https://www.avrupaolay.com/files/uploads/user/-e0eecca26c.jpg
Ayşe Zor

Dünya Sosyal Hizmetler Günü Kutlu Olsun

15-03-2022 23:52 481 kez okundu.

 

Mart ayının üçüncü Salı günü Uluslararası Dünya Sosyal Hizmetler Günü olarak kutlanmaktadır.

Sosyal hizmet; Temel insan haklarına saygıyı, sosyal adaleti savunan bir meslektir. İşsizlerin, yoksulların, yaşlıların, engellilerin, şiddete, tacize uğrayanların sorunlarını anlama, tanıma, sorunların niteliğine göre çeşitli sosyal politikalar üreten ve uygulamaya koyan meslektir.

Bu mesleği Sosyal Hizmet Uzmanları yapmaktadır. Sosyal Hizmet Uzmanları mesleklerini icra ederken dil, din, ırk, kimlik ayrımına bakmaksızın bu görevi yerine getirmektedirler.

Mesleği yerine getirirken birtakım engellerle, zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Sosyal Hizmet mesleği, insanları kim olursa olsun sevmeyi, kendine güvenmeyi, cesur ve cesaretli olmayı, hak arama ve sorgulamayı, her durumda mücadele etmeyi öğretmektedir.

Ben görme engelli emekli bir Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Üniversiteye yeni başladığımda, kolay yolu seçerek sınavlara sözlü olarak katılmak istedim. Bunun üzerine öğretim görevlileri, benim normal daktilo öğrenmemi, ileride her tür rapor yazmamda mecbur olacağını, kısacası balık yemeyi değil balık tutmayı öğrenmem gerektiğini belirttiler.

Dolayısıyla en kısa zamanda daktiloyu öğrenerek sınavlara herkesle birlikte katıldım ve bütün raporlarımı kendim yazdım. İkinci sınıfta staja gitmem gerekti. Şansıma uzak bir yer çıktı. Danışman öğretmenime, gitmemin zor olacağını söylediğimde, benim staj yerimi ayarlamak durumunda olduklarını, nasıl gideceğimi benim çözümleyebileceğimi belirtti.

Mademki bir Sosyal Hizmetler Uzmanı olarak insanların sorunlarına çözüm getirmeye talip olmuştum, ben de bu işe kendi sorunumu çözerek başladım. Bunun üzerine staj yerine kendim bağımsız olarak gitme tekniklerini geliştirdim.

Sosyal Hizmet Uzmanı

 

Ayşe ZOR