SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-12-2023 22:08

AOK ödemem deyince, dostları yardımına koştu

Almanya’nın Nürnberg kentinde yaşayan önce kalp kapakçıları değişen sonra da haftada 3 kez olmak üzere beşer saat aralıklarla diyaliz makinesine bağlı 9 yıldır yaşam mücadelesi veren Murat Çifçioğlu (49), senelerce Almanya’da böbrek nakli bekliyor.

AOK ödemem deyince, dostları yardımına koştu


Almanya’da aranan böbrek bulunamayınca, son çare olarak Türkiye’deki yakınları üzerinden dokuya uygun böbrek arayışına gidildi. Türkiye’ye aile yakınlarıyla görüşmeye giderek doku örneği veren Çiftçioğlu, tam ümidimi kaybederken kendine nakil olması gereken böbreğin, Kocaeli ilinde yaşayan yeğeni Kadir Canlı’da olduğu bilgisi geldi. Yeğeninin kendi dokusuna uygun böbreğini vermek isteğini de öğrendikten sonra yeniden hayata tutunmanın mutluluğunu yaşayan Çiftçioğlu, İstanbul Başakşehir SSK Çamsakura hastanesinde yapılacak bir ameliyatla böbrek naklinin mümkün olacağı bilgisini belgeleriyle birlikte kayıtlı olduğu sağlık sigorta kurumu AOK Nürnberg ofisine verdi.
AOK ÖNCE SEVİNDİRDİ VE SONRA ÜZDÜ
Türkiye’de nakil yapılmasının sakıncalı olmadığını ve böbrek nakliyle ilgili masraflarında sigorta kurumu tarafından karşılacağını bildiren AOK Nürnberg ‘in kararına sevinen Çiftçioğlu, Kocaali Devlet Hastanesinden böbrek nakli ameliyatı için randevu aldı. Böbrek nakil günü yaklaşırken, AOK’ın merkezi Münih ‘in “biz sadece burada yapılacak böbrek nakliyle ilgili veya Türkiye’de acil bir durum sonucunda oluşan hastalıklarla ilgili masrafları üstleniyoruz” Haber üzerine Çiftçioğlu sarsıldı ve sevinci yarıda kaldı.
Türkiye’de böbrek bulundu sevinciyle mutlu olan fakat Türkiye’de yapılacak böbrek nakliyle ilgili masrafları ödemeyeceğini açıklayan hastalık sigorta kurumu AOK Münih ofisine tepki gösteren Çiftçioğlu, senelerce bu ülkede çalıştım ve düzenli vergilerimi verdim. Emeklilik kasasına ve kayıtlı olduğum sağlık sigorta kurumu AOK’ya primlerimi düzenli ödedim. Yaşam mücadelesi verdiğim bu günlerde, düzenli prim ödediğim yerlerden gereken maddi desteği görememek beni daha da üzüyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin değerli yöneticileri yurtdışında yaşayan milyonlarca vatandaşının sorunlarının çözümüne yönelik yapacak anlaşmalarda vatandaşlarımızla görüşerek tam olarak sorunları öğrenip çözmesi gerekir.
DOSTLARI YARDIMINA KOŞTU
Kalp rahatsızlığı ve diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamak yüzünden her geçen gün kendisini daha kötü hisseden ve tam ümidini kaybettiği anda böbrek bulunmasına rağmen Böbrek nakli için ödenecek paranın AOK sağlık kasası tarafından ödenmeyeceğini öğrenen Çiftçioğlu’nun yakın dostlarından Cemal Aygün, Hüdaverdi Kahraman’ın girişimiyle, İstanbul Başakşehir SSK Çamsakura hastanesinde yapılacak böbrek nakli için ödenmesi gereken 25 bin Euro’yu kendi aralarında ve konuya duyarlı vatandaşların dayanışmasıyla toplamaya başladılar. Allahın izniyle,kısa zamanda Murat kardeşimiz diyaliz makinesinden kurtulması için Türkiye’ye göndereceğiz dedi. Konu hakkında geniş bilgi almak ve yardım kampanyasna destek olmak isteyenlerin +49 176 16628509 nolu telefon etmeleri yeterlidir denildi.
ORGAN BAĞIŞLARI ÇOĞALSIN
Almanya’da diyaliz makinesine bağlı yaşamlarını sürdürenler için Böbrek nakillerinin çok özel izinlere bağlı olduğunu ve böbrek nakilleri genellikle kadavradan alınan böbrekle ya da doktorlardan oluşan bir heyetin kararıyla canlı insandan alınabildiğini belirten Çiftçioğlu, Hastanelerde nakil bekleyen çok insan var. Bende organlarımı bağışladım. Bu nedenle nefes alan her canlının bir gün bir organa ihtiyacı olabileceği düşünülerek herkes organlarını bağışlasın. Nakil bekleyen hastalar da umutlarını kaybetmesinler. Organ nakli kimsenin başına gelmez diye bir şey yok. Belki bir gün olmaz dediğin kendine olur" ifadelerini kullandı. Ayrıca Türkiye’ye izine gidecek vatandaşlarımız memlekete izine gitmeden önce bağlı oldukları sağlık sigortası kuruluşlarından TA-11 veya TA-12 belgesini yanında götürmeleri acil durumlarda faydalı olacaktır dedi.

İlhan BABA-NÜRNBERG

 

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni