Bankası’na devroldu, ardından Türkiye İş Bankası ve Ziraat Bankası’nın ortaklığıyla Eskişehir ve Turhal şeker fabrikaları inşa edildi..

1930’da Nuri Kıllıgil silah üretmeye, 1935’te Nuri Demirağ uçak, Şakir Zümre tabanca yapmaya başladı.  Bunlar özel sektörün öncü üretim tesisleri oldu. 1936’da toplanan Endüstri Kongresi’nde  İkinci Beş Yıllık Sanayileşme Planı kabul edildi. ( İkinci Dünya Savaşı nedeniyle bu plan uygulanamadı.)

1925-1938 arasında 3011 km demiryolu yapıldı…

Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı döneminde kıt imkanlarla çok sayıda sanayi tesisi kuruldu.  Bunların başlıcaları; Gemlik Suni İpek Fabrikası, İsparta Gülyağı Fabrikası, İzmit Kibrit Asidi Fabrikası, Zonguldak Seramik Fabrikası, Paşabahçe Şişe ve Cam, Çimento Fabrikası, Karabük Demir Çelik, İzmit Kağıt ve Selüloz, Keçiborlu Kükürt, Bakırköy Pamuklu Dokuma, Kayseri Pamuklu Dokuma, Nazilli Pamuklu Dokuma, Malatya İplik ve Dokuma, Iğdır İplik, Bursa Merinos Kamgarn Mensucat Fabrikası ve Kastamonu Kendir Sanayi Fabrikası’dır.

Sonra hepsi satıldı…

Tarımı yapılandırmak için devlet üretme çiftlikleri kuruldu. 1938’den sonra, İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında kamu ve özel kesim yeni sanayi yatırımları yapamadı.

Özelleştirmeyle, Atatürk ve Cumhuriyet döneminde kurulan sanayi kuruluşlarının tamamını sattık. Mülkiyet değişimi bir yana, özelleştirme ile bu sanayi kuruluşları tek tek yok oldu. Makineleri hurdacıya gitti. Arsaları AVM ve rezidans oldu. Geriye dönerek üzülmenin hiçbir yararı olamaz, önümüze bakacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün ülke, millet sevgisinden, yokluklara rağmen yaptıklarından ders çıkararak, tarımda, sanayide çağdaş teknolojiye dayalı yatırımları ve üretimi artıracağız. Başka çare yok. İlgililere duyurulur...

SORULAR VE CEVAPLARI

Sevgili okurlarım, sizden gelen sorular aynı benzerlikte olduğu için kısa ve özet olarak cevaplıyorum. Bu nedenle cevapları dikkatli olarak okumanızı rica ediyorum.

Soru;

Primlerini geri alanlara, 65 yaşını doldurunca İşveren Primlerinden emeklilik aylığı hakkı doğar mı ?

Cevap;

Almanya’dan Emekli Kasası primlerini geri aldığınız için 65 yaşını doldurmuş dahi olsanız emekli aylığı alma hakkınız yoktur. Primler geri alınınca, emeklilik kasasındaki dosyanız kapanır.

Soru;

Avrupa Birliğine Girersek Emeklilik Primlerimiz Ne Olacak ?

Cevap;

Türkiye’nin ne zaman ne şartlarda tam üye olacağı ortaya çıkmadan sizin sorunuza kesin bir cevap vermemiz mümkün değildir. Türkiye Avrupa Birliğine tam üye dahi olsa, serbest dolaşım hakkının bir süre tanınmayacağı söylenmektedir.

Soru;

Alman Vatandaşlığına Geçenler Primlerini Geri Alabilir mi ?

Cevap;

Alman vatandaşlığına geçen bir kişi kesin dönüş yapma imkanına sahip değil ve her an Almanya’ya dönme imkanı olduğu için bu haktan yararlanamamaktadırlar.  Alman vatandaşlarına, birikmiş emeklilik primleri iade edilmemektedir.

Soru;

Borçluluk Halinde Primlere El Konulabilir mi?

Cevap;

Alacaklının, borçlunun emeklilik sigorta primini geri almak için başvurduğunu öğrenip bağlı olduğu Emeklilik Kasasına yasal olarak tedbir koydurması halinde, birikmiş primden borç tutarı kkadar miktarı alacaklıya verilebilir.

Soru;

Primleri Geri Almak İçin 2 Yıllık Bekleme Süresinde Sağlık Hizmetleri Nasıl Karşılanır?

Cevap:

İki yıl bekleme süresi içerisinde sizin ve ailenizin hastalık sigortası olmayacaktır. Almanya’da eğer kendinizi ve ailenizi isteğe bağlı sigorta yaptırmazsanız, oluşabilecek masrafları kendiniz karşılayacaksınız ya da Sosyalamt,lardan (Bunu anlayamadım) talep edeceksiniz. Alman makamları, hastalık kasalarına giderek özel hastalık sigortası yaptırmanızı tavsiye etmektedirler.

Türkiye’de bu iki yıllık süre içinde borçlanarak emekli olmanız halinde SSK sağlık hizmetlerinizi ücretsiz olarak karşılayacaktır. Ayrıca, Türkiye’de özel sağlık sigortalarına isteğe bağlı olarak hastalık sigortası yaptırmanız da mümkündür.

Soru;

Sigortalının Vefatı Halinde Primlerin İade Edieceği Hak Sahipleri Kimlerdir?

Cevap;

Dul eş, dul eş yok ise yetimler. Dul erkek veya dul kadın. Üvey baba veya üvey anne ise, üvey baba veya üvey anne ile birlikte yetim çocuklar.

Soru;

Yetimler Ne Zamana Kadar Prim İadesi Talebinde Bulunabilirler?

Cevap:

18 yaşını dolduruncaya kadar, öğrenimlerine veya mesleki eğitime devam edenler ile bedensel ya da ruhi özürlülük nedeniyle kendi geçimlerini sağlayamayacak durumda olan yetimler; 27 yaşlarını dolduruncaya kadar prim iadesi talebinde bulunabilirler.

Not:

Sevgili okurlar, yurtdışından borçlanarak emeklilik olmak için günlük ödemiş olduğunuz meblağ zamlanarak 21,64 TL olmuştur. Bu zam Haziran sonuna kadar geçerli. Ancak Temmuz ayında tekrar zam var. Bu da şunu gösteriyo,r yurtdışı emekliliği kalkabilir. Türkiye’den emekli olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanızı ve hemen müracaatınızı yapmanızı tavsiye ederim.

 

Büro:   Tel. 06071 / 24398

Mobil:  0175 – 8015091

Adres:  64807 – Dieburg, Markt 13

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş2044
 • 2Galatasaray2039
 • 3Fenerbahçe1939
 • 4Gaziantep FK2035
 • 5Trabzonspor2033
 • 6Hatayspor2032
 • 7Alanyaspor1931
 • 8Fatih Karagümrük2030
 • 9Yeni Malatyaspor2027
 • 10Antalyaspor2026
 • 11Göztepe2025
 • 12Çaykur Rizespor2025
 • 13Sivasspor1924
 • 14Başakşehir FK2024
 • 15Konyaspor2023
 • 16Kasımpaşa1922
 • 17Kayserispor1919
 • 18Gençlerbirliği2019
 • 19MKE Ankaragücü1918
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor2014
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA