GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-04-2023 13:24

KONAD Başkanı Sait Özcan uyardı; “Sistemi iyi anlamak gerek, son pişmanlık fayda etmez”

14 Mayıs 2023 günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri ile ilgili açıklamalarda bulunan KONAD- Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi Başkanı Sait Özcan, “50+1 sistemi Yurtdışı oyları eskisinden çok daha önemli hale getirmiştir. Siyasi partiler bunu dikkate almalı” dedi.

KONAD Başkanı Sait Özcan uyardı; “Sistemi iyi anlamak gerek, son pişmanlık fayda etmez”

 
Seçimler yaklaştıkça heyecan da artıyor.  Bayram sonrası Türkiye ve medyanın tek gündeminin  seçimler olacağını belirtirken partiler de pozisyon alarak durdukları yeri daha net olarak farkettirmeye başladılar. İktidar projeleri gündeme getirirken muhalefet ekonomik sıkıntıları ortaya koymaya çalışmaktadır. Yurt dışı oylar ile ilgili yaklaşık bir yıldan beri araştırma ve analiz çalışmalarında bulunan KONAD Başkanı Sait Özcan, “Yurtdışı oyları küçümseyip ciddiye almayan partiler yanlış yaparlar. Seçilebilecek yerlerden liyakatlı ve toplumda karşılığı olan aday göstermeyen partiler seçmenlere cazibe sunamazlar. Oysa seçimlerin sisteminde 1 oy bile önemli iken Türkiye seçimlerini yakından takip eden yurtdışındaki Türk Toplumu içinden seçilebilecek yerlerden en az en az 15-20 aday gösterilmeliydi” şeklinde konuştu.
Öte yandan partiler arası ittifak pazarlıklarını da yorumlayan KONAD Başkanı Özcan, “Birçok siyasi partinin ittifaklara girmesi normaldır ama, seçmenin hemen hemen hiç tanımadığı bazı parti veya isimlerin devasa tavizler kopararak bir büyük partinin listelerinin üst sıralarında yer almasını da seçmenler sandığa gittiklerinde sanırım değerlendireceklerdir” şeklinde konuştu.
 
KONAD Başkanı Said Özcan, “Türkiye mevcut sistemi ikinci defa deneyecek. Ancak sistemin eksiklileri var. İktidarın sistemii göklere çiıkaran, muhalafetin ise tamamen değiştireceğim diye direttiği bir tartışma ortamında yapılan seşimlerin ne kadar sağlıklı olduğu konusu da gözardı edilmemesi gereken bir gerçektir” şeklinde konuştu.
 
Foto: KONAD
Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni