DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-06-2024 11:52

Başkonsolos Cebeci: Irkçı saldırılara karşı topyekûn mücadele zorunludur

Aşırı sağcı terör örgütü NSU tarafından 13 Haziran 2001’de Nürnberg’de işlettiği terzi atölyesinde katledilen Abdurrahim Özüdoğru için, Nürnberg Başkonsolosluğu tarafından anma töreni düzenlendi.

Başkonsolos Cebeci: Irkçı saldırılara karşı topyekûn mücadele zorunludur


Nürnberg Gyulaerstrasse/Simenensstrasse sokaklarının kesiştiği noktada cinayetin gerçekleştiği yerde saygı duruşu ile başlayan anma töreninde konuşma yapan Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci şunları söyledi: “Aşırı sağcı NSU terör örgütü tarafından katledilen Abdurrahim Özüdoğru’yu ölümünün 23.ci yıldönümünde anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Geçen hafta yine sizlerle birlikte, NSU terörüne kurban verdiğimiz bir diğer vatandaşımız İsmail Yaşar’ı rahmetle andığımız törende de belirttiğim üzere, Almanya’da vatandaşımız maalesef 1980’li yılların ortalarından itibaren ırkçı, faşist saldırıların hedefi olmaya başlamış, bu süreç günümüze kadar da devam etmiştir. Yine maalesef ki, NSU’nun 2000’li yıllarda işlediği seri cinayetlerin üçü Nürnberg’de meydana gelmiştir. Sizlerin de bildiği üzere, 9 Eylül 2000’de Enver Şimşek, 9 Haziran 2005’te İsmail Yaşar ve 13 Haziran 2001’de Abdurrahim Özüdoğru, bu vahşi terörün hedef aldığı masum vatandaşlarımızdan olmuşlar ve kendi işyerlerinde acımasızca katledilmişlerdir”


IRKÇILIK, YABANCI DÜŞMANLIĞI İNSANLIK VE İSLAM KARŞITLIĞI İNSANLIK SUÇUDUR

Cebeci “Bizler, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, aşırı sağcı ideolojiler ve İslam karşıtlığının, hastalıklı birer ruh hali olduğunu, birer insanlık suçu olarak kabul edilmesi gerektiğini vurgulamaktayız. Alman üst yönetimi de haklı olarak bu tür ideoloji ve düşünceleri “zehir” olarak tanımlamaya başlamıştır. Bütün bir toplumun sosyal, siyasi ve kültürel yapısını bozan böylesine tehlikeli bir “zehir” in ortadan kaldırılması, uluslararası alanda topyekûn bir mücadeleyi zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle, hep beraber sürekli, taviz vermeden ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürmeliyiz. Almanya’da yaşayan ve bu ülkenin refahına katkı sunan insanlarımızın, “ötekileştirilmemesi” Almanya’nın asli unsurları olarak kabul edilmesi, toplumda hak ettikleri yeri elde etmesi, güven ve huzur içinde yaşamasının en doğal hakkı olarak görülmesi, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı gibi habis düşünce ve ideolojilerle mücadelenin en kilit ve vazgeçilemez anahtarlarından olacaktır.


TÜRK TOPLUMUN ENDİŞELERİNİ GİDERECEK ADIMLAR ATILMALI
Cebeci, “Alman yetkililerin Türk toplumunun endişelerini giderecek adımları atmaya devam edeceğine inanıyoruz. Türkiye olarak, Alman hükümeti ve Alman toplumunun ırkçılığa karşı bütün çabalarına her türlü desteği vermeyi sürdüreceğimizi de bir kez daha vurgulamak isterim. NSU kurbanlarının anılması, bu vahşetin unutulmaması ve unutturulmaması konusunda hepimize özel bir sorumluluk düşmektedir. Bu kapsamda, hatırlama ve anma kültürüne verdiğiniz değer için bütün vatandaşlarımıza ve bizleri yalnız bırakmayan Alman dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca, Belediye tarafından 2023 yılında Nürnberg’de "Abdurrahim Özüdoğru Parkı” oluşturulmasından memnuniyet duydum. Bu duygularla, hepinizi selamlıyor, merhum Abdurrahim Özüdoğru’nun aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.”

Anma törenine katılan Yeşiller Partisi Nürnberg Belediye Meclis Üyesi Lemia Yiyit’de “Nürnberg Belediye Meclisine öneri sunduğunu ve 3’ü Nürnberg’de olmak üzere NSU terör örgütü tarafından öldürülenler için herkesim katıldığı toplu bir anma töreni düzenlenmesi önerisinde bulundum” dedi. Kuzey Bavyera Türk Alman Kulübü Onursal Başkanı Gülseren Suzan Menzel’de, “Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın çok ülkesinde aşırı sağ parilere kaymayalar çoğaldı. Burada yaşayan bizleri gelecekte büyük tehlikeler bekliyor. Daha dikkatli olup kendi aramızdaki sen busun şusun ayrımcılığına son verip birbirimizi ötekileştirmeyi bir kenara bırakıp birlik için hareket etmemiz gerekir” dedi.

Anma törenine Başkonsolos Fatma Taşan Cebeci, Din Hizmetleri Ataşe vekili Bülent Şahin, Nürnberg Yeşiller Belediye Meclis Üyesi Lemia Yiyit, Nürnberg ve çevresindeki sivil toplum kuruluşların (STK) temsilcileri katıldı. Konuşmaların ardından DİTİB Eyüp Sultan Camii Hocası Veli Boyun Kur’an-ı Kerim tilaveti okudu ve dualar edildi.

İlhan Baba-Nürnberg

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni