GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2023 12:41

Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85'nci yılında saygıyla anıldı. Ülke genelinde saat 09.05'te vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.

 Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

İstanbul'un dört bir yanında vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 85. yılında saat 09.05'te saygı duruşunda bulundu.

Kentin en işlek caddeleri, köprü ve meydanlarında hayat, Ata'ya duyulan saygı dolayısıyla 1 dakikalığına durdu.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu 09.05'te sirenlerin çalmasıyla İstanbul'un cadde ve sokaklarında vatandaşlar saygı duruşunda bulundu. Sürücüler araçlarından inerek saygı duruşuna katıldı. Bazı sürücüler de kornaya basarak sirenlere eşlik etti.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde saat 09.05'i gösterdiğinde sirenler çaldı. Köprü üzerinde ilerleyen veya köprü girişinde olan araçlardan bazıları sirenlere kornalarıyla eşlik etti. Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saatte durdurdukları araçlarından inen sürücüler saygı duruşunda bulundu.

Toplu ulaşım araçları saat 09.05'te hareket etmedi

Kentte hizmet veren metro ile metrobüs hattındaki araçlar, Ata'ya duyulan saygının işareti olarak saatler 09.05'i gösterdiğinde hareket etmedi. Toplu ulaşım araçları ve duraklarındaki yolcular da 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okudu.

İstanbul Havalimanı'nda saat 09.05'te Türkçe ve İngilizce anonslar yapılarak sirenler çaldı. Havalimanı yolcuları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü 85. ölüm yıl dönümünde saygı duruşunda bulunarak andı.

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri Vali İlker Haktankaçmaz, İGA yönetici ve çalışanlarının da katıldığı saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Edirnekapı Şehitliği'ndeki devasa Türk bayrağı yarıya indirildi

Ata'ya duyulan saygı dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği'ndeki devasa Türk bayrağının yarıya indirildi.

Bazı vatandaşlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05 öncesi arabalarını sağ şeride park ederek, saygı duruşunda bulundu.

Ata'nın hayata gözlerini yumduğu saatte, Edirnekapı Metrobüs Durağı'ndaki üst geçitte her yaştan vatandaş saygı duruşuna katıldı.

Bazı vatandaşlar, saat 09.05'te İstanbul'da hayatın durduğu anı telefonlarıyla kayıt altına aldı.

İzmir

İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'ndaki anma töreninde Vali Süleyman Elban, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, siyasi parti il başkanları ve vatandaşlar, saatler 09.05'i gösterdiğinde saygı duruşunda bulundu.

Kent genelinde sirenlerin çalındığı saygı duruşuna denizdeki tekneler, yollardaki araçlar da kornalarıyla eşlik etti.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, İstiklal Marşı'nın okunması ve gönderdeki Türk bayraklarının yarıya indirilmesinin ardından tamamlandı.

İzmirliler, Konak Meydanı’nda "7’den 77’ye İzindeyiz" kareografisi oluşturdu.

Uşak

15 Temmuz Şehitleri Meydanı'nda düzenlenen anma töreninde, Uşak Valisi Turan Ergün ve Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Atatürk anıtına çelenk sundu.

Törene katılanlar ve vatandaşlar saatler 09.05'i gösterdiğinde saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı'nın okunup, gönderdeki Türk bayrağının yarıya indirilmesinin ardından tören tamamlandı.

Törene, CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba ile protokol üyeleri katıldı.

Manisa

Manisa’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Manisa Valisi Enver Ünlü ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşu başladı. 2 dakika süren saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Törene, Vali Ünlü ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün'ün de aralarında olduğu protokol üyeleri katıldı.

Meydandaki törenin ardından protokol üyelerinin katılımıyla Fatih Sergi Salonu'ndaki "Ata'mın izinde 100. yıl" konulu resim sergisi açıldı.

Aydın

Valilik önünde düzenlenen törende Aydın Valisi Yakup Canbolat ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Sirenlerin çalınmasının ardından 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Atatürk'ün kendi sesinden 10. yıl nutku dinletildi.

Programa CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz ile protokol üyeleri katıldı.

Buradaki törenin ardından katılımcılar, Kültür Merkezi'nde Aydın Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı "Ulu çınar ulu önder" isimli oratoryo gösterisini izledi.

Denizli

Pamukkale Kaymakamlığı önünde düzenlenen törende, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Törene, CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci'nin de aralarında olduğu protokol üyeleri katıldı.

Protokol üyeleri ile vatandaşlar saatler 09.05'e geldiğinde saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı'nın okunup, gönderdeki Türk bayrağının yarıya indirilmesinin ardından tören sona erdi.

Edirne

Edirne'de Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende Vali Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Belediye Başkanı Recep Gürkan ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri anıta çelenk sundu.

Büyük Önder'in hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla yollardaki trafik akışı durdu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Protokol üyeleri daha sonra Edirne Belediye binasında bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ün kenti ziyaretinde kaldığı ve günümüzde müze olarak kullanılan Atatürk Odası'nı ziyaret etti.

Vali Sezer, Atatürk'ü saygı, rahmet ve minnetle andıklarını belirterek şeref defterini imzaladı.

Anma törenine CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, kurum müdürleri, askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi'nde de anma programı düzenlendi. Rektör yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Prof. Dr. Metin Aydoğdu anıta çelenk sundu. Sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Üniversite öğrencilerinin şiir okuduğu törende, Dr. Öğretim Üyesi Yücel Atila Şehirli de bir konuşma gerçekleştirdi.

Kırklareli

Kırklareli'de Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Birol Ekici, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile siyasi parti, sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okunarak bayraklar yarıya indirildi. Saygı duruşu sırasında bazı otomobil sürücüleri araçlarından inerek, saygı duruşuna katıldı.

Tören Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezi'nde devam etti. Buradaki programda öğrenciler gösteri sundu.

Tekirdağ

Tarihi Valilik binası önünde düzenlenen törende, Vali Recep Soytürk, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Uğuru ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Sirenlerin çalmasıyla vatandaşlar ile araçlarından inen bazı sürücüler saygı duruşuna katıldı.

Programda, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı Albay Ahmet Çetin, protokol üyeleri ve vatandaşlar yer aldı.

Anma töreni Yahya Beyatlı Kültür Merkezi'nde düzenlenen programla devam etti.

Sakarya

Sakarya Valiliği binası önünde düzenlenen törende Vali Yaşar Karadeniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Ramazan Sedat Baş'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saatler 09.05'i gösterdiğinde saygı duruşunda bulunuldu.

Kent meydanında da saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla vatandaşlar saygı duruşunda bulundu, trafikte ilerleyen sürücüler de araçlarından inerek saygı duruşuna eşlik etti.

Zonguldak

Zonguldak Valiliği binası önünde düzenlenen törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saatler 09.05'i gösterdiğinde yapılan saygı duruşuna araçlarından inen vatandaşlar da katıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) çalışan madenciler de Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05'te merasim düzenledi.

Anma programı Devlet Sanat Galerisi'ndeki resim sergisinin açılışıyla devam etti.

Bolu

Bolu'da Anıtpark'taki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende çelenk sunuldu, sirenlerin çalmaya başlamasıyla saygı duruşuna geçildi.

Sürücüler ile ev ve iş yerlerindeki vatandaşlar balkon ve camlara çıkarak seremoniye eşlik etti.

Düzce

Düzce'de Anıt Park Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunulan törene, Vali Selçuk Aslan, Belediye Başkan Yardımcı Hüdaver Gösterişli, İl Jandarma Komutanı Murat Kılıç, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, askeri erkan, şehit aileleri, gaziler, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saat 09.05'te tüm Türkiye'de olduğu gibi sirenler eşliğinde saygı duruşu yapıldı.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı törende öğrenciler şiirler okudu.

Karabük

Karabük Yenişehir'de düzenlenen törende, Vali Mustafa Yavuz ve Belediye Başkanı Rafet Vergili Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Gökçek, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşların katıldığı program, 100. Yıl Kültür Merkezi'ndeki etkinlikle sürdü.

Kocaeli

Kocaeli'nin İzmit ilçesindeki kent meydanında Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Deniz Eğitim Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Erhan Aydın, diğer kurum ve kuruluşlar, siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saatler 09.05'i gösterdiğinde saygı duruşunda bulunuldu.

Yürüyüş Yolu'nda trafikte ilerleyen sürücüler araçlarından indi, yürüyüş yapanlar ve çevredeki esnaf da duruşa eşlik etti. Gebze ilçesindeki kent meydanında da tören yapıldı.

Bartın

Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu.

Kent merkezindeki kapalı pazar yerinde de sebze satışı yapan kadınlar ile vatandaşlar da saygı duruşuna katıldı.

Gaziantep

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Tören alanında bulunanlar ile çevredeki vatandaşlar saat 09.05'i gösterdiğinde çalan sirenle beraber saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı'nın okunduğu törenin ardından protokol, alandaki Büyükşehir Belediyesince hazırlanan Atatürk'ün 3 boyutlu gösterisini izledi.

Şanlıurfa

Asri Mezarlık'taki şehitlikte düzenlenen anma töreninde, Şanlıurfa Vali Vekili Erinç Demir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Demir ve berberindekiler, şehitlikte dua etti, kabirlere karanfil bıraktı.

Törene, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Büyükköroğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, İl Emniyet Müdürü Erdem Bildirici ile kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, askeri yetkililer ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Kahramanmaraş

Atatürk Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Mükerrem Ünlüer, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile Garnizon Komutanı Emin Mehmet Terzioğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Vatandaşlar ve öğrencilerin de katıldığı törende, sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan İnan, İl Emniyet Müdürü Nureddin Gökduman, AFAD İl Müdürü Tayfun Temur, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Kaya ile siyasi parti temsilcileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Malatya

Atatürk Caddesi'nde düzenlenen törende, Vali Ersin Yazıcı, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Tören alanında bulunanlar ile çevredeki vatandaşlar saat 09.05'i gösterdiğinde çalan sirenle saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Yazıcı, Anıt Şeref Defteri'ni imzaladı.

Yazıcı ve kent protokolü, Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki anma programına katıldı.

Törene, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Adıyaman

Adıyaman Valiliği bahçesindeki anma töreninde Vali Osman Varol ile Belediye Başkan Vekili Abuzer Çelik Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, siyasi parti il başkanları ve vatandaşlar, saatler 09.05'i gösterdiğinde saygı duruşunda bulundu.

Tören, İstiklal Marşı'nın okunması ve gönderdeki Türk bayraklarının yarıya indirilmesinin ardından tamamlandı.

Kilis

Cumhuriyet Meydanı'ndaki anma töreninde, Kilis Valisi Tahir Şahin, Belediye Başkanı Servet Ramazan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Ümit Çelik Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu tören, gönderdeki Türk bayraklarının yarıya indirilmesinin ardından tamamlandı.

Adana

Adana'da Atatürk Parkı'ndaki törende, Vali Yavuz Selim Köşger, 6'ncı Kolordu Komutanı Tümgeneral Mehmet Özeren, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Tören alanının yakınındaki vatandaşlar da aynı saatte saygı duruşunda bulundu.

Mersin

Mersin'de, Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törende, Vali Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile kent protokolü, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Bazı vatandaşlar da saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla araçlarından inerek saygı duruşunda bulundu.

Atatürk'ü anma programları, Mersin Kültür Merkezi'ndeki etkinliklerle devam etti.

Hatay

Hatay'da Cumhuriyet Alanı’ndaki törende, Vali Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Mete, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Büyük Önder Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Törende Vali Masatlı, anıt şeref defterini imzaladı.

Program, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Osmaniye

Osmaniye'de Devlet Bahçeli Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'nda düzenlenen tören, Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Kadir Kara ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Burak Yürüten'in anıta çelenk sunmasıyla başladı.

Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okunarak gönderdeki Türk bayrağı yarıya indirildi.

Saygı duruşu sırasında anıt çevresindeki vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu.

Kadirli ilçesinde de Belediye Başkanı Ömer Tarhan ve belediye personeli, ellerinde Atatürk posteriyle Atatürk Caddesi boyunca saygı yürüyüşü yaptı.

Bursa

Bursa'da, Atatürk Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende Vali Mahmut Demirtaş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile siyasi partilerin temsilcileri anıta çelenk bıraktı.

Saatler 09.05'i gösterdiğinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Türk bayrağı göndere çekilip yarıya indirildi.

Kentte adeta hayatın durduğu 2 dakikalık saygı duruşu sırasında vatandaşlar bulundukları yerlerde anmaya katıldı.

Eskişehir

Valilik Meydanı'ndaki törene, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Garnizon Komutanı Orgeneral İsmail Güneykaya, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Meydandaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Programda, Atatürk'ün kendi sesinden 10. Yıl Nutku dinlendi.

Balıkesir

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen programa Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile diğer ilgililer katıldı.

Anıta çelenklerin sunumunun ardından saat 09.05'yi gösterdiğinde sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Bu sırada araçlarından inen vatandaşlar da kornalarını çalarak eşlik etti.

Çanakkale

Çanakkale Valiliği önünde gerçekleştirilen törende Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Saatler 09.05'i gösterdiğinde Atatürk Anıtı'nın yanında meşaleler yakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Askeri bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu, Türk bayrağı göndere çekilip yarıya indirildi.

Etkinlikte, siyasi partilerin başkanları, daire amirleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.

Kütahya

Zafer Meydanı'nda düzenlenen törende, Kütahya Valisi Musa Işın, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Baş ve Belediye Başkanı Alim Işık, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Kentte saat 09.05'te vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.

Program, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Yalova

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.

Saatler 09.05'i gösterdiğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla tören sonrası, Kent Müzesi'nde Atatürk'ün fotoğraflarının da yer aldığı "Yas Sergisi"nin açılışı yapıldı.

Program, Raif Dinçkök Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikle sona erdi.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Şefik Aygöl ve Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende, Türk bayrağı göndere çekilip yarıya indirildi.

Daha sonra Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde anma programı düzenlendi. Refik Arslan Öztürk Fen Lisesi tarafından hazırlanan programda, şiirlerin okunması, öğrenciler tarafından hazırlanan oratoryo gösterisinin ardından "Son yolculuk" konulu sinevizyon gösterisi ve Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle sona erdi.

Yozgat

Yozgat'ta Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Mehmet Ali Özkan ve Belediye Başkanı Celal Köse, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törenin ardından Yozgat Belediyesi Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezi'nde de etkinlik düzenlendi.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Cüneyt Mutlu, Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Vali Şimşek, "Aramızdan ayrılışınızın 85. yıl dönümünde minnet duygularımızı ifade etmek, şükranlarımızı sunmak ve aziz hatıranızı yad etmek üzere manevi huzurunuzdayız. 'Hiç dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar' sözünüzün ışığında, temellerini Sivas'ta attığınız, benzersiz kurtuluş mücadelesinin ardından kurduğunuz Cumhuriyeti, sarsılmaz azminizi ve vatan aşkınızı örnek alarak ilelebet yaşatmanın bilincinde ve kararlılığındayız." dedi.

Törenin ardından etkinlikler Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde devam etti.

Bu arada Trendyol Süper Lig ekiplerinden EMS Yapı Sivasspor'da futbolcular ve teknik heyet, kulüp tesislerinde antrenman öncesi saat 09.05'te saygı duruşunda bulundu.

Nevşehir

Nevşehir'de valilik binası Atatürk Anıtı önündeki törende Vali Ali Fidan ve Belediye Başkanı Mehmet Savran, anıta çelenk sundu.

Saat 09.05'te 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Yoldan geçen araç sürücüleri ve vatandaşlar da saygı duruşuna katıldı.

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'nde de anma etkinliği düzenlendi.

Niğde

Niğde'de Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Vali Cahit Çelik, Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Niğde Belediyesi Kültür Merkezi'nde devam eden programda, 23 Nisan Havacılar Ortaokulu öğrencileri, 10 Kasım temalı oratoryo sundu.

Kırıkkale

Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Mehmet Makas, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde devam törende, Güzel Sanatlar Lisesi'nce hazırlanan "10 Kasım" konulu resim sergisi açıldı.

Tarih öğretmeni Ahmet Erdal'ın günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptığı ve öğrencilerin şiir okuduğu programda, Kırıkkale Lisesi tarafından hazırlanan "Başka Bir Mustafa" adlı oratoryo sergilendi.

Programa, AK Parti Kırıkkale Milletvekili Mustafa Kaplan, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kayseri

Kayseri'de Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Haldun Taşan ve siyasi parti temsilcileri, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Trafikteki vatandaşlar otomobillerinden inerek saygı duruşuna iştirak etti, bir vatandaş tarihi Saat Kulesi önünde bayrak açtı.

Vali Gökmen Çiçek, gazetecilere, ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Kayseri'de de 10 Kasım'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve minnetle andıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle aldıklarını, onun gösterdiği çağdaş ve refah ülke hedefine ulaşmak için var güçleriyle çalıştıklarını ifade etti.

Protokol üyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin hazırladığı programa da katıldı.

Öğrenciler burada drama ve çeşitli gösteriler sundu.

Kırşehir

Kırşehir'de Vali Hüdayar Mete Buhara ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cacabey Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 9.05'te kent genelinde sirenlerin çalmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi'nden düzenlenen programda Kırşehir Valiliğince hazırlanan Atatürk'ün hayatının anlatıldığı kısa film gösterildi.

Trabzon

Trabzon'da, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı'ndaki törende Vali Aziz Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saatler, Atatürk'ün ebediyete irtihal ettiği 09.05'i gösterdiğinde ise saygı duruşunda bulunuldu.

Şeref defterini imzalayan Vali Yıldırım, Atatürk'ün insanlığa ve mazlum milletlere örnek olduğunu söyledi.

Yıldırım, "Hayatınızı yüce milletinize adadınız. Necip Türk milletinin onurlu yürüyüşünde en büyük rehber oldunuz. İstiklal Savaşı ile yeniden ve daha güçlü bir şekilde tarih sahnesine çıkan milletimiz, sayenizde bağımsızlığını ilelebet yaşatma azim ve kararlılığını tüm dünyaya gösterdi. Milletinize duyduğunuz sonsuz güven ve inançla tarihe iz bırakan bir komutan ve lider oldunuz. Yüzüncü yılına onur ve güvenle ulaştığımız Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet yaşatma kararlılığımız, bizlere hedef koyduğunuz ülkemizi muasır medeniyetler üzerine çıkarma yolculuğumuz azimle ve gayretle devam ediyor. Aramızdan ayrılışınızın 85. yıl dönümünde sizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun." ifadelerini kullandı.

Anma programına Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde devam edildi.

Ordu

Ordu'da Atatürk Anıtı önündeki törene, Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, kurum ve siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Protokol üyelerince anıta çelenk sunulan törende, siren çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Bu sırada trafikte ilerleyen bazı sürücüler de araçlarından inerek saygı duruşuna eşlik etti.

Giresun

Giresun'daki anma programı ise Valilik binası önünde gerçekleştirildi.

Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te siren çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, Türk bayrağı göndere çekilip yarıya indirildi.

Anma etkinliği, Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi'nde devam etti.

Rize

Rize'deki anma töreni Valilik binası önünde yapıldı.

Vali İhsan Selim Baydaş ve Belediye Başkan Vekili Aydın Bilsel, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te siren çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okunan törende, göndere çekilen Türk bayrağı daha sonra yarıya indirildi.

Anma etkinlikleri kapsamında, İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde "Atatürk'ün Fotoğrafları" konulu resim sergisi açıldı.

Artvin

Artvin'de, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete irtihalinin yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Vali Cengiz Ünsal, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mesut Demiray ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Sirenlerin çaldığı 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu.

Buradaki törenin ardından, Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür Merkezi'nde de anma programı gerçekleştirildi.

Gümüşhane

Gümüşhane'deki anma töreni Hükümet Konağı önünde yapıldı.

Vali Alper Tanrısever ve Belediye Başkan Vekili Özcan Ulutaş'ın, Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Gümüşhane Kültür Merkezi'nde devam eden programda ise Dumlupınar Ortaokulu, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerince çeşitli sunumlar yapıldı.

Bayburt

Bayburt'taki anma programı ise Saray Bahçesi'nde organize edildi.

Tören, Vali Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya'nın, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.

Saat 09.05'te çalan sirenlerle 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Anma etkinlikleri, Bayburt Üniversitesi'ndeki programla tamamlandı.

Erzurum

Erzurum'da, Havuzbaşı Kent Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Vali Mustafa Çiftçi, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen çelenk bıraktı.

Tören alanında bulunanlar ve çevredeki vatandaşlar, saat 09.05'i gösterdiğinde çalan sirenle beraber saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı'nın okunduğu tören, daha sonra Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Kültür ve Gösteri Merkezi'nde devam etti.

Programda, Türk Telekom Nurettin Topçu Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat Öğretmeni Muhammet Totik ve Üsteğmen Ali Haydar Uyanış, Atatürk'ü anlatan konuşmalar yaptı, öğrenciler şiirler okudu.

Raci Alkır Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşturulan koro da Atatürk'ün sevdiği türküleri seslendirdi. Aynı okulun öğrencilerinin çizdiği 13 Atatürk resmi de fuaye alanında sergilendi.

Törene, Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, protokol üyeleri, askeri personel ve öğrenciler katıldı.

Horasan ilçesinde ise Fehmi Bilge Ortaokulu'ndan 100 öğrenci ve 13 öğretmen, okul bahçesinde 09.05'i gösteren saat, 1938 yazılı koreografi oluşturtarak Atatürk portesi ve Türk bayrağı açtı.

Tunceli

Tunceli'de Valilik bahçesinde düzenlenen anma töreninde, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nuh Köroğlu, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker, İl Emniyet Müdürü Hakan Duman, vali yardımcıları, kurum müdürleri, gaziler, askerler, polisler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ardahan

Ardahan Valiliği bahçesindeki törende, Vali Hayrettin Çiçek, 25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu ve Belediye Başkanı Faruk Demir, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Kars

Kars'ta, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na, Vali ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat, 14. Mekanize Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez çelenk bıraktı.

Saatler 09.05'i gösterdiği sırada vatandaşlar ve protokol saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda devam eden programda, şiirler okundu, Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türküler seslendirildi.

Kars'taki Merkez Mahallesinde bulunan ve 650 kişiyi istihdam eden Site Telekom çalışanlarının büyük kısmı siyah giyinerek, saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla, çağrılara 2 dakika ara vererek saygı duruşunda bulundu.

Ağrı

Ağrı Valisi Mustafa Koç ve Belediye Başkanı Metin Karadoğan, Abide Meydanı'nda düzenlenen törende Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saatler 09.05'i gösterdiği sırada vatandaşlar ve protokol saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu.

Kültür ve Kongre Merkezi'nde devam eden programda, öğrenciler şiir okudu, oratoryo ve tiyatro gösterisi yapıldı, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül verildi.

Programa, 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Vekili Albay Erhan Cesur, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, İl Emniyet Müdürü Yılmaz İpar, Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, il protokolü ve öğrenciler katıldı.

Erzincan

Erzincan Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı'na Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Bekir Aksun, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cem Kamil Sağcan, çelenk bıraktı.

Saatler 09.05'i gösterdiği sırada vatandaşlar ve protokol saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu.

İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda devam eden programda, Mustafa Doğan Anadolu Lisesi öğrencileri oratoryo, zeybek gösterisi ile Atatürk'ün sevdiği şarkıları söyledi.

Program, kent genelinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödül verilmesiyle sona erdi.

Törenlere, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Bekir Aksun, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cem Kamil Sağcan, CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Iğdır

Iğdır Belediyesi önünde düzenlenen anma töreninde Atatürk Anıtı'na Iğdır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ercan Turan, 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Cavit Tütüncü çelenk sundu.

Saatler 09.05'i gösterdiği sırada vatandaşlar ve protokol saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu.

Törene, Karakoyunlu ilçesine bağlı Cennetabat köyünde bulunan Şehit Havacı Er Nurettin Manaz İlkokulundaki Anıtkabir'de tutulan saygı nöbetini canlandıran 6 öğrenci de katıldı.

Öğrencilerden Şervan Yıldırım, Atatürk'ü çok sevdiğini ve köylerinde saygı nöbeti tuttuğunu, Anıtkabir'e gitmek istediğini söyledi.

Daha sonra Iğdır Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, tiyatro gösterisi gerçekleştirildi.

Törene, Iğdır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ercan Turan, 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Cavit Tütüncü, il protokolü, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Van

Van Valiliği bahçesinde törende Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Adem Şen, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Büyük Önder'in hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Anma programı, Van Devlet Tiyatrosu binasında devam etti.

Muş

Muş'ta düzenlenen törende Vali Avni Çakır ve Belediye Başkan Vekili Muhterem Bozkurt, Kent Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te siren çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Öğretmenevi konferans salonunda devam eden törende, tarih öğretmeni Eda Ustael, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yaptı, öğrenciler tarafından şiirler okundu, Atatürk'ün sevdiği şarkılar seslendirildi.

Vali Çakır, yaptığı konuşmada, Ruslar, İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanlar tarafından yurdun dört bir yandan işgale uğradığını söyledi.

7 düvele karşı savaştıklarını ifade eden Çakır, "Psikolojik olarak bozulmuş bir millet. Silah anlamında o anki dünyanın kullandığı modern silahlardan uzak, kendi imal ettiği herhangi bir silah, cephane söz konusu değil. Tam bir umutsuzluk hali ve o anda ortaya çıkan genç bir Osmanlı Subayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Moralsiz, çok dağınık, çok parçalı bu ulusun güçlü bir lider altında toplanmasıyla ancak dirilebilirdi. Nitekim de öyle oldu." diye konuştu.

Dünyanın ve ülkenin hızlı geliştiğini belirten Çakır, şunları kaydetti:

"Bu aşamaya gelmek için çektiğimiz sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Cumhuriyet'imiz 100 yılda çok ileri kazanımlar elde etti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk döneminde atılan güçlü adımlar, alınan ciddi kararlar sayesinde bugünlere geldik. Kurtuluş Savaşı'nda nasıl 7 düvele karşı savaştıysak bugün de bu gelişmeyi resmen 7 düvele karşı savaşarak sürdürüyoruz. Gelecekte sizlerin sayesinde dünyanın en güçlü devletlerinin başında geleceğimize inanıyorum. Çok zorlu şartlarda, büyük bir özveriyle mücadele eden, Cumhuriyet'i kurarak bugünlere gelmemize vesile olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun aziz silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum."

Programa, Muş Garnizon Komutanı Albay Ali Osman Sağlam, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kasım Ermiş, İl Emniyet Müdürü Serhan Türk, kurum amirleri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Hakkari

Valilik önünde Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saat 09.05'te sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda devam eden programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapıldı.

Sinevizyon gösteriminin yapıldığı programda şiirler okundu, Atatürk'ün sevdiği Türküler seslendirildi.

Yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle son bulan programa, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Mehmet Yasin Kalın, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Can Yılmaz, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Bitlis

Bitlis Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saat 09.05'te siren çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Bitlis Kültür Merkezi'nde devam eden programda, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Atatürk'ün, Bitlis anılarının anlatıldığı programda, şiirler okundu, sinevizyon gösterimi sunuldu.

Öğrencilerin Atatürk'ün sevdiği Türküleri seslendirmesiyle son bulan programa, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Emniyet Müdürü Ortaç Şekeroğlu, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Diyarbakır

Diyarbakır'da merkez Yenişehir ilçesi Anıt Park'taki törende, Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, Garnizon Komutanı Tümgeneral Fedai Ünsal ile AK Parti, MHP ve CHP temsilcileri Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te siren sesi eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu, bayraklar yarıya indirildi.

Törene, siyasi partiler, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Daha sonra Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde devam eden anma programında, Atatürk'ün hayatından kesitler aktarıldı, öğrenciler tarafından şiirler okundu, öğretmenler "Atatürk'ün Hayatı" konulu sunum yaptı.

Programda, "Atatürk'ün Asker Kişiliği" konulu barkovizyon gösterimi sonrası Güzel Sanatlar Lisesi Türk Halk Müziği Korosu konser verdi.

Batman

Batman Valiliği bahçesinde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda devam eden programda, sinevizyon gösterimi yapıldı, öğrencilerce şiirler okundu, türküler seslendirdi.

Programa, Vali ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Koç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Adem Taşkın, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kurumların yöneticileri ile vatandaşlar iştirak etti.

Bingöl

Bingöl Valiliği bahçesinde yapılan törende, Vali Ahmet Hamdi Usta ile Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Elazığ

Elazığ Valilik Meydanı'ndaki törende, Vali Ömer Toraman, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve 8. Kolordu Komutanı Tümgeneral Tamer Atay, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bünyamin Eroğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde devam eden anma programında, sinevizyon gösterimi yapıldı, öğrenciler şiirler okudu.

Programa, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Evren, İl Emniyet Müdürü Adnan Karayel, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Şırnak

Şırnak Valiliği bahçesinde gerçekleştirilen törende, Vali Cevdet Atay, Belediye Başkanı Mehmet Yarka ve 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Emre Tayanç, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi'nde devam eden programda, öğrenciler şiir okudu, oratoryo ve sinevizyon gösterimi yapıldı.

Şiir, resim ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği törene, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Murat Bulut, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Cumhuriyet Başsavcısı Hayrullah Şahin, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman, İl Milli Eğitim Müdürü İzzettin Aydın, kurum temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler iştirak etti.

Mardin

Mardin Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu, daha sonra saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Yaşar Dener, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, Diyarbakır-Mardin Metropoliti Saliba Özem, kurumların, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, şehit yakınları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde devam eden programda, öğretmenler günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı.

Mehmet Akif Nuhoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerince Atatürk konulu şiirler okundu, oratoryo sunuldu.

Siirt

Siirt'te Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen törende, Vali ve Belediye Başkan Vekili Kemal Kızılkaya ile Garnizon Komutanı Tuğgeneral Gaffar Gören, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saat 09.05'te sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu, göndere çekilen bayraklar yarıya indirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür ve Kongre Merkezi'nde devam eden programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, şiirler okundu.

Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin "a cappella" koro dinletisi sonrası, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Program, "Atatürk Resimleri" sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

Törene, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Çetiner, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt Barosu Başkanı Muhammed Alptekin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni