GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2024 13:00

Çanakkale şehitleri Regensburg’da anıldı

Atatürkçü Düşünce Derneği Regensburg (ADD-RGB) tarafından 18 mart Çanakkale Zaferi’nin 109.uncu yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi.

Çanakkale şehitleri Regensburg’da anıldı

 

 

Regensburg Luna Börek Café&Döner adresinde bir araya gelen ADD-RGB üyeleri tarafından düzenlenen anma tören, saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasının ardından Aysun Uysa’ın sunumu ve şiir okumasıyla başladı. 
Törende konuşan ADD-RGB Başkanı Cemalletin Göksu şunları söyledi:  “Bu zafer, tarihi boyunca esareti kabul etmemiş bir milletin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde yeni bir devlet kurmasına kadar uzanan dirilişinin başlangıcı aynı zamanda azim ve kahramanlığının tarihte yerini almış şerefli bir anısıdır. Vatanı ve istiklali için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Türk milleti, tarih boyunca gurur kaynağımız olan büyük zaferlere imza atmış, canı pahasına verdiği mücadelelerle diğer milletlere de emsal olmuştur. Etnik kökenleri, mezhepleri ne olursa olsun vatanın her köşesinden kopup gelerek düşmanın karşısına dikilen ve ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek canları pahasına bu toprakları savunan şehitlerimizin aziz hatırası, millet olma şuurumuzu canlı tutan en büyük ilham kaynağımızdır.”

Göksu” Bizler, Yurt dışında bu coğrafyada yaşayan bireyler olarak bize düşen görev; şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik ve beraberlik içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmek, gelecek nesillere Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasını yaşatmak, bu bilinci aktarmak ve bu kutsal toprakları bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir” dedi.

Göksu,bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimize bu eşsiz zaferin gururunu yaşatan, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

ADD-RGB üyeleri de istiklal marşının birer kıtasını ve Atatürk'e ait anlamlı sözlerin okunduğu törenin ilerleyen saatlerinde, ADD-RGB Başkan yardımcısı Olacay Aksu tarafından hazırlanmış hediyeler mekan sahibi Olcay Karaaslan ile emeği geçenlere verildi.


İlhan BABA/REGENSBURG

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni